Zabawy weselne 2020 – Chłopiec czy dziewczynka?

Zabawa ta przeznaczona jest jedynie dla Pary Młodej i najlepiej wykonywać ją podczas oczepin. Młodzi siadają na dwóch krzesłach, odwróceni tyłem do siebie. Wokół nich ustawieni są goście, którzy bacznie przyglądają się parze i jej kibicują. Orkiestra przygrywa krótkie i znane melodie, a wodzirej daje znak, na który para ma odwrócić się w swoją stronę. Gdy Młodzi odwrócą się w tę samą stronę – będzie chłopiec, jeśli w odwrotną – dziewczynka. Ilość dzieci planowanych przez Młodą Parę określa długość trwania zabawy.

Zabawy weselne 2020 – Butelka i długopis

Kolejna zabawa przeznaczona jedynie dla Młodych. Do jej przeprowadzenia potrzebne są: krawat, długopis, sznurek i butelka. Jedną z końcówek sznurka przywiązuje się do paska lub szlufki z tyłu spodni Pana Młodego. Drugi koniec łączy się z długopisem. Oczy mężczyzny wiąże się krawatem. Butelka stoi na ziemi, nieopodal jego pięt. Zadaniem Panny Młodej jest takie pokierowanie mężem, aby ten, w pozycji półprzysiadu, trafił długopisem do butelki. Po udanej próbie wodzirej kwituje grę słowami: „Właśnie w ten sposób będzie wyglądała ich noc poślubna!”

Zabawy weselne 2020 – Test zgodności

Od wielu lat zabawą, która wydaje się być nieodzowną dla przeprowadzenia udanych oczepin jest przeprowadzenie „Testu zgodności” Pary Młodej. W tym roku tradycja ta będzie kontynuowana, a zabawa nie zejdzie z piedestału najbardziej znanych i lubianych gier weselnych. Biorą w niej udział jedynie świeżo upieczeni mąż z żoną.

Państwo młodzi siadają na krzesłach, odwróceni plecami do siebie, na tyle daleko, aby nie mogli się ze sobą komunikować. Osoby otrzymują po dwie tabliczki z napisami: „ja” i „on” dla Panny Młodej oraz „ja” i „ona” dla Pana Młodego. W nieco innej wersji tej zabawy mężczyzna wręcza żonie jeden ze swoich butów, który ma zastępować tabliczkę z napisem „on”, natomiast żona wręcza mężowi swój but, który ma oznaczać „ona”. Drugie buty z pary będą miały znaczenie „ja”. Prowadzący grę zadaje parze pytania, które mają sprawdzić ich znajomość siebie, natomiast para w odpowiedzi na nie unosi but lub tabliczkę z odpowiedzią. Goście przyklaskują parze, a orkiestra akompaniuje cichy podkład muzyczny.

Do najbardziej popularnych pytań należą:
„Kto pierwszy powiedział „kocham Cię”?”,
„Kto lepiej prowadzi samochód?”,
„Kto lepiej jeździ na nartach?”,
„Kto będzie trzymał pieniądze?”,
„Kto w nocy zabiera kołdrę?”,
„Kto ma lepszych teściów?”,
„Kto po kłótni pierwszy wyciąga rękę na zgodę?”,
„Kto lepiej gotuje?”,
„Kto zmywa naczynia po gotowaniu?”,
„Kto będzie rządził w sypialni?”,
„Kto pierwszy zasypia w łóżku?”,
„Kto boi się pająków?”,
„Kto ma lęk wysokości?”,
„Kto w związku „nosi spodnie”?”,
„Kto zapłaci za wesele?”.

Zabawy weselne 2020 – Testy sprawnościowe

Kolejna zabawa z cyklu jedynie dla Państwa Młodych. Zazwyczaj wyznacza się po jednym zadaniu do wykonania dla Panny Młodej i Pana Młodego.

