Terapeutka i mentorka z wieloletnim doświadczeniem - Alina Adamowicz oraz dziennikarka i autorka poradników- Justyna Moraczewska stworzyły razem książkę, w której pokazują, jak pracować nad relacją. "Superzwiązek. Jak stworzyć dobrą i trwałą relację, która się nie rozpadnie" to pozycja wbrew pozorom nie tylko dla kobiet - może po nią sięgnąć każda osoba, która poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak być z drugą osobą, aby obie strony czerpały z tego jak najwięcej. W najnowszym odcinku naszego podcastu Sandra Hajduk-Popińska pyta autorki o to, czy "superzwiązek" w ogóle istnieje, dlaczego punktem wyjścia powinno być stawianie granic i dlaczego się rozstajemy, pomimo, że wydaje nam się, że jesteśmy dopasowani.

[Podcast] Bardzo Kobiecy odc. 12: Justyna Moraczewska i Alina Adamowicz o związkach bez tabu

Jak się okazuje, problemem wielu par są nie same konflikty, a to, że nie potrafimy ze sobą rozmawiać o emocjach. Nie pomagają też tzw. ciche dni. 

My nie potrafimy ze sobą rozmawiać o emocjach. O tym, co nas dzieli. Bo jak jest super, organizujemy sobie razem czas, mamy hobby, to jest cudownie. Jak są słabsze chwile to nie potrafimy ze sobą rozmawiać. Nie potrafimy się godzić, a badania pokazują, że umiejętność godzenia jest ogromnym czynnikiem, którym wpływa na to, czy relacja przetrwa [...] zamiast tego karzemy się ciszą [...] żyjemy obok siebie, oddalamy się od siebie - przyznaje Alina Adamowicz. 

Kolejnym problemem jest to, że nasza samoocena, która determinuje brak umiejętności strawiania granic. Czy da się tego nauczyć? 

Zdecydowanie tak - podkreśla Justyna Moraczewska i dodaje: O tym też jest w naszej książce. Nie bez powodu szczególnie ważny jest rozdział o samoocenie. Od tego rozdziału właściwie można by czytać tę książkę [...] Rozdział o samoocenie rozpoczyna się od dzieciństwa, od tego, co dziewczyna usłyszała od matki jako 9-latka, o tego, co usłyszała od ojca jako 14-latka... [...] Wychodzimy z domu z "workiem kamieni", które są kamieniami wstydu, braku poczucia własnej wartości [...] Czy wychodząc z domu z takim przeświadczeniem i wchodząc później w relację partnerską jesteśmy gotowe, na to, żeby zbudować zdrową relację partnerską, której jesteśmy mocne, w której potrafimy stawiać granice, czy też tak naprawdę staramy się "zasłużyć" na tę miłość? [...] Łatwo też jest nam wejść w toksyczne relacje, bo mając zaburzoną samoocenę jesteśmy tak słabe, że z drugiej strony łatwo jest nam ugruntować przekonanie, że jesteśmy beznadziejne. 

Alina Adamowicz w nawiązaniu do naszych problemów ze stawianiem granic ujawnia, że właśnie takie historie często słyszy w swoim gabinecie. Niestety, bez wyraźnie postawionych granic nasze relacje nie będą zdrowe.

"Nie zasługuję na miłość", "nie zasługuję na szacunek" - to powraca jak bumerang. A to właśnie stawianie granic zapewnia nam szacunek, poczucie szacunku do siebie. Bo jak my nie będziemy siebie szanowały, to kto będzie nas szanował? - pyta retorycznie współautorka książki "Superzwiązek". 

Z rozmowy z Aliną Adamowicz i Justyną Moraczewską dowiecie się także, jak rozmawiać o seksie w związku, dlaczego "seks jest w głowie, a nie między nogami" i co najcenniejszego można zdobyć po przeczytaniu książki "Superzwiązek".

Naszego podcastu posłuchasz także na Spotify:

Zobacz także:

[Podcast] Bardzo Kobiecy - więcej odcinków: