Podrażniona skóra twarzy – przyczyny i domowe sposoby 

Podrażniona skóra na twarzy to problem, który dotyka wielu z nas. Może występować zarówno na skórze suchej, jak i tłustej. Najczęściej wynika ze stosowania niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Niektóre produkt, szczególnie do cery trądzikowej, mogą zawierać w swoim składzie alkohol, który może podrażnić skórę. Zaczerwienienie na twarzy może też być spowodowane przez  używanie zbyt silnego peelingu mechanicznego lub kwasowego. Podrażnienia na twarzy mogą być również objawem:

  • alergii na któryś składnik,
  • zbyt częstego złuszczania naskórka,
  • za długich kąpieli słonecznych (schodząca skóra po opalaniu),
  • osłabienia warstwy lipidowej skóry.

Podrażniona twarz może się objawiać swędzeniem, zaczerwienieniem, przesuszeniem i uczuciem ściągnięcia skóry. Jak pozbyć się zaczerwienień na twarzy? Istnieją różne sposoby, które pomogą z tym problem. Należy przede wszystkim dobrać odpowiednią pielęgnację do naszej skóry, która nie tylko nawilży cerę, ale także wyleczy twarz. W aptekach szukaj produktów, które w swoim składzie zawierają witaminę E, naturalne tłuszcze, glicerynę i filtry przeciwsłoneczne. W przypadku przesuszonej skóry świetnie sprawdzą się emolienty, czyli dermokosmetyki, które służą do odbudowy naruszonego naskórka i jego ochrony. 

Oprócz aptecznych kosmetyków, warto sięgać również po domowe sposoby na zaczerwienioną skórę. Naturalne zabiegi delikatnie nawilżają, odżywiają i nie podrażniają dodatkowo skóry. Jakie są domowe sposoby na podrażnioną skórę twarzy?

  1. Maseczka z awokado i płatków owsianych - 4 łyżki płatków owsianych zalej ciepłą wodą i pozwól im ostygnąć. Kiedy napęcznieją, dodaj do nich pół rozgniecionego awokado i wszystko wymieszaj. Do mieszanki dodaj łyżeczkę miodu i dwie łyżeczki olejku arganowego. Maskę nałóż na oczyszczoną twarz na ok. 15 minut. 
  2. Maseczka z banana - banana obierz ze skórki i rozgnieć widelcem w misce. Dodaj do niego łyżkę śmietany, pół rozgniecionego awokado i opcjonalnie łyżkę oliwy z oliwek. Całość dokładnie wymieszaj. Maseczkę nałóż na twarz na ok. 20 minut. 
  3. Aloes - aloes to roślina, która może być stosowana jaka naturalny kosmetyk do twarzy. Żel z tego sukulenty ma działanie tonizujące, regeneruje skórę i przyspiesza gojenie się ran. Dodatkowo aloes nawilża, wzmacnia, łagodzi skórę i działa przeciwbakteryjnie

Podrażnienia pod pachami – przyczyny i domowe sposoby 

Podrażnienia pod pachami to najczęściej objaw niewłaściwej depilacji czy golenia. Tępa maszynka, nieużywanie nawilżających kosmetyków do golenia, brak wody – to wszystko może prowadzić do występowania poważnych podrażnień pod pachami.  Dodatkowo skóra jest tam stale narażona na pieczenie i zaczerwienia, ponieważ na co dzień używamy wysuszających antyperspirantów. Żeby uniknąć nieprzyjemnych podrażnień pod pachami, trzeba przede wszystkim dobrze przygotować się do depilacji. Zanim przejdziemy do usuwania włosków, pozwól skórze się nagrzać i zmiękczyć. Golenie powinno być ostatnią rzeczą, jaką robisz pod prysznicem, nie pierwszą. Warto zadbać również o specjalne żele czy pianki, które zapobiegają powstawaniu podrażnień i nawilżają skórę. Jeśli używasz maszynki, pamiętaj, że musi ona być ostra i zdezynfekowana. Po goleniu warto również zaaplikować maść lub krem na podrażnienia. Istnieją oczywiście sprawdzone domowe sposoby, które również pomogą z podrażnieniami pod pachami