Najczęstszym zadaniem dla mężczyzny jest odwiązanie za pomocą zębów z rękoma zawiązanymi z tyłu pleców, krawatu, który jest przywiązany wysoko na udzie kobiety. W zabawie asystują świadkowie, którzy zajmują się zawiązaniem rąk Młodego oraz umiejscowieniem krawatu na udzie Młodej.

Zobacz także:

Test sprawnościowy dla kobiety polega na przemieszczeniu surowego jajka wewnątrz nogawek spodni Pana Młodego od jednej jego kostki do drugiej. Zadanie zostaje wykonane, gdy jajko nie pęknie. Ważną rolę odgrywa tutaj styl i czas uporania się z nim. Trudniejsza odmiana tej gry zakłada zawiązanie rąk Panny Młodej i przemieszczanie jajka jedynie przy użyciu szyi, stóp lub zębów.

Zabawy weselne 2020 – Poznajmy się

Następna propozycja zaliczana jest do śmiesznych zabaw weselnych. Wymaga ona od Pary Młodej dużo dystansu, poczucia humoru i przeznaczona jest dla par, które nie zezłoszczą się na siebie za ewentualną pomyłkę. W tej grze biorą udział goście weselni oraz Młoda Para. Jej zadaniem jest odkrycie stopnia poznania się nowożeńców w okresie narzeczeństwa. Zabawa jest dwuetapowa.

Na początku Panna Młoda szuka swojego męża. Do zabawy przystępuje ona z zawiązanymi oczami. Spośród gości zgłasza się dziesięciu mężczyzn. Wraz z Panem Młodym stają oni w rzędzie lub siadają na krzesłach ustawionych w szeregu. Zadaniem Młodej jest rozpoznanie swojego męża, za pomocą dotyku: po kolanie, nosie, pępku lub pośladkach.

Kolejno do zadania przystępuje Pan Młody. Jemu również wiązane są oczy, po czym przystępuje on do zadania rozpoznania swojej wybranki spośród siedzących lub stojących w rzędzie jedenastu kobiet, za korzystając jedynie z dotyku: po kolanie, nosie, udach, pośladkach, a w bardziej erotycznej wersji – po piersiach.

Zabawy weselne 2020 – Sznurek i taniec

Doskonałą zabawą dla rozruszania gości i zachęcenia ich do tańca jest gra z wykorzystaniem sznurka. W zabawie może wziąć udział dowolna ilość par. Sznurek powinien mieć długość około 4-5 metrów. Para Młoda rozciąga sznurek w poprzek sali, a orkiestra zaczyna grać. Zadaniem par biorących udział w grze jest przemieszczanie się podczas tańca pod sznurkiem. Ważne, aby każda z par przeszła pod sznurkiem taką sama ilość razy, aby osoby w parze przechodziły jednocześnie oraz aby osoby z pary tańczyły blisko siebie, przytulając się. Z każdą kolejną rundą przejścia pod sznurkiem powinien być on obniżany przez Młodych. Tańczący, którzy dotkną przeszkody lub się przewrócą odpadają z gry. Wygrywa para, która ostatnia pozostanie na parkiecie, a w nagrodę otrzymają oni możliwość tańca z Młodymi.

Zabawy weselne 2020 – Pociąg

Na pewno na weselu organizowanym w roku 2020 nie powinno zabraknąć tradycyjnej już zabawy w pociąg. Zaleca się, aby w rolę maszynisty wcieliła się sama Panna Młoda. W grze powinna wziąć udział maksymalna ilość gości weselnych, którzy ustawieni w szeregu, trzymając się za ramiona lub biodra, będą wędrowali po sali i tańczyli w rytm popularnej piosenki: „Jedzie pociąg z daleka”. Oczywiście pociąg powinien zatrzymywać się na stacjach, którymi w tym przypadku będą znane stolice. W każdej z nich odegrana będzie melodia do słynnego tańca narodowego, który goście powinni odtańczyć. Najpopularniejszymi przystankami są:
Paryż – kankan lub popularne „Kaczuchy”,
Moskwa – kazaczok,
Wiedeń – walc,
Madryt – corrida,
Praga – poleczka,
Warszawa – polonez.

