Kim był święty Hubert?

Hubert pochodził z zamożnej, królewskiej rodziny. Po ojcu odziedziczył pasję do polowania. Gdy uzyskał pełnoletność, poślubił córkę Pepina z Heristal, z którą później miał syna (Floriberta). Niektóre żywoty podają, że preferował szalone, hulaszcze życie, a wolny czas spędzał w lasach na myślistwie.

Hubert wyruszył na polowanie w stronę Gór Ardeńskich w Wielki Piątek 695 roku. Na swojej drodze spostrzegł unikatowego jelenia z jasnym, promieniejącym krzyżem w wieńcu.  Wtedy usłyszał głos samego Chrystusa, który ostrzegł Huberta przed pogańskim życiem i krwawym zabijaniem. Nakazał bogatemu młodzieńcowi udać się do Lamberta – biskupa Maastricht i Tongeren.

Od tego momentu życie (wkrótce) świętego Huberta całkowicie się zmieniło – ruszył w chrześcijańską drogę. Hubert najpierw rozpoczął studia teologiczne, później podjął trud posługi misjonarskiej, a po odejściu biskupa Lamberta, sam został biskupem. Do dnia swojej śmierci nawracał pogan i głosił wiarę w Jezusa Chrystusa.

Kogo i czego patronem jest św. Hubert?

Większość osób doskonale wie, że święty Hubert jest patronem myśliwych, ale warto pamiętać, że otacza opieką również:

 • leśników,
 • strzelców,
 • jeźdźców,
 • kuśnierzy,
 • sportowców,
 • matematyków.

Ponadto Hubert z Liège uznawany jest za orędownika chorych na epilepsję i lunatyków.

Skrócony życiorys świętego Huberta

Święty Hubert od zawsze był jednym z najpopularniejszych świętych, a relacje na jego temat zawarte są w aż sześciu żywotach św. Huberta. Warto jednak pamiętać, że większość informacji nie jest potwierdzona, a przeplata się z legendami.

 • Hubert urodził się w 655 roku w Gaskonia (Francja).
 • Mężczyzna był potomkiem królewskiego rodu Merowingów.
 • Hubert uwielbiał polowania i swobodne życie.
 • Legenda głosi, że w wieku 14 lat uratował swojego ojca przed niedźwiedziem.
 • W 695 roku podczas polowania doświadczył objawienia. Mężczyźnie ukazał się jeleń ze znakiem krzyża, nawołując o nawrócenie.

Pierwsze skojarzenie, jakie rodzi się po usłyszeniu imienia Hubert to „patron myśliwych”. On sam jednak w dojrzałym życiu nie miał wiele wspólnego z tym fachem. Gorliwy biskup Liege. Zajmował się szczególnie „polowaniem” na dusze dla Boga, co wychodziło mu na tyle dobrze, że po śmierci już w 743 roku został ogłoszony świętym Kościoła Katolickiego — przypomina ksiądz katolicki z parafii bielsko-żywieckiej Michał Marek.

 • Hubert udał się do biskupa Maastricht – Lamberta i rozpoczął chrześcijańskie życie.
 • Studiował wiedzę kanoniczną, działał jako misjonarz na terenach Ardenach, a także Brabancji.
 • W 717 roku przeniósł stolicę biskupstwa do Liège.
 • Po śmierci swojego nauczyciela (Lamberta), został biskupem Maastricht z rąk papieża Sergiusza.

Zobacz także:

Jak i gdzie zmarł Hubert z Liège? 

Święty Hubert ciężko zachorował i każdego dnia stawał się coraz słabszy.  Zmarł szybko 30 maja 727 roku mieście w Tervuren (Belgia), a jego ciało pochowano w kościele św. Piotra (Liège).

Według ludowych wierzeń św. Hubert wraz ze świętymi: Kwirynem z Neuss, Korneliuszem i Antonim Pustelnikiem  tworzą czwórkę Marszałków Bożych, co oznacza, że modlitwy za ich wstawiennictwem są najskuteczniejsze.