  1. Olej migdałowy – olej migdałowy to świetny naturalny kosmetyk nawilżający. Możesz używać go na całe ciało, również pod pachami. Produkt zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, dlatego działa jak naturalny emolient. Dodatkowo olej posiada w swoim składzie witaminy A,E, B1, B2 i B6, które odżywiają, zmiękczają i wygładzają skórę
  2. Nagietek – nagietek sprawdzi się w domowych przepisach na hydrolaty. Taki kosmetyk regeneruje, pomaga w walce z przesuszoną i łuszczącą się skórą, likwiduje szorstkość, nawilża i zmiękcza. Żeby przygotować hydrolat z nagietka, musisz zalać jego suszone płatki przegotowaną wodą. Po 20 minutach należy odcedzić mieszankę i przelać płyn do butelki z atomizerem. 

Podrażnienia okolic intymnych – przyczyny i domowe sposoby 

Podrażnienia okolic intymnych to częsty problem kobiet. Spowodowane są nieodpowiednią depilacją, wysuszeniem skóry, nieprawidłową higieną lub złym doborem bielizny. Podrażnienia mogą również być objawem alergii na którykolwiek składnik proszku do prania czy płukania. Objawiają się najczęściej pieczeniem, zaczerwienioną skóra, bólem i niekiedy wysypką. Jak chronić skórę okolic intymnych przed podrażnieniami? Należy przede wszystkim wybierać odpowiednią bieliznę. Nie może zbyt mocno uciskać, ponieważ wtedy skóra nie oddycha. Najlepiej wybierać bieliznę z materiałów maturalnych, np. bawełny czy bambusa. Podczas prania unikaj silnie drażniących detergentów. Kiedy golisz okolice intymne, pamiętaj o wcześniejszym przygotowaniu skóry. Musi ona być zmiękczona i nagrzana. Po depilacji pamiętaj o dokładnym spłukaniu ciała i zastosowaniu płynu do higieny intymnej. Szukaj produktów, które w swoim składzie mają naturalne składniki, np. aloes czy kwas mlekowy. Po osuszeniu skóry, odpowiednio nawilżaj podrażnioną okolicę. Używaj specjalnych kremów lub olejków, które nawilżą, ukoją skórę po goleniu i złagodzą podrażnienia. Jakie są domowe sposoby na podrażnienia okolic intymnych

  1. Aloes – aloes sprawdzi się nie tylko w przypadku podrażnienia twarzy, ale również okolic intymnych. Ten naturalny kosmetyk nawilża, zmiękcza i łagodzi podrażnienia. Nałóż go w skórę i pozostaw na kilka minut. Jeśli się nie wchłonie, wmasuj pozostałości, lub usuń je ściereczką
  2. Zimne kompresy – okłady z lody nie nawilżą skóry, ale pomogą ze świądem, pieczeniem i zaczerwienieniem. 

Podrażniona skóra głowy – przyczyny i domowe sposoby

Swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie to znak, że twoja skóra głowy ma naruszoną barierę ochronną. Podrażnienia mogą być spowodowane przez występowanie łupieżu, łuszczycy skóry głowy czy łojotokowego zapalenia. Oprócz pieczenia czy swędzenia, towarzyszy im wypadanie włosów, złuszczanie naskórka i ból skóry głowy. Jeśli problem jest poważny, należy udać się do lekarza. Specjalista może przypisać specjalne leki czy kosmetyki apteczne, które pomogą z podrażnieniami skóry. Przed wybraniem się do lekarza warto jednak wypróbować domowe sposoby, które mogą pomoc z pieczeniem i swędzeniem.

  1. Naturalny peeling - do przygotowania takiego peelingu będziesz potrzebować 2-3 łyżek cukru trzcinowego, 2 łyżek żelu aloesowego, kilku kropel olejku arganowego i ewentualnie 2 łyżek szamponu. Wystarczy wymieszać wszystkie składniki i gotowe. Peeling oczyści skórę głowy, usunie martwy naskórek, poprawi ukrwienie i ukoi skórę głowy. 
  2. Płukanka szałwiowa - szałwia działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, dzięki czemu pomaga w walce z łupieżem. Dodatkowo wzmacnia cebulki i sprawia, że włosy stają się silne i lśniące. Żeby przygotować płukankę, musisz zalać dwie saszetki szałwii litrem wrzątku. Napar musi zaparzać się pod przykryciem. Po ostudzeniu odcedź płukankę.