Dla urozmaicenia warto zaopatrzyć prowadzącego w kierownicę i gwizdek. W Warszawie na Pannę Młodą powinien czekać Pan Młody i wraz z nią utworzyć wiodącą parę w polonezie.

Zabawy weselne 2020 – Fanty

Zabawa w fanty jest idealną grą do urządzenia po północy, kiedy goście zakosztują już alkoholu weselnego. Wówczas będą mieli większą śmiałość w zdobywaniu gadżetów. Do uczestnictwa preferuje się 5-10 mężczyzn. W tej grze zazwyczaj nie bierze udziału Pan Młody. Zadaniem graczy jest przyniesienie do stołu Pary Młodej lub na środek sali przedmiotów wymienionych przez wodzireja. W każdej rundzie odpada uczestnik, który najwolniej poradził sobie z zadaniem. Wraz ze zmniejszeniem ilości uczestników, fanty stają się coraz trudniejsze do zdobycia. W początkowych etapach najczęściej prosi się o:

 • zapałki,
 • zapalniczki,
 • zegarki,
 • szminki,
 • paski od spodni,
 • czerwone buty,
 • dzbany,
 • marynarki,
 • świece.

W kolejnych rundach poprzeczka idzie w górę, a wywoływanymi przedmiotami mogą być:

 • podwiązki,
 • staniki,
 • gaśnice,
 • koła od samochodu,
 • największy garnek z kuchni.

Gdy w grze pozostają trzy osoby, najczęściej prosi się o przyniesienie teścia lub teściowej.

Zabawy weselne 2020 – Gorące krzesła

Zabawa z krzesłami stała się już na tyle popularna, że odgrywa się ją na niemal każdej imprezie – niekoniecznie weselu. Z powodzeniem bawią się w nią dzieci i dorośli, bo wszystkim przynosi równie wiele radości. Gorące krzesła dorobiły się bardzo wielu odmian, ale cel samej zabawy zawsze jest taki sam.

W okręgu na środku sali, blisko siebie ustawia się krzesła, tak, aby dotykały się nogami, a ich tyły były wewnątrz. Do zabawy zaprasza się dowolną liczbę gości, ale zawsze powinna ona liczbą odpowiadać ilości krzeseł. Orkiestra gra, a zadaniem uczestników jest chodzenie wokół krzeseł i poruszanie się w rytm muzyki. W pewnym momencie muzyka przestaje grać, a osoby jak najszybciej zajmują miejsca. W każdej kolejnej rundzie zabiera się po jednym krześle. Osoba, która nie zdąży zająć wolnego miejsca – odpada.

W kolejnym wydaniu zabawy osoby nie tańczą, a proszone są o znalezienie konkretnych przedmiotów wyznaczonych przez wodzireja. Dopiero po ich przyniesieniu, mogą zająć wolne miejsce. Najczęściej wybiera się podobny zestaw przedmiotów, jak te używane podczas gry w fanty, a same zabawy stanowią dla siebie alternatywne rozwiązania.

Zabawy weselne 2020 – Baloniki

Baloniki to kolejna zabawa, która dzięki swojej popularności doczekała się wielu odmian. Do jej rozegrania potrzeba jest kilku par, krzeseł, baloników oraz ręcznej pompki do pompowania materacy. Panowie siadają na krześle, a na swoje kolana kładą pompkę. W ręku trzymają końcówkę od pompki z doczepionym do niej balonem. Zadaniem partnerek jest jak najszybsze napompowanie balonów, aż do ich pęknięcia, poprzez systematyczne siadanie na pompce. Zadaniem panów jest dopingowanie partnerek.

W wersji uproszczonej osoby tej samej płci pompują balonik za pomocą ust, a wygrywa ta, której balon szybciej pęknie.
Kolejna wersja również zakłada podział na panie i panów. Uczestnikom przywiązuje się do prawej kostki napompowany balon. Noga ta podczas gry nie może zostać oderwana od parkietu. Zadaniem drugiej nogi jest rozdeptanie balonów konkurentów.

