Podziękowania dla rodziców tekst mogą mieć różny, w zależności od tego, na jakim aspekcie chcieliby skupić się Młodzi. Najczęściej poruszanym tematem jest wdzięczność rodzicom za ich obecność, opiekę, szczęśliwe dzieciństwo i włożony w wychowanie trud. Trudno ująć to wszystko w krótkiej formie, dlatego bardzo często przyszli małżonkowie poszukują gotowych inspiracji.

Podziękowania dla rodziców - gotowy tekst

Jeśli chodzi o podziękowania dla rodziców - gotowy tekst stanowić powinien raczej inspirację i punkt wyjścia do wyrażenia własnych treści, chociaż zasoby internetowe są w tym zakresie na tyle szerokie, że bardzo prawdopodobne jest znalezienie słów idealnych, w których niczego nie będzie trzeba zmieniać.

Warto zauważyć, że możliwości - zarówno w zakresie opracowanych treści, jak i formy ich wyrażenia są naprawdę szerokie. Na rynku dostępne są specjalne tabliczki z wygrawerowanym, wypalonym lub namalowanym tekstem. Część par decyduje się także ofiarować upominkową skrzyneczkę lub wspólną fotografię rodziców i dzieci.

Gotowy tekst podziękowań dla rodziców

Pierwszą możliwością, którą można wykorzystać, by wyrazić podziękowania dla rodziców jest krótka forma. Przykładem może być tekst:

Kochani Rodzice!
Dziękujemy Wam za wysiłek włożony w nasze wychowanie,
za wsparcie, miłość i wiarę w nasze możliwości.
Dziękujemy, że jesteście. Dziękujemy także, że my jesteśmy.

Niektórzy preferują dłuższe formy, pozwalające uszczegółowić  i nazwać wspólne momenty. Pozwala to wejść w obszar bardziej prywatny, budować napięcie, a poprzez wykorzystanie konkretnych obrazów z życia wywołać wyjątkowe wzruszenie. Przykład?

Dzisiaj, w jeden z najszczęśliwszych dni naszego życia, chcemy podziękować Wam za każdy wspólnie spędzony dzień:
Za to, że byliście z nami: swoją obecnością i myślami,
Za wsparcie i wychowanie, ciepły obiad i czyste pranie
Za wszystkie wspólne piękne chwile i życie, które spędziliśmy mile,
Za wieczorne dobranoc, za poranne wstawanie,
Za uśmiech na twarzy i zwierzeń wysłuchanie.
Podziękować Wam także chcemy za obecność na uroczystości,
na której możemy dać upust miłości, szczęściu i radości.

Zobacz także:

Wersje rymowane cieszą się sporym zainteresowaniem ze względu na ich zręczną formę, nie są jednak konieczne. Przykładem niewierszowanym może być formuła:

Kochani Rodzice!
Na początku naszej nowej drogi życiowej chcemy podziękować Wam za:
– dane nam życie, które pozwoliło połączyć odrębne ścieżki w jedną wspólną drogę,
– miłość, wsparcie i wychowanie, bo to dzięki nim wiemy, w jaki sposób wierzyć, kochać i szanować,
– wyrozumiałość i pomocną dłoń, bo dzięki temu wiemy, że nigdy nie można się poddawać, a zawsze walczyć o to, co ważne.
Dziękujemy!

Kochani Rodzice! To Wy wycieraliście nasze łzy, gdy było trudno,
Byliście przy nas, gdy coś się nam nie udawało,
Przytulaliście, gdy świat nie wydawał się przyjaznym miejscem,
Tłumaczyliście, jak kochać, wybaczać i pięknie żyć.
Dziękujemy Wam za uśmiech, zrozumienie i zwyczajne sprawy,
dziękujemy za radość, wsparcie i wyrozumiałość,
Za to, że byliśmy ważni,
Za wszystkie Wasze starania.
Obiecujemy, że będziemy żyć w miłości i zgodzie.

Często wykorzystywaną praktyką jest także osobne zwracanie się do każdego z rodziców. W jaki sposób to zrobić? Przykładowe podziękowania dla rodziców rozgraniczające osoby mogą wyglądać tak:

Dziękuję Ci Mamo:
za Twoje rady na każdym etapie mojego życia,
za miłość i zrozumienie,
za wyrozumiałość i opiekę
za pokazanie, jak należy kochać i troszczyć się o drugą osobę.
Dziękuję Ci Tato:
za Twoją opiekę,
za wsparcie w chwilach zwątpienia,
za ojcowską miłość, która pokazała mi, czego szukać w mężczyźnie,
za siłę i zdolność do przenoszenia gór.

