Spełnił się najgorszy scenariusz dla afgańskich kobiet. Talibowie nakazali im zakrywać całe ciało: „Chcemy, aby nasze siostry żyły godnie i bezpiecznie”

Dekret, o którym mowa, stanowi, iż afgańskie kobiety muszą nosić strój zakrywający ciało od stóp do głów w miejscach publicznych, czyli tzw. burki. Ustawa pozwala na pokazywanie jedynie oczu. I wyklucza z niego dzieci i kobiety w podeszłym wieku. W dekrecie mowa jest również o tym, że kobiety powinny pozostać w domach i nie pracować poza nimi, a wszystko to, jak tłumaczą w imieniu dobra kobiet.

Chcemy, by nasze kobiety żyły godnie i bezpiecznie - powiedział Khalid Hanafi, minister cnót i występków.

Wcześniej talibowie na przekór własnym obietnicom zdecydowali, że dziewczynki nie mogą chodzić do szkoły powyżej 6 klasy. „Zasady islamu są dla nas ważniejsze niż cokolwiek innego”, oświadczył Khalid Hanafi.

Sytuacja kobiet w Afganistanie. Czego możemy się spodziewać po przejęciu władzy przez talibów?

Czego możemy się spodziewać po przejęciu władzy przez talibów i jak wyglądały ich rządy w latach 90. pytałyśmy naszą ekspertkę, dziennikarkę i wykładowczyni na UW, Julię Berg. Historia sprzed 40 lat zatacza koło i powtarza się. "Dojście talibów do władzy w latach 90. spowodowało nie tylko dramat kobiet i dzieci, ale i mężczyzn – zwłaszcza przeciwników politycznych spotykał często równie ciężki, dramatyczny los. Można powiedzieć, że jest to tragedia całego afgańskiego narodu.[...] Obecne doniesienia, które spływają z Afganistanu są zatrważające i aż ciężko uwierzyć, że ten najgorszy scenariusz znów może się spełnić", zapowiadała Berg.

Najgorszy scenariusz dotyczy sytuacji kobiet w Afganistanie. "Kobiety nieprzestrzegające prawa ustanowionego przez talibów w latach 90. musiały zmierzyć się z tragicznymi konsekwencjami naruszającymi podstawowe prawa i godność każdego człowieka. Mowa tu nie tylko o odsunięciu od życia publicznego, izolowania kobiet od mężczyzn w myśl praktyki purdah polegającej nie tylko na noszeniu burek i osłanianiu ciała, ale na wyraźnym podziale sfer życia na prywatną i publiczną, do której dla kobiet nie ma po prostu wstępu, ale także o najgorszych praktykach zezwalających na przemoc i brutalne morderstwa dokonywane często publicznie i przy udziale tłumów", mówiła w wywiadzie dla Kobieta.pl, Julia Berg.

Kolejną kwestią jest też upośledzenie prawne kobiet – konieczność wydawania ich za oprawców, którzy je zgwałcili, czy nakaz wydawania młodych kobiet, a w zasadzie małych dziewczynek za mąż, za o wiele starszych, często pochodzących z tej samej rodziny mężczyzn hołdujących endogamicznym związkom. Kobiety linczowano, bito bądź kamienowano na śmierć za różnego rodzaju przewinienia – wyjście bez mężczyzny, nieodpowiedni ubiór, śmiech w miejscu publicznym, próbę zrobienia zdjęcia aparatem fotograficznym czy chęć skorzystania z taksówki. Wiele było przypadków m.in. ucięcia kciuka czy ręki kobiecie, która pomalowała paznokcie u rąk, czy publicznego ukamienowania kobiety, która uprawiała seks przedmałżeński (wideo z egzekucji trafiło następnie do Internetu, zresztą wiele późniejszych aktów barbarzyńskich ze strony talibów trafiało do Internetu jako „przestroga” dla grzesznych kobiet). 

 

źródło: agencja Associated Press

Zobacz także: