Remont mieszkania: od czego zacząć?

Od czego zacząć remont mieszkania? Wszystko zależy od tego, czy zamierzasz jedynie pomalować ściany, czy może wymienić całe wyposażenie, w tym również podłogi. Bez względu na cel przeprowadzanego remontu, warto rozpocząć cały proces od jego dokładnego zaplanowania. Bez tego w trakcie kolejnych czynności może okazać się, że brakuje ci konkretnych przedmiotów lub nie pozwalają one na zastosowanie w połączeniu z innymi. Przez takie problemy cały remont może znacznie się wydłużyć, a jego koszty wzrosnąć.

Czasami dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy architektów wnętrz lub ekip remontowych, które mają doświadczenie malowaniu ścian, kładzeniu paneli czy projektowaniu całej aranżacji. Wówczas proces powinien przebiec nieco szybciej, niż w przypadku, gdy realizują go osoby nieposiadające tak szerokiej wiedzy. Jednak nawet podczas korzystania z ich pomocy mogą wydarzyć się niespodziewane problemy, które wydłużą remont i  sprawią, że będzie on nieco bardziej kosztowny. Z tego powodu przez rozpoczęciem jakichkolwiek zmian warto skupić się na ocenie uwarunkowań danego pomieszczenia, a następnie zakupie wszystkich produktów niezbędnych podczas jego remontu.

Remont mieszkania: krok po kroku

To, w jaki sposób przebiega remont mieszkania zależy głównie od pomieszczeń, które obejmuje i realizowanych kroków. Jeśli zamierzasz wymienić całe wyposażenie wnętrza, pierwszym krokiem powinno być usunięcie niepotrzebnych przedmiotów, które mogą przeszkadzać podczas całego procesu, a ich przesuwanie z pokoju do pokoju przysporzy ci jedynie kolejnych problemów. Natomiast w sytuacji, gdy zamierzasz odświeżyć zarówno ściany, jak i podłogi, lepiej zacząć od tych pierwszych. Wówczas farba ściekająca podczas malowania nie pobrudzi zupełnie nowych paneli, a jedynie posadzkę, którą następnie przykryje zakupiona podłoga.

Remonty bardzo często obejmują jedynie malowanie ścian bez wymieniania podłóg lub mebli. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest dokładne zabezpieczenie wszelkich przedmiotów za pomocy folii, taśmy i papieru. Dotyczy to również samej podłogi, która jest najbardziej narażona na pochlapanie farbą. Szczególną uwagę należy zwrócić również na wszelkie sprzęty znajdujące się w pomieszczeniu ze względu na fakt, że pył powstały w wyniku szlifowania szpachli może uszkodzić je nawet w sytuacji, gdy okryjesz je folią. Jeśli jest taka opcja, najlepiej całkowicie usunąć elektronikę z pomieszczenia na czas malowania ścian.

Przed rozpoczęciem pracy należy również usunąć obudowy gniazdek elektrycznych, przełączników światła i samego oświetlenia. Wówczas praca przebiegnie znacznie sprawnej niż w sytuacji, gdy zdecydujesz się na ich oklejenie, a następnie malowanie w taki sposób, aby nie pobrudzić obudowy. Dobrym pomysłem jest również usunięcie grzejników, za którymi również znajduje się ściana wymagająca pomalowania.

Po wykonaniu takich czynności można rozpocząć malowanie. Po jego skończeniu natomiast czeka cię sprzątanie folii, papieru i taśmy, którymi zostały zabezpieczone meble i inne przedmioty oraz odkurzanie pyłu powstałego podczas całego procesu. Usuwanie kurzy warto zrealizować jeszcze przed otwarciem farby, dzięki czemu nie powstaną nieestetyczne grudki po położeniu jej na ścianę. Odkurzanie i mycie podłóg jest jednak konieczne również po zakończeniu remontu, ponieważ duża część pyłu osadza się także na materiałach, którymi zostały okryte meble.

Remont mieszkania: ile trwa? 

