Dzieci wychowywane w rodzinie alkoholowej wykształcają w sobie pewne cechy przystosowawcze, które pomagają im poradzić sobie z codziennym życiem i codziennymi problemami. Cechy te owszem, mogą pomóc w dzieciństwie, jednak w życiu dorosłym mogą sprawiać trudności. Czym jest syndrom DDA i jak sobie z nim radzić w dorosłości?

Syndrom DDA i DDD – kogo dotyczy?

Syndrom DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików, najczęściej dotyka osoby, które dorastały w domu z problemami alkoholowymi. Drugim, równie często występującym zaburzeniem jest syndrom DDD, czyli syndrom Dorosłego Dziecka z rodziny Dysfunkcyjnej. Oprócz alkoholizmu dysfunkcje w rodzinie mogą obejmować uzależnienia rodzica od innych substancji, pracoholizm, skłonność do stosowania wszelkiego rodzaju przemocy i rozbudowanego systemu kar, zbytnią kontrolę, chłód emocjonalny, nadopiekuńczość i wiele innych problemów. Stąd też tak rozległy termin, który zbiera w sobie wszystkie osoby, które w dzieciństwie musiały wypracować sobie system obronny, który pomagał im poradzić sobie w życiu codziennym.

Syndrom DDA – jak się objawia?

Syndrom DDA, podobnie jak syndrom DDD, między innymi objawia się trudnościami w radzeniu sobie z emocjami, tworzeniu zdrowych i udanych relacji, a także może wiązać się z brakiem poczucia bezpieczeństwa i niską samooceną. Dziecko wychowane w domu z dysfunkcjami wypracowuje mechanizmy przetrwania, odcina się od własnych uczuć, blokuje w sobie radość oraz spontaniczność i nakłada maskę, która w dorosłym życiu zamiast pomagać, przeszkadza.

Syndrom DDA – jak sobie z nim poradzić?

Chcąc poradzić sobie z DDA lub DDD można udać się na terapię. Może ona pomóc w zerwaniu mechanizmów z dzieciństwa. Będzie to także szansa na pracę nad samooceną oraz lepszym radzeniem sobie z problemami dnia codziennego.

Aby lepiej poznać syndrom DDA oraz DDD można sięgnąć po lektury, które w pełni poświęcone są tym zagadnieniom. Poznaj 3 lektury, które mogą lepiej zrozumieć problematykę schorzeń, a także pozwolą na lepsze zrozumienie siebie i pokażą drogę, jak radzić sobie z DDA oraz DDD.

Znajdź spokój wewnętrzny. Pomoc dla DDD i DDA w odzyskaniu emocjonalnej trzeźwości

Zobacz także:

Ta książka jest przeznaczona dla każdego, kto doświadczywszy życia w dysfunkcyjnym domu, chciałby wreszcie odnaleźć spokój wewnętrzny i zacząć prowadzić zrównoważone życie.

Dowolne cierpienie związane z relacją międzyludzką, którego doświadczyłeś i którego wciąż kurczowo się trzymasz, może sprawić, że odnajdziesz się na stronicach tej książki. W moim przypadku był to nałóg ojca, rozwód rodziców i ból, który zdarzenia te zostawiły po sobie (…)  Innymi przykładami są zaniedbanie, maltretowanie fizyczne lub emocjonalne, przebywanie na co dzień z osobą chorą umysłowo albo przedłużająca się separacja.

Życie w dysfunkcyjnej rodzinie zawsze odciska na człowieku bolesne piętno, a urazy emocjonalne mają negatywny wpływ nie tylko na umysł i serce, ale i na ciało. Przewlekły stres zapisuje się w naszym wnętrzu, odcinając nas od siebie samych i utrudniając zadbanie o własny dobrostan emocjonalny. Dodatkowo choć często czujemy, że coś jest nie tak, nie potrafimy określić, skąd bierze się trawiące nas poczucie pustki i niepokoju.

Dzięki tej książce zlokalizujesz źródła swojego bólu i uwolnisz się emocjonalnie od współuzależnienia. Zaczniesz lepiej rozumieć swój wewnętrzny świat, nauczysz się tolerować własne emocje i odzyskasz utracony spokój i równowagę, pozwalającą ci prowadzić satysfakcjonujące życie.

