Brytyjska rodzina królewska

Brytyjscy royalsi to najprawdopodobniej najpopularniejsza rodzina królewska w Europie. Wszyscy kojarzą królową Elżbietę, księcia Williama czy księżną Dianę. Przedstawiciele aktualnej rodziny wywodzą się z dynastii Windsorów. Nie ma żadnych prawnych uregulowań co do przynależności do brytyjskich royalsów, dlatego lista członków może się różnić w kilku źródłach.

Obecnie panującą monarchinią jest Elżbieta II. Została ona królową 7 lutego 1952 roku w St. James’s Palace. Koronacja Elżbiety odbyła się 2 czerwca 1953 roku w Opactwie Westminsterskim. Królowa podobno codziennie skrupulatnie przygotowywała się do ceremonii. Chodziła po pałacu z koroną, żeby przyzwyczaić się do jej wagi i zakładała na siebie warstwy prześcieradeł. Jej funkcja w kraju jest reprezentacyjna, chociaż ma wgląd w sprawy państwowe. Od 9 września 2015 r. Elżbieta jest najdłużej panującym monarchą w Wielkiej Brytanii.

Chociaż Windsorowie słynął ze swojej powściągliwości i chłodnego usposobienia, nawet ich rodziny nie ominęły skandale. „Czarną owcą” w rodzinie jest zdecydowanie książę Andrzej – syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa. W 2015 roku do dziennikarzy zgłosiła się Amerykanka, która twierdziła, że była wykorzystywana seksualnie przez znanych polityków. Na liście znalazł się właśnie książę Andrzej. Innym skandalistą w rodzinie był Edward VIII, który zrzekł się korony, żeby móc poślubić swoją miłość życia – Wallis Simpson.

Hiszpańska rodzina królewska

Aktualna hiszpańska rodzina królewska wywodzi się z dynastii Burbonów. Pierwszym władcą z tego rodu, który zasiadał na tronie Hiszpanii, był Filip V. Objął on władzę w 1700 roku. Obecnie. od 19 czerwca 2014 r. władzę sprawuje Filip VI – syn Jana Karola I Burbona i Zofii Glücksburg. Król w Hiszpanii nie ma realnej władzy w państwie, chociaż przysługuje mu prawo łaski. Może także na wniosek premiera rozwiązać każdą z izb parlamentu oraz nie podpisać ustawy. Rodzina królewska w Hiszpanii cieszy się ogromnym poparciem społeczeństwa, chociaż nie zawsze tak było. Obywatele szczególnie nie polubili obecnej królowej i nazywali ją „najbardziej znienawidzoną kobietą w Hiszpanii” O kim mowa?

Letizia Ortiz była kiedyś dziennikarką i prezenterką telewizyjną. Później poznała księcia koronnego Hiszpanii i para szaleńczo się w sobie zakochała. Obywatele i rodzina królewska nie akceptowała kobiety dlatego, że była rozwódką! Filip postawił jednak ultimatum ojcu - albo ten zaakceptuje jego wybrankę, albo on zrezygnuje z korony. Król naturalnie ustąpił.

Norweska rodzina królewska

Norweska rodzina królewska jest naprawdę wyjątkowa. Pomimo swojej pozycji i tradycji jaka się z nią wiążę, jest bardzo wyluzowana. Starają się żyć podobnie jak Norwegowie, nie boją się wyrażać swoich poglądów, a król otwarcie popiera społeczność LGBT+. Przedstawicielem rodziny wywodzącej się z dynastii Glücksburgów jest król Harald V. W Norwegii król jest głową państwa i najwyższym wodzem w armii. Nadaje obywatelstwo i może odrzucić ustawę uchwaloną przez parlament, chociaż nie zdarza się to często. Dodatkowo król mianuje premiera i wybiera Radę Państwa. Co ciekawe, Harald V musiał czekać dziesięć lat, żeby poślubić swoją wybrankę, ponieważ nie pochodziła ona z rodziny szlacheckiej. To jednak nie jego ślub był największym skandalem w kraju.

Haakon Magnus, książę koronny Norwegii poślubił w 2001 roku Matte-Marit. Kobieta od razu nie spodobała się rodzinie królewskiej i Norwegom. Kiedy książę zaczął się spotykać z kobietą, media wyciągały wszystkie „grzeszki” z życia Matte-Marit na wierzch. A tych trochę było. Kobieta nie dość, że była zwykła osobą „z ludu”, to jeszcze miała nieślubnego syna. W młodości związana była z mężczyzną, który był zatrzymany za posiadanie narkotyków i podobno sama nie stroniła od zakazanych substancji. Matte-Marit jednak się nie poddała i podczas konferencji prasowej opowiedziała całemu kraju o swojej przeszłości. W tamtym momencie Norwegowie wybaczyli przyszłej księżnej i dziś kobieta nazywana jest „norweską księżną Dianą”. W październiku 2018 r. rodzina królewska wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że Mette-Marit cierpi na idiopatyczne zwłóknienie płuc. Dzisiaj obywatele dzielnie śledzą informacje o zdrowiu księżnej i mają nadzieję, że lekarzom uda się znaleźć skuteczną kurację, która jej pomoże

Holenderska rodzina królewska

Holenderska rodzina królewska to grupa osób, które łączą bezpośrednie relacje rodzinne z królem lub królową. Aktualna rodzina wywodzi się z rodu Oranje-Nassau. Na tronie Holandii zasiada aktualnie Wilhelm-Aleksander. Władzę przejął po swojej matce, Beatrycze. Co ciekawe, jest on pierwszym królem w kraju od 123 lat! Ostatnim władcą Holandii był Wilhelm III, który panował od 1849 do 1890 roku. Krój mianuje szefa rządu, wygłasza coroczne orędzia, w których przedstawia główne cele na najbliższy rok i przede wszystkim reprezentuje państwo.