Zabawy weselne 2020 – Hazardziści

W tej grze udział powinny wziąć osoby, które wcześniej nie znały jej zasad. Prowadzący proponuje rozgrywkę dla dwóch śmiałków, której stawką będzie wygrana w wysokości 100 złotych. Taki też banknot będzie stanowił atrybut zabawy. Gra jest dwuetapowa.

W pierwszej fazie na parkiecie zostaje ułożone krzesło, na którym umieszcza się banknot. Etap ten jest próbą dla graczy, aby Ci poznali zasady zabawy i mogli dobrze rozłożyć siły przy kluczowej rozgrywce. Chętni klękają po obydwu stronach krzesła i na znak wodzireja dmuchają co sił w pieniądz, aby ten przefrunął na stronę przeciwnika. Wygrywa osoba, po której stronie nie będzie banknotu.

Po przeprowadzeniu próby, przychodzi czas na rozgrywkę, w której stawką jest główna wygrana. Dla utrudnienia, graczom zawiązuje się oczy krawatami, a potem zamiast banknotu na krześle umieszcza się miskę z mąką. Na znak wodzireja hazardziści dmuchają co sił.

Zabawy weselne 2020 – Kuszenie Adama

Kolejną popularną pozycją jest gra o nazwie „Kuszenie Adama”. Do jej przeprowadzenia konieczny będzie udział kilku par. Każda z nich zostaje wyposażona w jabłko uwiązane na sznurku. Zadaniem partnerek jest utrzymywanie sznurka z jabłkiem, natomiast partner powinien to jabłko zjeść bez użycia rąk w jak najkrótszym czasie. Wygrywa para, która szybciej upora się z zadaniem. Im dłuższy sznurek i większe jabłko, tym gra jest trudniejsza i bardziej czasochłonna.

Zabawy weselne 2020 – Taniec na gazecie

Żadne tradycyjne wesele nie może się odbyć bez rozgrywki tańca na gazecie. Atrybutami będą stare gazety oraz, opcjonalnie, baloniki. W grze może wziąć udział nawet kilkanaście par. Każda z nich rozpoczyna zabawę stojąc na gazecie. W rytm orkiestry para tańczy, ale tak, aby nie wyjść poza obręb gazety. W wersji utrudnionej pomiędzy parą znajduje się nadmuchany balon, którego zgubienie skutkuje odpadnięciem z gry. Z upływem czasu muzyka staje się coraz szybsza, a każdorazowe jej przyspieszenie pociąga za sobą konieczność złożenia kawałka gazety na pół. Wygrywa para, której jak najdłużej udało się utrzymać balon pomiędzy sobą, a stopy w obrębie kawałka papieru.

Zabawy weselne 2020 – Przepowiednie

Ostatnia przedstawiona przez nas zabawa rekomendowana jest do wykonania na zakończenie wesela. Dotyczy jedynie państwa młodych. Do jej przeprowadzenia konieczne będzie kilkanaście baloników i karteczki z komendami. Pan i Pani Młoda na przemian przekłuwają baloniki, wewnątrz których znajdują się zapisane karteczki. Zobowiązują się przy tym do wykonywania zawartych na nich komend przez kolejne trzy miesiące małżeńskiego życia. Hasła czytane są na głos, a do najpopularniejszych należą:
„Od dzisiaj będę Ci codziennie wykonywać masaż stóp”,
„Od dzisiaj będę głową rodziny”,
„Od dzisiaj będę robić pranie mojej drugiej połówce”,
„Od dzisiaj zmywam naczynia po każdym posiłku”,
„Od dzisiaj będę oddawać pensję małżonkowi”,
„,Od dzisiaj będę codziennie gotować obiad”,
„Od dzisiaj w każdą sobotę będę Cię zapraszać na kolację przy świecach”,
„Od dzisiaj raz w miesiącu zrobię dla Ciebie coś szalonego”,
„Od dzisiaj codziennie spełnię jedno Twoje życzenie”,
„Od dzisiaj będę słuchać teściowej”.

Sprawdź też: