Rozstępy na piersiach – przyczyny powstawania

Rozstępy to nieestetyczne poprzeczne pręgi na skórze. Mogą pojawiać się na różnych częściach ciała. Najczęściej występują na piersiach, udach, plecach czy pośladkach. Przyczyną ich powstawania jest zerwanie włókien kolagenowych. Powstają na skutek rozciągnięcia skóry z powodu zmiany kształtu sylwetki, zmian hormonalnych czy przybrania na wadze. Rozstępy na biuście najczęściej powstają u kobiet w ciąży i w młodym wieku, podczas okresu dojrzewania. Za ich występowanie mogą również odpowiadać geny. Szansa na pojawienie się rozstępów u dziecka jest większa, jeśli rodzice ich doświadczyli. Mogą być również objawem zespołu Marfana, w ramach którego pojawiają się dysfunkcje tanki łącznej. Jakie jeszcze mogą być przyczyny powstawania rozstępów na piersiach?

  • Przyjmowanie leków hormonalnych,
  • gwałtowny wzrost masy ciała,
  • gwałtowny spadek masy ciała,
  • okres menopauzy,
  • intensywne ćwiczenia ,
  • ciąża.

W przypadku rozstępów, profilaktyka jest najważniejsza. Są one bowiem bardzo trudne do usunięcia. Żeby walczyć z rozstępami należy stosować regularną pielęgnację ciała. Odpowiednie nawilżenie i uelastycznienie skóry zapobiega przed powstawaniem lub pogłębianiem się rozstępów. Pielęgnację możemy połączyć z masażem skóry, najlepiej za pomocą specjalnych masażerów z wypustkami, które poprawią krążenie krwi i limfy i rozciągną skórę. Warto również wzmacniać włókna kolagenowe specjalną dietą. Suplementy z kolagenem zwiększają sprężystość i elastyczność skóry. Oprócz tego powinniśmy wprowadzić dietę bogatą w witaminę A, E, B, cynk i magnez. 

Rozstępy na piersiach – domowe sposoby 

Rozstępy na piersiach są bardzo trudne do usunięcia. Zwłaszcza jeśli nie są świeże. Lepiej im zapobiegać, niż później je leczyć. Należy przede wszystkim regularnie nawilżać skórę i stosować odpowiednią dietę, która nie spowoduje dużych i nagłych zmian wagi. Jeśli jednak mamy już rozstępy na biuście, możemy stosować różne kosmetyki i zabiegi, które znacznie je zmniejszą. Szczególnie dobrze sprawdzą się domowe sposoby. W co warto się zaopatrzyć do pielęgnacji ciała?

  1. Witamina E – naturalny przeciwutleniacz, który naturalizuje wolne rodniki i spowalnia proces starzenia się skóry. Witamina E ma właściwości regenerujące, nawilżające i odżywcze.  
  2. Aloes -aloes to sukulent, który może być stosowana jaka naturalny kosmetyk do twarzy i ciała Żel z rośliny ma działanie tonizujące, regeneruje skórę i przyspiesza gojenie się ran. Dodatkowo aloes nawilża, wzmacnia, łagodzi skórę i działa przeciwbakteryjnie
  3. Kwas mlekowy – ma delikatne właściwości złuszczające. Świetnie usunie martwy naskórek i przywróci skórze blask. Oprócz tego wykazuje właściwości antybakteryjnei  przeciwstarzeniowe. Kwas mlekowy reguluje również pH naszej skóry. Można go znaleźć w jogurtach naturalnych czy śmietanie. 

Te składniki świetnie sprawdzą się w domowych zabiegach i maskach na ciało. Nie tylko świetnie nawilżą ciało, ale również uelastycznią skórę, dzięki czemu zapobiegną powstawaniu nowych rozstępów. Jak domowymi sposobami można pozbyć się rozstępów na piersiach?

  1. Maska do ciała na rozstępy – taka domowa maska do ciała wykorzystuje tylko dwa składniki : oliwę z oliwek i witaminę E. Wystarczy 1-2 łyżki oliwy z oliwek połączyć z wyciśniętą kapsułką z witaminą E. Taką mieszanką posmaruj okolicę biustu i wmasuj olej w ciało. Oliwa z oliwek pomaga z odżywieniem ciała, doskonale nawilża oraz ujędrnia. 

Krem na rozstępy na piersiach – jaki wybrać?