Oczywiście, w takim przypadku każde z Młodych powinno ułożyć własną formułę adresowaną do swoich rodziców.

Sentencje w podziękowaniu dla rodziców

Bardzo popularną i lubianą praktyką jest wykorzystywanie znanych sentencji oraz cytatów sławnych osób w podziękowaniach dla rodziców. Ich zastosowanie może być dwojakie. Albo pełnią rolę motta poprzedzającego dalszą, stanowiącą właściwe podziękowanie treść, albo też - ze względu na sposób wyrazu - są to podziękowania dla rodziców same w sobie, z którymi nie wiąże się konieczność dalszych dopisków.

W jaki sposób znaleźć pasującą sentencję? Firmy, które wykonują podziękowania grawerowane na materiałach takich jak szkło, drewno czy pleksi, zwykle dysponują pewnym zasobem odszukanych cytatów i udostępniają go klientom. Niewyczerpaną skarbnicą "złotych myśli" jest jednak również internet: zarówno serwisy tematyczne, jak i strony internetowe o charakterze typowo literackim.

Dość często wybierane są sentencje dotyczące życia oraz miłości. Przykłady? Oto niektóre z nich:

Żyć - to być wdzięcznym za wszelkie dobro, które jest nam codziennie ofiarowywane w ludziach i rzeczach.

Kiedy czyjeś szczęście staje się twoim szczęściem, to jest miłość.

Prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdy. Im więcej dajesz, tym więcej ci jej zostaje.

Prawdziwa miłość zaczyna się tam, gdzie kończy się miłość własna.

Dom to nie miejsce, gdzie mieszkasz, ale miejsce, w którym Cię rozumieją.

Dobrzy rodzice to nie tacy, na których można się oprzeć, lecz tacy, którzy uczą, jak chodzić bez podparcia.

Cytatów, aforyzmów, przysłów z różnych krajów jest znacznie więcej. Wystarczy poszukać, aby znaleźć najlepiej oddające uczucia Młodej Pary.

Podziękowanie dla rodziców w dniu ślubu

Podziękowanie dla rodziców w dniu ślubu jest naszą rodzimą tradycją, bardzo lubianą zarówno przez osoby najbardziej zaangażowane, jak i zaproszonych gości. Warto zadbać o to, aby moment ten był długo wspominany, a nawet pozostawił po sobie wyraźny i materialny ślad. Mowa oczywiście o okolicznościowym upominku. Tradycyjnie wręczane są kwiaty, które jednak w swą naturę wpisaną krótkotrwałość. Można zatem poszukać innych lub dodatkowych opcji.

Jednym ze sposobów uatrakcyjnienia tego momentu jest sprawienie, aby podziękowania dla rodziców zostały zapisane, na przykład na atrakcyjnie wyglądającym pergaminie lub karcie oprawionej w ramę, a następnie odczytanie ich w typie przemówienia. Zapis tekstu każda z par rodziców otrzymuje w formie upominku.

Innym pomysłem na dodatek do wyrecytowanych podziękowań jest specjalny album. Może on zawierać zdjęcia weselne i ślubne albo pokazywać pewnego rodzaju historię: od ślubu rodziców do ślubu Młodej Pary. W taki sam sposób zrealizować można też pamiątkowy film. Początek nowej drogi życia to także doskonała okazja na przygotowanie wspólnego drzewa genealogicznego, stanowiącego ciekawy dodatek do samych podziękowań.

Podziękowanie dla rodziców na weselu

Najczęściej podziękowania dla rodziców stanowią element wesela. Mogą mieć miejsce już przy okazji pierwszego toastu, po pierwszym wspólnym tańcu, na oczepinach albo przed zaserwowaniem tortu. Tradycje jednak coraz częściej podlegają modyfikacjom, można zatem - w zależności od preferencji Mam, Ojców i Młodych - wybrać zupełnie inną chwilę.

Niektóre osoby będą czuły się swobodniej, jeśli ta prywatna i intymna w gruncie rzeczy chwila odbywać się będzie w bardziej kameralnej sytuacji. Dobrym momentem na to jest chwila po błogosławieństwie w domu panny młodej. Nie trzeba tego, oczywiście, robić w obecności osób postronnych. Dzień przed ślubem lub po zaślubinach można przecież spotkać się w gronie rodzinnym i zrobić to bardziej prywatnie.

