Serum z witaminą C – jak działa i dla kogo będzie wybawieniem?

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, nie bez powodu jest nazywana „witaminą młodości”. To jeden z najsilniejszych stosowanych w kosmetyce antyoksydantów i potężny sprzymierzeniec w walce z oznakami starzenia. Neutralizuje szkody, jakie wywołują wolne rodniki, skutecznie opóźniając powstawanie i pogłębianie się zmarszczek. Serum z witaminą C to skuteczny sposób na rozjaśnienie plam pigmentacyjnych oraz wyrównanie kolorytu przy cerach naczyniowych lub reaktywnych.

Kwas askorbinowy hamuje także nadmierną produkcję melaniny i wzmacnia ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Dzięki temu zapobiega powstawaniu nowych przebarwień. Na tym jednak nie koniec jej dobroczynnych właściwości. Mało kto wie, że witamina C działa antybakteryjnie i ma działanie seboregulujące (zmniejsza produkcję łoju i powstawanie zaskórników).

Jakie serum z witaminą C wybrać?

Witamina C to niezwykle silny przeciwutleniacz, jednak producenci często mają problem z jej stabilnością. Kwas askorbinowy jest podatny na utlenianie i łatwo traci swoje przeciwstarzeniowe właściwości. By tego uniknąć, szukaj preparatów, które oprócz witaminy C zawierają również kwas ferulowy lub hialuronowy. Eliminują one reaktywne formy tlenu, przyczyniając się do większej stabilności serum z witaminą C. Dzięki temu jego działanie będzie skuteczne, a okres przydatności kosmetyku dłuższy. Dodatkowo, kwas ferulowy sam w sobie jest silnym przeciwutleniaczem i wykazuje właściwości fotonaprawcze.

Witaminę C warto również stosować w połączeniu z witaminą E. W skoncentrowanych kosmetykach przeciwstarzeniowych to bardzo często spotykany duet. Witamina E, podobnie jak kwas askorbinowy, ma silne właściwości przeciwutleniające. Hamowanie działania wolnych rodników jest szczególnie ważne jeśli na co dzień masz do czynienia ze stresem, zanieczyszczeniem środowiska czy wysokim nasłonecznieniem – te czynniki potęgują ich niszczycielską siłę.

Serum z witaminą C: jak je stosować?

Serum z witaminą C stosujemy rano, na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Dopiero gdy się wchłonie, nakładamy krem nawilżający i filtr UV. Jeśli dopiero zaczynasz stosować witaminę C, warto wybrać preparat o niższym stężeniu tego składnika (poniżej 10 proc.). Kwas askorbinowy może podrażniać wrażliwą lub suchą cerę. Dopiero gdy skóra przyzwyczai się do działania witaminy C, spróbuj sięgnąć po wyższe stężenia.

Czy witamina C uwrażliwia na słońce?

Wprost przeciwnie. Witamina C, jako silny przeciwutleniacz, ogranicza działanie wolnych rodników, które aktywują się pod wpływem promieniowania UV. Oprócz tego, ten składnik wzmacnia naturalną ochronę skóry przed słońcem – i choć nie zastąpi kremu z filtrem, warto stosować go właśnie rano, przed wyjściem z domu.

Serum z witaminą C – efekty stosowania

Regularne stosowanie serum z witaminą C powoduje, że skóra staje się bardziej gładka i miękka, a do tego poprawia się jej napięcie. Witamina C pomaga rozjaśnić przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych. Szczególnie docenią ją posiadaczki szarej, zmęczonej cery. Oprócz tego, że rozprawia się z plamami pigmentacyjnymi, pomaga także wyrównać koloryt i rozświetlić skórę. To możliwe dzięki delikatnemu działaniu złuszczającemu.