Stres: młode osoby nie radzą sobie z presją sukcesu 

Badania przeprowadzone przez Mental Health Foundation Stress w wielkiej Brytanii wskazują, że 60 proc. młodych ludzi czuje, że przytłacza ich presja odniesienia sukcesu. 47 proc. odczuwa stres związany ze swoim wyglądem. 57 proc. panicznie boi się popełnienia błędu. Do tego wszystkiego dochodzi stres związany z sytuacją na scenie politycznej oraz kryzysem ekonomicznym i katastrofą klimatyczną czy orientacją seksualną. Badania przeprowadzono na grupie 4619 osób w wieku od 18 do 24 lat. Jest to jedno z największych i najbardziej kompleksowych studiów dotyczących stresu, a jego wyniki dają do myślenia.

Osoby w wieku od 18 do 24 roku życia stanowią ¾ zanotowanych przypadków problemów ze zdrowiem psychicznym. Z czego wynikają te przytłaczające statystyki?

ZOBACZ TEŻ: Trauma: uraz, który pozostawia po sobie poważne ślady. Jak sobie z nią radzić?

Stres: z czego wynika presja wśród młodych?

Specjaliści wskazują na szybko następujące zmiany cywilizacyjne, których skutkiem mogą być problemy ze stresem. Im młodsze są osoby, w tym bardziej złożonym świecie dorastają. Na młodych ludziach ciąży ogromna presja odniesienia szeroko rozumianego sukcesu. Oczekuje się od nich bujnego życia towarzyskiego, szczęśliwego związku, najwyższych możliwych ocen w szkole i na studiach, ukończenia elitarnych kierunków i zdobycia dobrze płatnej i ciekawej pracy. Do tego wszystkiego należy dołączyć niepokoje związane z pogłębiającymi się na świcie podziałami politycznymi oraz kryzys ekonomiczny, który znacznie utrudnia znalezienie pracy, a także sprawia, że możliwość kupna własnego mieszkania, dla wielu staje się praktycznie nierealna. Oprócz tego wielu młodych ludzi jest zalewanych informacjami w Internecie, co prowadzić może do pogłębiania się lęków – zwłaszcza związanych z katastrofą ekologiczną.

Badania wskazują, że znaczną rolę w narastających wśród młodzieży lękach odgrywa wychowanie oraz edukacja. Szkoła przyzwyczaja młodych ludzi do myślenia jedynie o ocenach i wynikach. Głosy mówiące, że porażki się zdarzają oraz że również są nam potrzebne, nie mają siły przebicia. Życie towarzyskie, atrakcyjny wygląd, czy sukces zawodowy stają się podstawą poczucia własnej wartości.

Odczuwana presja prowadzi do zapędzenia się młodych ludzi w błędne koło – zbyt duży stres przekłada się na coraz niższe wyniki w nauce, co z kolei prowadzi do jeszcze większego stresu. Utrudnia to również funkcjonowanie w środowisku zawodowym, gdzie osiągnięcie wyników poniżej oczekiwań pracodawcy może okazać się paraliżujące.

ZOBACZ TEŻ: Polskie zakupoholiczki wolą zakupy niż seks. "Budziłam się z myślą, że nie mam za co kupić jedzenia" [KOBIETA WIDZI WIĘCEJ]