Depresja poporodowa: nowe badania zaskakują

Gdyby zapytać kobiety o to, kiedy depresja poporodowa dopada młode matki, z pewnością większość odpowiedziałaby: "No jak to? Tuż po porodzie!"

Nic bardziej mylnego. Nowe badania na temat depresji poporodowej pokazują zupełnie co innego.

Doktor Andrea Favini, psychiatra z Allegheny Health Network (akademicki system medyczny typu non-profit) w Pittsburgu postanowiła zgłębić bardziej temat i jej wnioski mogą okazać się dla wielu zaskoczeniem.

To jest coś, co w swojej pracy obserwuję na co dzień. Kobiety przychodzą z uporczywymi objawami depresji rok po urodzeniu dziecka, albo i później - mówi dr Andrea Favini w wypowiedzi dla „Today”.

Andrea Favini zwraca uwagę, że zgodnie z klasyfikacją zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, depresja poporodowa trwa najczęściej cztery tygodnie od momentu urodzenia dziecka. Z kolei Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG) podkreśla, że wahania nastrojów mogą pojawić się u kobiety w dowolnym momencie w ciągu roku od narodzin dziecka.

Przeczytaj również: "Stany depresyjne i lękowe w ciąży i po porodzie utrudniają pełnienie roli matki i mogą popychać do uzależnień" [OKIEM EKPSERTA]

Zdaniem Dr Favini depresja poporodowa może pojawić się jeszcze później, czego przykładem są doświadczenia niektórych mam.

Budziłam się rano i zaczynałam płakać, nie chciałam wstawać z łóżka - powiedziała portalowi Today, terapeutka Natalie Connolly, u której depresja poporodowa pojawiła się 16 miesięcy po drugim porodzie.

Poczucie winy nie pozwalały jej normalnie funkcjonować. Położna skierowała ją do specjalisty na leczenie.

To Cię również zainteresuje: Znana blogerka i trenerka przyznała się do depresji ciążowej: "Leżę i płaczę całymi dniami"

Czy szykuje się przełom w walce z depresją poporodową?

Naukowcy z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Karoliny Północnej przeprowadzili badania na doświadczeniach pięciu tysięcy kobiet i co ważne nie ograniczali się do okresu tuż po porodzie.

Zdaniem psychoterapeutki to pomoże na nowo określić czas trwania depresji poporodowej i pomóc kobietom zgłaszającym się do specjalisty.

Powinniśmy bardziej wspierać kobiety i matki – mówi prof. Samantha Meltzer-Brody, która przeprowadzała badania.

Wnioski, jakie naukowcy wyciągnęli z przeprowadzonych badań, przyczynią się do skuteczniejszej pomocy matkom.

Zobacz również: Wypalenie macierzyńskie: która z nas ma odwagę się do tego przyznać? [OKIEM EKSPERTA]