Przesądy na przeprowadzkę: co przynosi szczęście?

Przesądy na przeprowadzkę wiążą się z emocjami i powagą tej chwili w życiu każdego człowieka. Najczęściej mówią o tym, w jaki sposób najlepiej jest zapewnić sobie szczęście i odgonić ewentualnego pecha. Przesądy i wierzenia określają niemal wszystko - odpowiedni moment przeniesienia się do nowego mieszkania, dzień tygodnia, miesiąc, a nawet kolejność wnoszenia mebli podczas urządzania domu. Mówią, w jaki sposób zapewnić sobie powodzenie na dalszych etapach życia oraz jakie prezenty najlepiej sprawdzą się w roli talizmanów dla osób przeprowadzających się.

Przesądy, nazywane też potocznie zabobonami, to wierzenia dotyczące związków przyczynowo - skutkowych pomiędzy zdarzeniami. Najczęściej związki te nie istnieją w rzeczywistości i nie ma też sposobu na udowodnienie ich naukowo. Czasem pomiędzy konkretnymi zjawiskami czy wydarzeniami można zauważyć związki oparte na występowaniu w krótkich odstępach czasowych. Najczęściej jednak realnych związków nie ma, a wiara w przesąd utrzymuje się tylko dlatego, że ktoś kiedyś połączył dwie okoliczności ze sobą.

Po co powstają przesądy? To sposób na to, by zyskać nieco silniejsze poczucie kontroli nad sytuacją i możliwość nadzorowania jej. Wiele wywodzi się z czasów, gdy kontrola nad tak ważnymi aspektami jak zdrowie nie była zbyt wielka. Dlatego właśnie przesądy bardzo często dotyczą chwil ważnych i istotnych - ślubu, ciąży czy właśnie przeprowadzki w nowe miejsce. Przestrzegają, doradzają, dostarczają rozwiązań. Choć powinny być traktowane z silnym przymrużeniem oka, warto je poznać i pamiętać.

Poznając popularne przesądy dotyczące przeprowadzek warto zacząć od tego, co według nich przynosi szczęście. Przede wszystkim, warto jako pierwszy mebel wnieść do domu stół - symbol spotkań, więzi rodzinnych, rozmów. Według znanego przesądu taki zabieg zapewni rodzinie szczęście i miłość. Jako pierwszy przez próg nowego mieszkania powinien przejść mężczyzna, który "wniesie do niego dobrobyt". Może to być zarówno pan domu, jak i przyjaciel rodziny. Pani domu powinna za to pieczołowicie umieścić drobne pieniądze w każdym kącie, aby zapewniały rodzinie stały dopływ gotówki.

Tuż po przeprowadzce do nowego mieszkania należy też potłuc szkło - kieliszki, szklankę, starą paterę. Taki zabieg chroni przed kradzieżą i niefortunnymi usterkami. Tłuczone nie może być lustro! Szczęście i dobrobyt przynoszą też rozmaite elementy wystroju wnętrz - dzwoneczki, kwiaty o okrągłych i grubych liściach, łapacze snów. Szczęście w nowym domu przynosi palenie świec w różnych kolorach w oknie wychodzącym na południe. Czerwona świeca przyciąga miłość, zielona pieniądze, pomarańczowa siły witalne.

Zobacz też:

Lustro w sypialni to nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego?

Przesądy w związku. Zdziwisz się, jak wiele z nas w nie wierzy

Czerwona wstążka przy wózku i łóżeczku. Wiele mam wciąż w to wierzy

Przesądy na przeprowadzkę: kiedy się przeprowadzać?

Przesądy na przeprowadzkę określają też dość konkretnie najlepszy możliwy termin przenoszenia się do nowego domu. Wspominają nie tylko o najlepszym możliwym dniu tygodnia, ale także o dniach, których za wszelką cenę należy unikać. Określają także miesiąc najmniej sprzyjający szczęśliwym przeprowadzkom.

Jak mówią przesądy, przeprowadzka w piątek oraz poniedziałek źle wróży osobom, które zamieszkają w nowym domu. Najmniej korzystnym dniem tygodnia na przeprowadzanie się jest niedziela. To dzień, którego nie należy zakłócać przenoszeniem mebli czy radykalnymi zmianami w  życiu. Przeprowadzenie się w niedzielę wróży rodzinie bardzo zły los i tragiczne wydarzenia, włącznie z przedwczesną śmiercią jej członków. Najlepiej jest przeprowadzać się w środy oraz soboty, czyli szczęśliwe dni.