To, ile trwa remont mieszkania zależy wyłącznie od tego, jaki obszar i zakres czynności obejmuje. Zwykle pomalowanie ścian w całym mieszkaniu nie powinno zająć dłużej niż 3-4 dni z uwzględnieniem faktu, że farba potrzebuje kilku godzin na wyschnięcie przed pokryciem ściany drugą warstwą. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej w przypadku zmiany aranżacji całego pomieszczenia wraz ze skręcaniem nowych mebli czy kładzeniem paneli. Wówczas może okazać się, że samodzielne przeprowadzenie takiego remontu będzie trwało znacznie dłużej.

Zobacz także:

Aby przyspieszyć przebieg remontu można zamówić wszystkie niezbędne produkty kilka dni wcześniej. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której trzeba będzie czekać na dostępność konkretnego mebla czy wymarzonego odcienia farby. Im szybciej przebiegnie cały remont, tym szybciej wrócisz do normalnego funkcjonowania w swoim mieszkaniu, bez przedmiotów poowijanych folią czy pozdejmowanych obudów od przełączników światła.

Remont mieszkania: ile kosztuje?

Również w tym przypadku to, ile kosztuje remont mieszkania zależy od jego zakresu. Zwykłe odświeżenie ścian to koszt wałków, materiałów pozwalających na przykrycie mebli i podłóg, tacek, farby, pędzli, taśmy papierowej i kilku innych gadżetów przydatnych podczas malowania. Zwykle koszt takiego ekwipunku nie przekracza 300 zł, jednak wszystko zależy od jakości wybranych produktów i konkretnej farby. Koszt znacznie wzrasta również w sytuacji, gdy zamierzasz skorzystać z pomocy ekipy remontowej.

Znacznie bardziej skomplikowany remont mieszkania obejmujący wymianę mebli czy podłogi to o wiele większe wydatki. W przypadku paneli, koszt za 1 m2 wynosi średnio 40-50 zł, ale zdarzają się również droższe oraz tańsze modele o nieco niższej jakości. Zakup mebli może natomiast wymagać od ciebie wygospodarowania nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli całkowicie zmieniasz aranżację konkretnego wnętrza lub zmieniasz wygląd dopiero co kupionego mieszkania w kiepskim stanie, do ogólnej ceny całego remontu powinieneś doliczyć także wszelkie dodatki oraz przedmioty pełniące zarówno funkcję ozdobną, jak i użytkową, czyli, na przykład, zasłony.

Remont mieszkania: przydatne wskazówki

Generalny remont mieszkania można przeprowadzić w nieco szybszy, tańszy i spokojniejszy sposób, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy zastosować się do kilku przydatnych wskazówek. Oprócz usunięcia wszelkich elementów w postaci gniazdek, przełączników czy kloszów oraz zaplanowania wszystkich czynności przed rozpoczęciem remontu warto wdrożyć również inne triki, które znacznie ułatwią cały proces.

Przede wszystkim, framugi drzwi, okien i niewielki fragment pod sufitem warto okleić papierową taśmą, która dobrze trzyma się dowolnych powierzchni, a po jej oderwaniu nie pozostaje klejący ślad lub zdarta farba. Istnieje także trik pozwalający na uniknięcie konieczności skuwania płytek w łazience. Jeśli ich kolor nie odpowiada twoim potrzebom, możesz skorzystać ze specjalnych farb stworzonych właśnie do tego celu. Uprzednio należy jednak dokładnie wyczyścić konkretną powierzchnię, szczególnie, jeśli chcesz użyć jasnego koloru.

Przed rozpoczęciem malowania warto wyjąć wystające włoski z wałka, które wypadając utkną w farbie i zaschną w niej na kolejne lata. Dobrym pomysłem jest również usunięcie pyłu ze ścian przed ich pomalowaniem za pomocą odkurzacza lub mopa. Wszelkie śruby i zawiasy, których nie chcesz zabrudzić podczas używania farby możesz natomiast pokryć wazeliną.