Skóra przesuszona, a odwodniona – czy jest różnica?

Sucha skóra, to pojęcie bardzo szerokie, dlatego jeśli zmagasz się z tym problemem, powinnaś dokładnie mu się przyjrzeć. Jeśli Twoja skóra stała się wiotka, matowa i brak jej sprężystości, to znak, że prawdopodobnie potrzebuje głębokiego nawodnienia, bo problemem jest niedostateczna ilość wody w jej komórkach. Jeśli oprócz tego, skóra jest szorstka w dotyku, łuszczy się, lub na jej powierzchni zauważyłaś odstające skórki - powinnaś bardziej przyłożyć się do nakładania kremów nawilżających. W tym przypadku, twoja skóra informuje, że potrzebuje dodatkowego nawilżenia i natłuszczenia jej zewnętrznej warstwy rogowej, a co za tym idzie - wzmocnienia płaszcza hydrolipidowego. Prawidłowa pielęgnacja skóry składa się z tych dwóch kroków, produkty które ją nawadniają powinny zajmować obowiązkowe miejsce w każdej kosmetyczce, a nawilżające kremy dobierać zgodnie z rodzajem cery.

Krem nawilżający, czy serum nawadniające - co wybrać

Odróżnienie produktów nawadniających, od nawilżających to nie lada wyzwanie, gdyż marki kosmetyczne często używają tych sformułowań zamiennie. O ile angielska wersja etykiet często wyróżnia produkty Moisturizng (nawilżające) od Hydrating (nawadniające), to w polskich tłumaczeniach zazwyczaj mamy do czynienia z kremem, czy serum po prostu nawilżającym. Jak odkryć różnicę? Produkty nawadniające skórę, to takie, które w swoim składzie posiadają humektanty, czyli substancje higroskopijne, powodujące wiązanie wody - czy to z zewnątrz, czy ze środowiska wewnątrz organizmu. To one więc są odpowiedzialne za "poprowadzenie" cząsteczek wody wgłąb komórek skóry. Kosmetyki nawilżające zaś, mają w składzie substancje okluzyjne, czyli tworzące na naskórku powłokę, zapobiegającą przed transepidermalną utratą wody, czyli mówiąc prościej - parowaniu wody ze skóry. 

Skóra odwodniona – najlepsze produkty wiążące wodę

Jak przywrócić skórze odpowiednie nawodnienie? Przede wszystkim, trzeba zadziałać od środka, czyli regularnie pić ok 1,5-2l wody dziennie. Jeśli chodzi o pielęgnację od zewnątrz - pierwsza zasada, to nakładanie produktów ze składnikami aktywnymi na wilgotną skórę, która wówczas będzie w stanie je efektywniej przyjąć (skóra działa jak gąbka - jeśli jest sucha, kropelki wody spływają po niej bez problemu, jeśli ją zwilżymy - zaczyna wchłaniać płyn). Produkty te powinny zawierać humektanty, czyli składniki wiążące wodę, między innymi słynny kwas hialuronowy, ale też glicerynę, lub peptydy. 

Skóra przesuszona – jak nawilżyć suchą skórę

Sucha skóra wymaga dobrego nawilżenia i natłuszczenia, dlatego kolejnym krokiem po jej nawodnieniu, będzie zabezpieczenie przed utratą wody, przy użyciu kosmetyku z substancją okluzyjną. Takie substancje, nie przenikają w głębokie warstwy skóry, tylko tworzą na jej powierzchni powłokę, zatrzymującą wilgoć w komórkach skóry. Do najbardziej popularnych substancji okluzyjnych należy masło shea, olejki roślinne (np. olej jojoba), ceramidy, ale też silikony (np. oznaczony jako dimethicone). Kosmetyk odpowiedni do nawilżenia twojej skóry to taki, który współgra z jej rodzajem. Jeśli zmagasz się z nadmiernym wydzielaniem sebum - wybieraj lekkie, żelowe formuły, jeśli twoja skóra jest mocno przesuszona - możesz aplikować na nią bogate kremy i masła z dodatkiem olejów.  Dobry produkt nawilżający, "zamknie" wodę w skórze i zmiękczy jej powierzchnię.