Proboszcz nie dopuszcza do bierzmowania tych, którzy poparli strajk kobiet

Proboszcz parafii w Ropicy Polskiej wymagał od podchodzących do bierzmowania, by podpisali deklarację o braku poparcia dla strajków kobiet, które przetoczyły się po całej Polsce po ogłoszeniu przez trybunał konstytucyjny zaostrzonych przepisów antyaborcyjnych. Oprócz podpisania oświadczenia o nieakceptowaniu strajków kobiet, kandydaci do bierzmowania muszą się zobowiązać do usunięcia ze swoich profili na social mediach słów poparcia dla ruchu. 

„Ja, niżej podpisany(a) kandydat (kandydatka) do Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej, wobec Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie oświadczam, że nie popieram tzw. «strajku kobiet»; postulatów i żądań sprzecznych z treścią i zasadami naszej katolickiej wiary, na co mogły wskazywać obecne na moim koncie na fejsbuku przez dłuższy czas i rozpowszechniane wśród kolegów i koleżanek materiały pochodzące ze stron strajku kobiet i moje osobiste zdjęcie (a) […] Proszę Pana Boga o przebaczenie moich nierozsądnych zachowań i postanawiam przy pomocy Ducha Świętego być dzielnym świadkiem i apostołem CHRYSTUSA, PANA MOJEGO.” – taką treść deklaracji przekazał portal Gorlice24.

Zobacz też: 

Apostazja: procedura wystąpienia z Kościoła. To hasło "googlują" od kilku dni tysiące Polek i Polaków

"Ja w tym wyroku nie widzę pobudek moralnych. Widzę cyniczny wyrok pisany na zamówienie polityczne" - mówi nam prawniczka z FEDERY

Proboszcz nie dopuszcza do bierzmowania tych, którzy poparli strajk kobiet. Odpowiedź kurii zaskakuje

Oświadczenie to wzbudziło wiele kontrowersji. Pytania o zasadność tego typu deklaracji dotarły do kurii rzeszowskiej, która postanowiła zabrać głos i wydała oficjalne oświadczenie w sprawie proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ropicy Polskiej. Jego treść jest zaskakująca – kuria chwali postępowanie proboszcza i uzasadnia jego działania. 

Zobacz też: „Zabawa w chowanego” w telewizji: kiedy i gdzie obejrzymy film braci Sekielskich o pedofilii w kościele?

"1. Do sakramentu bierzmowania w Kościele Katolickim mogą i powinny przystępować tylko te osoby, które akceptują prawdy wiary i zasady moralności przez niego głoszone.

2. Za przygotowanie do sakramentu bierzmowania w poszczególnych parafiach odpowiadają księża proboszczowie. Jednym z ważnych elementów przygotowania do sakramentu bierzmowania jest weryfikacja spójności między deklarowaną wiarą kandydatów a podejmowanymi decyzjami i ich zachowaniem.

3. Proboszcz parafii w Ropicy Polskiej, w związku z wątpliwościami czy owa spójność występuje u trzech osób z grupy przygotowującej się do przyjęcia bierzmowania, poprosił je o złożenie pisemnych deklaracji potwierdzających ich wybory moralne. Dzięki temu pomógł im podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy, co zasługuje na uznanie."

Pod oświadczeniem Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie ws. przygotowania do bierzmowania w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ropicy Polskiej podpisał się ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.