Skóra przesuszona, a odwodniona – czy jest różnica?

Sucha skóra, to pojęcie bardzo szerokie, dlatego jeśli zmagasz się z tym problemem, powinnaś dokładnie mu się przyjrzeć. Jeśli Twoja skóra stała się wiotka, matowa i brak jej sprężystości, to znak, że prawdopodobnie potrzebuje głębokiego nawodnienia, bo problemem jest niedostateczna ilość wody w jej komórkach. Jeśli oprócz tego, skóra jest szorstka w dotyku, łuszczy się, lub na jej powierzchni zauważyłaś odstające skórki - powinnaś bardziej przyłożyć się do nakładania kremów nawilżających. W tym przypadku, twoja skóra informuje, że potrzebuje dodatkowego nawilżenia i natłuszczenia jej zewnętrznej warstwy rogowej, a co za tym idzie - wzmocnienia płaszcza hydrolipidowego. Prawidłowa pielęgnacja skóry składa się z tych dwóch kroków, produkty które ją nawadniają powinny zajmować obowiązkowe miejsce w każdej kosmetyczce, a nawilżające kremy dobierać zgodnie z rodzajem cery.

Krem nawilżający, czy serum nawadniające - co wybrać

Odróżnienie produktów nawadniających, od nawilżających to nie lada wyzwanie, gdyż marki kosmetyczne często używają tych sformułowań zamiennie. O ile angielska wersja etykiet często wyróżnia produkty Moisturizng (nawilżające) od Hydrating (nawadniające), to w polskich tłumaczeniach zazwyczaj mamy do czynienia z kremem, czy serum po prostu nawilżającym. Jak odkryć różnicę? Produkty nawadniające skórę, to takie, które w swoim składzie posiadają humektanty, czyli substancje higroskopijne, powodujące wiązanie wody - czy to z zewnątrz, czy ze środowiska wewnątrz organizmu. To one więc są odpowiedzialne za "poprowadzenie" cząsteczek wody wgłąb komórek skóry.

Kosmetyki nawilżające zaś, mają w składzie substancje okluzyjne, czyli tworzące na naskórku powłokę, zapobiegającą przed transepidermalną utratą wody, czyli mówiąc prościej - parowaniu wody ze skóry. 

Skóra odwodniona – najlepsze produkty wiążące wodę

Jak przywrócić skórze odpowiednie nawodnienie? Przede wszystkim, trzeba zadziałać od środka, czyli regularnie pić ok 1,5-2l wody dziennie. Jeśli chodzi o pielęgnację od zewnątrz - pierwsza zasada, to nakładanie produktów ze składnikami aktywnymi na wilgotną skórę, która wówczas będzie w stanie je efektywniej przyjąć (skóra działa jak gąbka - jeśli jest sucha, kropelki wody spływają po niej bez problemu, jeśli ją zwilżymy - zaczyna wchłaniać płyn). Produkty te powinny zawierać humektanty, czyli składniki wiążące wodę, między innymi słynny kwas hialuronowy, ale też glicerynę, lub peptydy. 

Skóra przesuszona – jak nawilżyć suchą skórę

Sucha skóra wymaga dobrego nawilżenia i natłuszczenia, dlatego kolejnym krokiem po jej nawodnieniu, będzie zabezpieczenie przed utratą wody, przy użyciu kosmetyku z substancją okluzyjną. Takie substancje, nie przenikają w głębokie warstwy skóry, tylko tworzą na jej powierzchni powłokę, zatrzymującą wilgoć w komórkach skóry. Do najbardziej popularnych substancji okluzyjnych należy masło shea, ceramidy, ale też silikony (np. oznaczony jako dimethicone). I oczywiście olejki roślinne (np. olej jojoba czy olej makadamia)

Krem do twarzy na noc Nutridome to prawdziwe bogactwo naturalnych olejów. W składzie znajdziemy m.in. olej oliwkowy, olej arganowy i olej z nasion makadamii. Teraz do każdego kremu na noc otrzymasz gratis krem na dzień! Akcja promocyjna trwa do 14 września.

Kosmetyk odpowiedni do nawilżenia twojej skóry to taki, który współgra z jej rodzajem. Jeśli zmagasz się z nadmiernym wydzielaniem sebum - wybieraj lekkie, żelowe formuły, jeśli twoja skóra jest mocno przesuszona - możesz aplikować na nią bogate kremy i masła z dodatkiem olejów.  Dobry produkt nawilżający, "zamknie" wodę w skórze i zmiękczy jej powierzchnię. 

Zobacz także: