Czy starsze dzieci są inteligentniejsze od rodzeństwa?

Naukowcy z Uniwersytetów w Houston, New South Wales i Sheffield odkryli zależność, według której kolejność narodzin ma bardzo duży wpływ na intelektualne osiągnięcia dzieci. Ich zdaniem starsze rodzeństwo z reguły jest bardziej inteligentne niż ich młodsi siostry i bracia i lepiej radzi sobie z nauką. Ponadto, dzieci, które urodziły się pierwsze, są z reguły bardziej pewne siebie i swojej inteligencji, podczas gdy ich młodszemu rodzeństwu często takiej pewności brakuje. Jak podkreślają naukowcy, różnice pomiędzy rodzeństwem są widoczne jeszcze w okresie przedszkolnym. Według badań, dzieci urodzone jako drugie i trzecie w kolejności wypadają gorzej w najróżniejszych testach poznawczych i zabawach na myślenie.

Skąd biorą się różnice?

Według naukowców, wynikają one główne z poziomu zaangażowania rodziców w wychowywanie kolejnych dzieci. Badania dowodzą, że im więcej potomstwa posiadamy, tym mniej uwagi poświęcamy kolejnym dzieciom, a to przekłada się na ich późniejsze możliwości intelektualne. I choć wielu rodziców może się z tym nie zgodzić, z reguły dzieci urodzone jako pierwsze otrzymują więcej uwagi i wsparcia niż te, które przychodzą na świat jako kolejne. Wynika to z prostego faktu, że przy jednym dziecku rodzice mogą skupić się tylko i wyłącznie na nim, a gdy pojawia się rodzeństwo, zaczynają dzielić swój czas na kilkoro dzieci. 

Jednocześnie autorzy badania podkreślają, że to nie jedyna przyczyna. Jak dodają, różnice intelektualne mogą też wynikać z faktu, że przy drugim dziecku rodzice często są mniej restrykcyjni wobec niektórych zaleceń – jak chociażby spożywanie alkoholu czy palenie papierosów. Istotny wpływ na rozwój dziecka ma też decyzja o tym, jak długo będzie ono karmione piersią. Rodzice, bazując na doświadczeniach przy pierwszym dziecku, często mają tendencję do odpuszczenia niektórych zasad czy praktyk, które uznają za mało istotne w rozwoju kolejnych potomków. Sporo zależy więc od podejścia i zachowania rodziców przy drugim i następnych dzieciach.

A Wy co sądzicie o wynikach tego badania? Czy kolejność narodzin faktycznie może mieć wpływ na rozwój intelektualny dziecka?