Król jest dzisiaj najbardziej szanowana osobą w państwie. Jeszcze zanim stał się władcą, został powołany w skład Światowej Komisji Wody XXI wieku, a od 1998 r. również do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Oprócz tego pracował jako wolontariusz w Kenii w fundacji pomocy edukacyjnej i medycznej oraz ochrony środowiska. Wilhelm-Aleksander miał jednak okazję, żeby się wyszaleć. Kiedy był na studiach podobno uwielbiał imprezować i według plotek otrzymał nawet „tytył” piwnego księcia!

Duńska rodzina królewska

Duńska rodzina królewska, podobnie jak norweska, wywodzi się z dynastii Glücksburgów, czyli młodszej linii Oldenburgów. Chociaż jest to jedna z najstarszych panujących dynastii w Europie, członkowie rodziny królewskiej słynął z niezwykłego wyluzowania i normalności. Wiecznie uśmiechnięci Glücksburgowie w niczym nie przypominają zimnych, stanowczych i zachowawczych Windsorów. Na tronie Danii zasiada od 14 stycznia 1972 roku Małgorzata II. Królowa mieszka w oficjalnej rezydencji duńskich monarchów i duńskiej rodziny królewskiej – Amalienborgu. Co ciekawe, kiedy zasiadała na tronie tylko 42 procent społeczeństwa było za utrzymaniem monarchii. Obecnie ta liczba wzrosła do 82 procent!

Następcą duńskiego tronu jest Jego Królewska Wysokość Książę Koronny Fryderyk Glücksburg. Najstarszy syn królowej w 2004 r. poślubił Marię Donaldson. Para doczekała się czwórki dzieci. Rodzina zamieszkuje w Pałacu Brockdorffa, który jest częścią Amalienborgu.

Szwedzka rodzina królewska

Na tronie Szwecji zasiada od 1818 roku dynastia Bernadotte. Królem jest obecnie Karol XVI Gustaw. Objął tron po śmierci swojego dziadka, Gustawa VI Adolfa. Obecnie sprawuje jedynie funkcje reprezentacyjną. Kompetencje króla zostały w Szwecji ograniczone i nie ma on już prawa inicjatywy ustawodawczej, nie mianuje premiera i nie jest nawet naczelnym dowódcą sił zbrojnych.

Mówi się, że szwedzcy royalsi nie są tak progresywni, jak reszta skandynawskiej rodziny królewskiej. Król uważany jest za skandalistę, chociaż Szwedzi go uwielbiają. Karol XVI Gustaw nie chciał doprowadzić do tego, żeby tron Szwecji objęła po nim jego córka Wiktoria, chociaż jest ona jego najstarszym dzieckiem. Na miejscu króla widział młodszego syna – Karola Filipa. Dodatkowo Karol XVI Gustaw notorycznie zdradzał swoją żonę Sylwię. Wszystkie tajemnice króla wyszły na jaw za sprawą książki Thomasa Sjöberga „Den motvillige monarken” (pol. „Niechętny monarcha”). Pisarz udowodnił, że Karol XVI Gustaw otaczał się przez lata różnymi kobietami, w tym striptizerkami. Na domiar złego król pozbawił w 2019 r. pięcioro swoich wnucząt przynależności do dworu i tym samym zwolnił ich z oficjalnych obowiązków i pozbawił należnych im pieniędzy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez (@kungahuset)

Grecka rodzina królewska

Dynastią panującą w Grecji byli Glücksburgowie, którzy rządzą także w Norwegii i Danii, a kiedyś również w Islandii. Konstantinos II był ostatnim przedstawicielem dynastii, który zasiadał na tronie Grecji. Panował on od 1964 roku do obalenia monarchii w 1973. Jego żoną jest siostra królowej Danii, Anna Maria Grecka. Zakochani pobrali się 18 września 1964 roku w Mitropolis. Mają pięcioro dzieci: Aleksę, Pawła, Mikołaja, Teodorę i Filipa.

W 1973 roku Konstantinos został obalony, a jego rodzina udała się na wygnania. Mimo tego Anna-Maria nadal nazywana jest „królową z Grecji” czy „królową Anną Marią”. Konstantyn na wygnaniu mieszkał w Londynie. Jest zaprzyjaźniony z księciem Karolem, następcą brytyjskiego tronu. Co ciekawe, został nawet ojcem chrzestnym księcia Williama. W 2013 roku, po 46 latach wygnania, Konstantyn powrócił z żoną do Grecji.