Dr Tian Dayton, doświadczona psychoterapeutka, posługując się wynikami badań z zakresu neuronauk, w szczegółowy i pomocny sposób wyjaśnia, jak powstają rany serca, umysłu i ducha oraz co trzeba zrobić, aby się zagoiły, a także przedstawia strategie wychodzenia z traumy. Każdy, kto chce zmienić bieg swojego życia i przerwać międzypokoleniowy łańcuch, dowie się z tej książki, jakie działania powinien podjąć, by odnaleźć własną ścieżkę do równowagi emocjonalnej.

Zadbaj o swoje wewnętrzne dziecko. Wsparcie dla DDA i DDD

pomaga setkom tysięcy dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych odkryć swoje pełne życia, spełnione ja.

  • Nie potrafisz doceniać własnych dokonań?
  • Doświadczasz wewnętrznej pustki i niewyjaśnionego smutku?
  • Nie umiesz mówić o swoich uczuciach?
  • Robisz wszystko, by pokazać światu, że dasz radę?

Niewykluczone, że te uczucia i zachowania biorą się z twojego dzieciństwa. Być może należysz do licznej grupy DDD, czyli dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, wśród których znajdują się m.in. DDA, dorosłe dzieci alkoholików. Oprócz alkoholizmu dysfunkcje w rodzinie mogą jednak obejmować także uzależnienia rodzica od innych substancji, pracoholizm, skłonność do stosowania wszelkiego rodzaju przemocy i rozbudowanego systemu kar, zbytnią kontrolę, chłód emocjonalny, nadopiekuńczość i wiele innych problemów. Dziecko wychowane w takim domu wypracowuje mechanizmy przetrwania, odcina się od własnych uczuć, blokuje w sobie radość oraz spontaniczność i nakłada maskę, która z czasem zaczyna je coraz bardziej uwierać...

Zaopiekuj się udręczonym i zalęknionym dzieckiem w sobie. Pozwól mu wyjść na światło dzienne i dorosnąć. Doktor Charles L. Whitfield w trakcie wielu lat swej praktyki odkrył, że nawiązując relację ze swoim wewnętrznym dzieckiem, możemy je uwolnić i usunąć to, co nas blokuje. Dzięki konfrontacji z uczuciami, które nosimy w sobie, i uleczeniu dawnych ran przestajemy też wreszcie postrzegać teraźniejszość wyłącznie w kategoriach cierpienia.

Poddaj się procesowi uzdrowienia, zmień przekleństwo w dar, naucz się być dzieckiem i zacznij żyć na nowo. Ta książka ci w tym pomoże.

Kiedy działamy z pobudek prawdziwego Ja lub kiedy nim jesteśmy, czujemy, że żyjemy. Możemy odczuwać ból w postaci zranienia, smutku, poczucia winy lub złości, lecz mimo to czujemy się pełni życia. Równie dobrze możemy też czuć radość, zadowolenie, szczęście, natchnienie, a nawet ekstazę. Mówiąc ogólnie, czujemy się obecni, kompletni, w pełni ukształtowani, na właściwym miejscu, prawdziwi, spełnieni i zdrowi.

Wyrosnąć z DDA. Wsparcie dla dorosłych córek alkoholików

Dorastanie w rodzinie alkoholowej odciska głębokie piętno na psychice. By jakoś poradzić sobie w dzieciństwie, musiałaś wypracować sztywne schematy reagowania. Dzięki nim stałaś się „mistrzynią przetrwania”. Dziś te mechanizmy są już niepotrzebne, ale tobie trudno się od nich uwolnić i wciąż odgrywasz dawną rolę…

  • Czy wciąż zdarza ci się rezygnować z własnych potrzeb na rzecz cudzych?
  • Za wszelką cenę dążysz do perfekcji w tym, co robisz?
  • Szukasz u innych potwierdzenia swojej wartości?
  • Wciąż czujesz niewyjaśnione napięcie i niepokój?

Doktor Robert J. Ackerman, który od kilkudziesięciu lat pomaga dorosłym córkom alkoholików zrozumieć siebie, zaakceptować skomplikowaną przeszłość i rozpocząć proces zdrowienia, przekonuje, że mają one wystarczająco dużo siły i wytrwałości, by poradzić sobie z dawnymi zranieniami i prowadzić satysfakcjonujące życie. Dowodzą tego bezpośrednie relacje jego pacjentek. Dzielą się one w tej książce swoimi trudnymi przeżyciami i na własnym przykładzie pokazują, że choć niełatwo jest „na nowo poskładać wartości, zaufanie i miłość”, to można nauczyć się rozumieć i akceptować własne emocje oraz odzyskać wiarę w siebie i świat.