Nie tylko dzień tygodnia może być pechowy pod kątem planowanych przeprowadzek. Nie powinno się także urządzać ich w listopadzie, uznawanym w polskiej kulturze za miesiąc w całości poświęcony pamięci zmarłych, zadumie, refleksji. Związany z przeprowadzką zamęt nie wpisuje się w ten nastrój. Najgorszy możliwy wybór to rok przestępny, a zwłaszcza 29 lutego. Źle wróży także pewien typ pogody. Silny wiatr może zdmuchnąć szczęście rodzinne i rozwiać je. Podczas porywistego wiatru nie należy się przeprowadzać pod groźbą wygaśnięcia uczuć rodzinnych. Jakie jeszcze okoliczności nie sprzyjają przeprowadzkom? To pewne fazy księżyca - nów i pełnia. Na radykalne zmiany bezpieczniej jest wybrać fazy pośrednie, gdy księżyca przybywa lub ubywa.

Przesądy na przeprowadzkę: co przynosi pecha?

Przesądy na przeprowadzkę chętnie mówią o tym, co przynosi szczęście, lecz jeszcze chętniej i szerzej opisują czynniki sprowadzające na rodzinę pecha. Każdy, kto zaczyna nowy etap w życiu wolałby go uniknąć. Czego nie należy robić lub umieszczać w nowym domu, by nie sprowadzić na siebie różnego rodzaju nieszczęść i niepowodzeń?

Jako pierwszy należy wnosić stół. Jeśli będą to inne meble, szczęście rodzinne zgodnie z treścią przesądu nie zostanie zabezpieczone, jednak najgorszą możliwą opcją jest wniesienie w pierwszej kolejności łóżka. Wróży ono ciężkie i przewlekłe choroby jednego z członków rodziny.

Za bardzo pechowe jest także zamieszkanie w domu, w którym wydarzyła się tragedia - śmierć, wypadek, choroba. Źle wróży historia z powodziami, pożarami, włamaniami. Taki dom należy według wierzeń oczyścić. Jak to zrobić? Istnieje kilka sposobów. Można okadzić każdy kąt białą szałwią. Można również rozsypać na podłodze sól, a po kilku minutach zamieść ją i wyrzucić koniecznie poza domem. Skutecznym sposobem na wypędzenie demonów przeszłości jest także zapalenie w każdym pomieszczeniu świecy i pozwolenie, by wypaliła się do samego końca bez gaszenia.

Lustro w przedpokoju umieszczone na wysokości wzroku pomaga odpędzić złe duchy, a krzyżyk należy wieszać obok drzwi, nie nad nimi. Pecha przynosi jednakże stłuczenie lustra - taki incydent ściąga nieszczęścia na wszystkich domowników oraz na ich krewnych, w dodatku nieszczęścia te trwają przez najbliższe 7 lat! Bardzo niekorzystne jest także przenoszenie do nowego mieszkania śmieci i rozmaitych rupieci ze starego miejsca zamieszkania. Takie działanie przeszkadza w "rozpoczynaniu od nowa" i zakłóca tworzenie  nowego porządku. Trzeba przyznać, że ten przesąd jest niezwykle praktyczny i nakłania do zrobienia solidnych porządków przed przeprowadzką.

Przesądy na przeprowadzkę: najlepsze i najgorsze prezenty na nowe mieszkanie

Przesądy na przeprowadzka obejmują także prezenty wręczane na nowe mieszkanie. Warto zapoznać się z nimi przed wyborem upominku na "parapetówkę". Oczywiście nie każdy wierzy w przesądy lub choćby je zna, jednak warto mieć na uwadze ich istnienie, by ktoś wrażliwy na takie wierzenia nie poczuł się urażony utrzymanym podarunkiem.

Szczęście przynoszą różnego rodzaju figurki słoni, koniecznie z trąbami uniesionymi ku górze. Ze wschodu zawitał do nas także zwyczaj wręczania charakterystycznego kota z ruchomą łapką, zwanego Maneki-neko. To symbol, który zapewnia rodzinie powodzenie i szczęście w handlu oraz finansach. Z pewnością taki prezent na przeprowadzkę ucieszy wielbicieli orientu. Jeśli chodzi o szczęśliwe talizmany, warto postawić także na królicze łapki oraz oko proroka (jest także oryginalna ozdobą wnętrza). Świetnie sprawdzają się stare dobre podkowy, ale też piękne łapacze snów i dzwoneczki o delikatnym dźwięku. Warto pamiętać też o starym dobrym obrazku przedstawiającym Żyda liczącego pieniądze.

Określające idealny prezent na nowe mieszkanie przesądy mówią też wyraźnie, czego nie należy kupować. Źle wróżą różnego rodzaju kolczaste rośliny, na przykład kaktusy czy opuncje. Nie należy też wręczać w prezencie krzyża, nawet jeśli obdarowywana rodzina jest niezwykle wierząca - taki podarunek wróży ciężki los. Niewskazane są różnego rodzaju ostre przedmioty, jako powodujące kłótnie i niesnaski.

Zobacz też:

Przesądy ślubne - co przynosi szczęście przyszłej parze młodej?

Obrączki - nie zawsze są dobre