Kołtuny na włosach to problem, który dotyczy wielu osób, w szczególności zimą. Ocieranie włosów o liczne warstwy ubrań, źle dobrana pielęgnacja czy zła kondycja włosa sprawiają, że każdego dnia spędzamy długie godziny na rozczesywaniu potarganych i skołtunionych włosów. Poznajcie najskuteczniejsze sposoby walki z kołtunami!

Kołtun – co to takiego?

Kołtuny to nic innego jak potoczne nazwanie splątanych kosmyków. Powstają, gdy rozchylone łuski włosa ocierają się o siebie. Najbardziej narażone są na to włosy suche i wysokoporowate, a także te, które bez odpowiedniego zabezpieczenia zostały wsunięte pod gruby szalik.

Dlaczego musimy pamiętać o rozczesywaniu włosów?

Rozczesywanie nawet najbardziej skołtunionych włosów, bez względu na to, że jest próbą naszej cierpliwości, wykonać musimy. Nie rozczesywanie kołtunów może grozić awaryjną wizytą u fryzjera na której skołtunione włosy trzeba obciąć. Co zrobić, aby tego uniknąć, a samo rozczesywanie przeszło bez bólu?

Sposoby na kołtuny

Aby rozczesać kołtuna, lepiej nie robić tego na siłę, ponieważ możemy w ten sposób poszarpać, wyłamać lub wyrwać włosy. Możemy wykorzystać jedną z tych metod, aby

Odżywka bez spłukiwania: nałóż ją na kołtun i delikatnie wmasuj, aby włosy stały się śliskie. Gdy włosy delikatnie odpuszczą to można zacząć rozczesywać je palcami, grzebieniem lub szczotką.

Olejowanie: na mocno skołtunione włosy możemy nałożyć olej, pomasować i cierpliwie rozczesać gdy włosy będą mokre.

Grzebień do tapirowania: kołtun możemy rozczesać grzebieniem do tapirowania z ostrym szpikulcem, który pomoże nam podzielić go na mniejsze partie. Należy rozczesywać włosy idąc od dołu do góry, aby włosy nie zaczęły się przerywać.

Zobacz także:

Jak zapobiec powstawaniu kołtunów?

Jeżeli twoje włosy bardzo często się plączą i boisz się, że któregoś dnia nie będziesz mogła poradzić sobie z rozplątywaniem? Wprowadź do pielęgnacji kilka prostych kroków, które pomogą Ci uniknąć kołtunów i poprawią kondycję Twoich włosów.

Zacznij używać odpowiednich kosmetyków

Codziennie stosowana odżywka do włosów i regularne stosowanie jedwabiu do włosów poprawią wygląd włosów i zamkną łuskę włosa, dzięki czemu nie będą się plątać. Pamiętaj także o

Śpij na satynowej poszewce

Satynowa poszewka pomoże nam zabezpieczyć włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Śpiąc na satynowej poszewce możemy mieć pewność, że nasze włosy nie odgniotą się, a także nie zniszczą się

Czesz włosy na mokro

Jeżeli masz problem z rozczesywaniem włosów na sucho, spróbuj czesania na mokro! Użyj do tego odżywkę w sprayu bez spłukiwania, aby mieć pewność, że włosy się nie zniszczą.

Związuj włosy!

Zimą związuj włosy przed założeniem szalika, a przed pójściem spać zaplataj luźne warkocze. Jednocześnie ochronisz włosy przed zaczepianiem, ciągnięciem i przygniataniem.

Sprawdź też: