Uzależnienie od selfie istnieje?

Kto z nas kilka lat temu traktował poważnie hasło "uzależnienie od mediów społecznościowych"? To trochę tak jak z zakupoholizmem, który przez lata traktowaliśmy po macoszemu i uznawaliśmy za wymysł kapitalistycznego świata. Dziś nikt już chyba nie ma wątpliwości: jesteśmy przykuci do naszych smartfonów, nie zawsze dlatego, że wymaga tego od nas nasza praca. Współczesna kultura obrazkowa to kult wizerunku, który interpretujemy na różne sposoby. W większości przypadków chodzi jednak o udane selfie i choć od zdjęć w windzie podobno się już odchodzi (sorry, Dawid! ;) ) trudno znaleźć w sieci profil, którego właściciel nie chciałby identyfikować się z nim wizualnie.

Nowy Temat Tygodnia, który porusza redakcja serwisu kobieta.pl poświęcamy mediom społecznościowym. Ich dobrym i złym aspektom. Bo nie chcemy skupiać się na jednej stronie medalu. Jeśli wydaje Wam się, że macie dość klarowne zdanie na temat Instagrama, zachęcam do obejrzenia mojej rozmowy z Malwiną Wędzikowską i Kasią Kucewicz o tym, co właściwie daje nam Instagram. "Mam konflikt tragiczny w tym temacie" - powiedziała mi Malwina i cenię tę szczerość. Z jednej bowiem strony jej profil pełen jest atrakcyjnych zdjęć i przemyślanego kontentu, z drugiej - znana kostiumografka zwraca uwagę na to, jak łatwo przekroczyć granicę prawdy i fałszu na drodze do kreacji swojego internetowego awatara.

Instagram bez tajemnic

Na stronach kobieta.pl znajdziecie też w tym tygodniu listę polecanych przez nas profili na Instagramie. Nie chcemy być gołosłowne - jeśli mówimy Wam, co w "społecznościówkach" jest nie tak to chcemy też, byście wiedzieli, że niektóre profile naprawdę warto obserwować. Jakie? Możecie to sprawdzić w naszym subiektywnym rankingu, ale też rozwiązując przygotowany na tę okazję quiz.

Jeśli z kolei jesteście rodzicami, zachęcamy do przeczytania wstrząsającego artykułu K. Lei Jarmołowicz - Turczynowicz o hejcie w sieci, który odpowiada za znaczną część samobójstw dzieci w szkołach. To ważne, jeśli nadal wydaje Wam się, że godziny spędzane przez dzieciaki w sieci nie mają większego wpływu na ich zdrowie psychiczne.

Zjawiskiem, które zwróciło moją uwagę podczas redakcyjnych przygotowań do tego tematu było hasło "Instagram Husbands". Słyszeliście kiedyś o nim? Jeśli nie - odsyłam do wywiadu Małgosi Malinowskiej z psychoterapeutką K. Leą Jarmołowicz-Turczynowicz. Możecie być zaskoczeni...

Od siebie życzę rozważnego korzystania z mediów społecznościowych i trzymania się złotej zasady: pełnia życia jest tam, gdzie kończy się internet...