Modlitwa błagalna do św. Huberta

Św. Hubercie, patronie lasów i gór, który prowadzisz nas przez puszcze, bory i leśne ostępy, wysłuchaj mojej prośby.

Wyjednaj dla nich u Pana obfitość urodzaju, by były dla zwierza i ptactwa pokarmem, schronieniem i domem.

Kieruj moimi krokami po leśnych ścieżynach, otwieraj oczy mej duszy, bym widział piękno Twojego królestwa i mógł być godnym stróżem przecudnej matki-przyrody.

Pomóż zachować dla przyszłych pokoleń ten cud Bożego stworzenia.

Bądź przy mnie w każdej chwili, bym całą piersią wdychał balsam Bożych leków.

Uchwyć także moją strzelbę, bym pamiętał, że będąc królem stworzenia, mogę czuć się tylko jej włodarzem, a nie panem.

Dzięki niech Ci będą św. Hubercie! I prowadź nas. Amen.

Modlitwa do św. Huberta – patrona myśliwych i leśników

Święty Hubercie, Patronie myśliwych i leśników, polecam się w szczególny sposób Twojej opiece i proszę, abyś swoim wstawiennictwem przed Bogiem wspierał mnie we wszystkich potrzebach. Wyjednaj mi łaskę naśladowania Twoich cnót. Kieruj moim umysłem, prowadź moje oczy i ręce, abym wypełniał swoje zadania zgodnie z prawem Stwórcy. Strzeż mnie od złych przygód i doprowadź do zbawienia wiecznego. Amen.

Relikwie Huberta z Liège

Ciało świętego Huberta pochowano w kościele Św. Piotra w Liege, a 3 listopada 743 roku przeniesiono do głównego ołtarza świątyni. Co ciekawe okazało się, że zwłoki i szaty świętego nie uległy rozkładowi, a ponadto wydzielały przyjemny zapach.

W 824 roku część szczątek św. Huberta zostało przewiezionych do kościoła w Andange, czyli późniejszej bazyliki św. Huberta.

W Polsce istnieje wiele kościołów i kapliczek, których patronem jest św. Hubert, ale tylko w niektórych miejscach znajdują się relikwie biskupa np.:

 • Parafia św. Huberta w Zalesiu Górnym Żołędowo,
 • Parafia św. Huberta w Rzeszowie,
 • Parafia pw. NMP Królowej Polski we Wrocławiu-Klecinie,
 • Kościół św. Huberta w Okoninach,
 • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie.

Zobacz też:

Dzień św. Huberta w Polsce

Wspomnienie świętego Huberta w Kościele katolickim odbywa się w dzień przeniesienia jego relikwii, czyli 3 listopada. Największe uroczystości w kraju odprawiane są w świątyniach pod wezwaniem św. Huberta.

3 listopada to również święto (Hubertus) myśliwych, jeźdźców i leśników.  Wspólne polowanie o uroczystym charakterze, czy też gonitwy jeździeckie, zawsze poprzedza Msza Święta. Na zakończenie Dnia św. Huberta organizowane są ogniska i biesiady.

Ikonografia chrześcijańska – św. Hubert

W ikonografii chrześcijańskiej św. Hubert przedstawiany jest najczęściej w dniu polowania i w stroju myśliwskim. To wtedy biskup doświadczył objawienia w lesie. Na dziełach sztuki św. Hubert ukazywany jest z jeleniem (często albinosem) wyróżniającym się charakterystycznym znakiem krzyża między porożami.

Legenda głosi, że gdy pasjonat polowania zobaczył święte zwierzę, postanowił wyruszyć za Bogiem. Rzadziej, ale zdarza się, że święty Hubert prezentowany jest jako biskup.

  

fot. Święty Hubert / AdobeStock, Adam Ján Figeľ