Jeszcze inne okoliczności występują wówczas, gdy rodzice nie mogą bądź nie chcą pojawić się na weselu w komplecie. Zdarza się, że osoby te są po rozwodzie lub w separacji. Czasem żyją w zgodzie, a kiedy indziej sytuacja jest bardziej napięta. Jak się wówczas zachować?

Jeśli oboje rodzice żyją i utrzymują zwykłe relacje, można urządzić podziękowanie w tradycyjnym stylu. Jedyną kwestią, wymagającą większej uważności, jest uznanie, czy można wówczas zaprosić ich do wspólnego tańca po podziękowaniach, czy lepiej usunąć ten motyw ze scenariusza. Jeśli jeden lub oboje rodzice nie żyją, można zaprosić do podziękowania rodziców chrzestnych, bliskie wujostwo lub dziadków. Można także zwrócić się do wszystkich rodziców, wspominając osobę, której do pełnego składu brakuje. Inną możliwością jest pokaz slajdów, zawierających wspólne fotografie z przeszłości.

Oczywiście, można także zdecydować się na pominięcie podziękowań w ogóle lub uczynienie z nich chwili całkowicie prywatnej.

Podziękowania dla rodziców - piosenka

Popularną przez lata formą podziękowania dla rodziców była piosenka grana na weselu, ze specjalną dedykacją właśnie dla nich. Idealnie do tej sytuacji pasuje znany chyba wszystkim utwór Urszuli Sipińskiej pod tytułem "Cudownych rodziców mam", nie jest on jednak jedynym.

Dzisiaj nie musimy ograniczać się do tego szlagieru. Wykorzystywane piosenki wcale nie muszą zresztą mówić wprost o rodzicach, dzieciach i relacji panującej między nimi. Nie ma także konieczności wybierania utworów nostalgicznych i smutnych. Sam moment, w którym składane są podziękowania dla rodziców, wzrusza, utwór może zatem być weselszy. Znane wszystkim piosenki, traktujące tę sytuację z przymrużeniem oka, to "A ja wolę moją mamę" Majki Jeżowskiej, "Matka" Czerwonych Gitar albo "Co powie tata" Natalii Kukulskiej".

Zespoły muzyczne specjalizujące się w weselnym graniu często do roli piosenki dla rodziców typują utwór „Radość najpiękniejszych lat” Anny Jantar lub "Walc dla rodziców" zespołu Bayer Full. Można także zdecydować się na klasyki anglojęzyczne: "What The World Needs Now Is Love" Jackie DeShannon czy "The way you look tonight" Franka Sinatry. Nowsze piosenki, chętnie wybierane przez młode pary, to "Zbudujemy dom" grupy Enej czy "Kocham cię" Sławka Uniatowskiego.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również wybór piosenek, które coś znaczą. Mogą to być utwory wpisane w historię rodziny, wiążące się z ważnymi wydarzeniami, albo po prostu ulubione piosenki rodziców. Owszem, może się to wiązać z koniecznością odegrania czterech różnych utworów, jednak będzie to oznaczać wyłącznie to, jak ważny i wyjątkowy dla Młodych jest każdy z rodziców.

Istotną rolę pełni taniec. W momencie, kiedy grana lub odtwarzana jest piosenka dla rodziców, zgodnie z tradycją panna młoda powinna zatańczyć ze swoim tatą, a pan młody ze swoją mamą. Następnie pan młody prosi do tańca mamę panny młodej, a panna młoda - tatę pana młodego. Innym wariantem jest stworzenie przez rodziców i nowożeńców małego kółka. W takiej sytuacji reszta gości ustawia się w większy okrąg wokół nich.

Niezależnie od obowiązujących tradycji i przykładowych, zaprezentowanych wyżej podziękowań dla rodziców należy pamiętać, że ten moment powinien być komfortowy i niezapomniany przede wszystkim dla Młodych i samych rodziców. Reguły i wzorce można zatem dowolnie modyfikować i dopasowywać do indywidualnego gustu i sytuacji. Powyższe reguły nie stanowią zresztą żadnego sztywnego zbioru zasad  i pozostawiają bardzo dużą swobodę.

Zobacz też:

Zabawy weselne - znamy najpopularniejsze zabawy dla gości weselnych ->>

Rocznice ślubu – nazwy i prezenty ->>

Duże zmiany w przepisach zawierania ślubów ->>