Po krem na rozstępy najlepiej sięgać wtedy, kiedy rzeczywiście się już pojawiły i domowe metody przestały działać. W drogeriach i aptekach możemy znaleźć mnóstwo propozycji produktów na ten nieestetyczny problem. Czym więc się kierować przy wyborze? Przede wszystkim składem. Jakich składników szukać w kremach na rozstępy na piersiach?

  1. Skwalan – organiczny związek chemiczny. W kosmetyce występuje jako surowiec pochodzenia naturalnego. Wytwarza się go z oliwek lub trzciny cukrowej. Jest bardzo przyjemny w stosowaniu, ponieważ jest zaliczany do tzw. olejków suchych. Oznacza to, że szybko się wchłania i nie pozostawia nieprzyjemnego filmu na ciele. Skwalen ma właściwości nawilżające, natłuszczające i ochronne. Oprócz tego opóźnia proces starzenia się skóry, zmiękcza naskórek i delikatnie rozświetla.
  2. Olej bawełniany – powstaje w procesie tłoczenia na zimno, dzięki czemu zachowuje swoje cenne właściwości. Można go stosować na całym ciele. Świetnie nawilża, odżywia i regeneruje skórę. Dzięki zawartości witaminy E opóźnia proces starzenia się skóry, zmiękcza i ma działanie przeciwzapalne i przyspiesza gojenie ran. 
  3. Kolagen – produkowane przez organizm białko. wypełnia przestrzeń między komórkami i zapewnia wytrzymałość mechaniczną tkanki. Utrzymuje gładkość, sprężystość i elastyczność skóry, przyspiesza gojenie się ran i regenerację skóry. Kolagen wpływa również na proces odnowy komórkowej w skórze i ją nawilża
  4. Witamina A – występuje w dwóch postaciach: wegańskiej (prowitamina alfa- i beta-karoten – znajdują się w warzywach żółtych i zielonych) i pochodzenia zwierzęcego (retinol). Jest niezbędna do prawidłowej regeneracji komórek skóry. Kosmetyki z witaminą A sprawiają, że skóra jest bardziej elastyczna i wygładzona. Zmniejszają również widoczność niewielkich przebarwień.

Laserowe usuwanie rozstępów – na czym polega?

Rozstępy na piersiach to normalna i naturalna rzecz. Mogą jednak być powodem wielu kompleksów. Zwłaszcza jeśli są bardzo widoczne. Niestety walka z nimi jest niezwykle ciężka i żmudna. Rozstępów nie da się usunąć domowymi sposobami czy kosmetykami. Produkty mogą jedynie je wygładzić, zmniejszyć ich widoczność i przede wszystkim zapobiegać ich powstawaniu. Co w takim razie pomoże na rozstępy? Z nieestetycznymi pręgami na piersiach pomogą nam specjaliści w gabinetach kosmetycznych. Zabiegiem, który przynosi niesamowite rezultaty, jest  laserowe usuwanie rozstępów

Laserowe usuwanie rozstępów odbywa się przy pomocy wiązki lasera. Jego zadaniem jest usunięcie cienkiej warstwy naskórka wokół rozstępów. Dzięki temu nasza skóra dostaje sygnał do regeneracji i w miejsce starych warstw tworzą się nowe. Następnie następuje wzmożona produkcja kolagenu i elastyny i skóra staje się bardziej elastyczna, a rozstępy stopniowo zmieniają kolor i strukturę. Najpopularniejsza obecnie metody laserowego usuwania rozstępów, to laseroterapia.

Zobacz także:

  1. Laseroterapia wykorzystuje lasery frakcyjne, a ich działanie polega na dokonywaniu mikrouszkodzeń tkanki laserem o określonej długości fali. Laser powoduje niewielkie uszkodzenia w strukturze skóry, prowokując ją do regeneracji. Po zabiegu skóra jest bardziej napięta i elastyczna. Poprawia się również jej jędrność i wyrównuje koloryt. Efekty zabiegu widoczne są po 4-6 tygodniach, kiedy skóra na piersiach zregeneruje się.
  2. Innym popularnym zabiegiem na rozstępy na piersiach jest mikrodermabrazja. Wyróżnia się trzy rodzaje zabiegu, w zależności od materiału użytego do złuszczania: diamentowa, korundowa i tlenowa. Mikrodermabrazja diamentowa to mechaniczne złuszczanie naskórka przy użyciu specjalnego urządzenia wyposażonego w pompę ssącą i głowicę ścierającą z kryształkami diamentów. Zabieg jest bezinwazyjny i bezpieczny. 
     
  3.