Seersucker CHARAKTERYSTYKA

Jej nazwa pochodzi z języka perskiego – „shir o shekar" oznacza „mleko i cukier". Seersucker, bawełniana tkanina gofrowana charakteryzuje się naprzemiennym ułożeniem gładkich i pomarszczonych (gofrowanych) powierzchni. Dzięki swojej strukturze tkanina nie przylega ściśle do ciała i doskonale odprowadza ciepło, dzięki czemu to tkanina wprost idealna na letnie stroje. Prawdziwy seersucker powstaje po zastosowaniu odpowiedniej technologii tkania (różne napięcie nitek osnowy).

W tańszych wariantach podobny efekt uzyskuje się, stosując przędzę o zróżnicowanym stopniu obkurczania się pod wpływem ciepła. W zależności od kierunku układania się w tkaninie przędz wysoko kurczliwych, gofrowanie może być poprzeczne, wzdłużne lub i takie, i takie jednocześnie. Seersucker to tkanina praktyczna i łatwa w pielęgnacji, gdyż niemal się nie gniecie i nie wymaga prasowania.

ZOBACZ TEŻ:

Photo: Hope &Henry

Seersucker KROJENIE

Przed przystąpieniem do krojenia należy wygładzić materiał dłońmi. Jeśli części modelu mają być krojone z podwójnie złożonego materiału, należy dopasować do siebie paski i spiąć materiał prawą stroną do środka. W przypadku kolorowych pasków należy zwrócić uwagę, by złożone ze sobą paski były w tym samym kolorze.
Przenoszenie linii szwów: papier do kopiowania i radełko należy przetestować na resztce materiału. Szyjąc z jasnych tkanin, najlepiej używać papieru do kopiowania w kolorze złamanej bieli. Polecamy też radełko bez ząbków, o gładkiej krawędzi, które zostawia lepiej widoczną ciągłą linię. Części można też skroić z jednakowymi zapasami, wtedy nie trzeba korzystać z radełka. Wystarczy zszyć części, szyjąc w odpowiedniej odległości od brzegów. W takim przypadku zaszewki i inne zaznaczone na częściach wykroju linie kopiuje się za pomocą samo znikającego mazaka. Należy jednak nie zwlekać i przystąpić do szycia, zanim narysowane mazakiem linie znikną.

Seersucker SZYCIE

Seersucker szyje się zwykłymi igłami grubości 70 lub 80 i klasycznymi nićmi poliestrowymi. Szwy zszywamy ściegami średniej długości (ok. 2–2,5 mm). Szwy dekoracyjne wykonuje się dłuższym ściegiem, najlepiej podwójnymi nićmi.

Seersucker PRASOWANIE

W przypadku tkaniny gofrowanej radzimy całkowicie zrezygnować z prasowania, a przy szyciu zapasy szwów i brzegi wygładzać paznokciem kciuka. Jeśli jednak zachodzi potrzeba użycia żelazka, należy je ustawić na najniższą temperaturę i prasować na miękkiej podkładce, nie dociskając żelazka. Nie wolno używać pary, gdyż zniknie wówczas efektowna struktura tkaniny.

Seersucker PIELĘGNACJA

Seersucker jest wyjątkowo łatwy w pielęgnacji. Uszyte z niego stroje pierze się ręcznie lub w pralce (program do tkanin delikatnych). Po wysuszeniu nie prasujemy ich.

ZOBACZ TEŻ:

Photo: Lindex

Seersucker RADA

Seersucker, jak wszystkie tkaniny bawełniane, może się skurczyć przy pierwszym praniu. Aby uniknąć niespodzianek, najlepiej wyprać materiał jeszcze przed skrojeniem.