Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau chce odbyć karę więzienia za 13-latka

Doktor Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, wystosował list do prezydenta Nigerii Muhhamadu Buhariego z apelem o uniewinnienie 13-letniego Omara Farouqa. Chłopiec został skazany na 10 lat więzienia za bluźnierstwo. Ta sprawa nigeryjskiego trzynastolatka ukaranego za obrazę Allaha jest szokująca. Nie dość, że samo przewinienie budzi wątpliwości, to fakt sądzenia go jak dorosłego jest wstrząsający. Interwencje podjął już UNICEF. Obojętny na krzywdę dziecka nie pozostał też Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Zapowiedział też, że może odbyć karę za 13-latka.

Zobacz też:Sudan wprowadza zmiany w prawie. Koniec z okaleczaniem kobiet

List Piotra Cywińskiego jest niezwykle poruszający. Dyrektor muzeum niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, mówi o tym, że nie może pozostać obojętnym na krzywdę dziecka – tym bardziej jako dyrektor miejsca, w którym ucierpiało tak wiele dzieci. Cywiński wyraża swoją niezgodę na sądzenia dziecka jak dorosłego i stara się uświadomić przyszłą demoralizację, jaka spotka chłopca w więzieniu.

„10 lat więzienia odbierze chłopcu młodość i wystawi go na traumę, przemoc słowną i fizyczną, a także uniemożliwi dalszą naukę i rozwój.”

Dyrektor muzeum zadeklarował, że wesprze finansowo dalszą edukację nastolatka.

 "W ten sposób zamiast zniszczonego młodego mężczyzny Nigeria zyska świadomego i wykształconego obywatela".

W dalszej części listu Piotr Cywiński zwraca się z prośbą do prezydenta Nigerii, że jeśli uniewinnienie 13-letniego Omara Farouqa okaże się niemożliwe, to zamiast skazanego dziecka prosi o umieszczenie w nigeryjskim więzieniu 120 ochotników.

„Po jednym na miesiąc wyroku, w tym samego autora listu. […] Ostatecznie cena za przestępstwo dziecka będzie taka sama, a my wszyscy unikniemy najgorszego".

13-latek skazany na 10 lat więzienia: co się wydarzyło?

13-letni Omar Farouq miał w wulgarny sposób obrazić Allaha, za co zgodnie z prawem szariatu, grożą horrendalne kary. W sprawie nastolatka wyrok zapadł 10 sierpnia – okazał się szokujący. Omar był sądzony jako osoba dorosła – otrzymał karę 10 lat więzienia połączonych z pracą fizyczną!

Z wyrokiem nie zgadza się prawnik dziecka specjalizujący się w ochronie praw człowieka, który złożył apelacje. Według prawnika decyzja sądu jest niezgodna z Afrykańską Kartą Praw i Dobra Dziecka oraz konstytucją Federalnej Republiki Nigerii. Jego stanowisko wsparł UNICEF podkreślając, że „wyrok 10 lat więzienia połączonego z pracą fizyczną stoi w sprzeczności z podstawowymi prawami dziecka, które Nigeria zaakceptowała”. Co szokuje dwukrotnie bardziej, to fakt, że to stanowisko chroniące praw dziecka nie jest w Nigerii pospolite – jak ujawnił prawnik 13-latka, jego matka była zmuszona do ucieczki przed linczem.

Zobacz też:

SZALEŃSTWO ZAKUPÓW 2020 - dowiedz się, kiedy zaczyna się akcja i jakie są zniżki?