Pigging lub hogging – na czym polega?

Pigging pochodzi od angielskiego słowa pig czyli świnia, a hogging od hog – wieprz. Nazwy te mają nawiązywać do wyglądu kobiet, w szczególności do ich wagi, ale nie tylko. Ta forma molestowania może dotyczyć także kobiet mniej atrakcyjnych z powodu wieku czy ogólnego wyglądu. Pigging ma pogrążyć kobietę i wywyższyć mężczyznę. Poprzez uwiedzenie kobiety, która uznawana jest za "niewartą” pokazują innym mężczyzną, jacy są wspaniali. Kobieta jest jedynie przedmiotem, który zdobywa się niczym trofeum. Można go potem pokazać kolegom, zamieścić zdjęcie w mediach społecznościowych lub pochwalić się na imprezie, często koloryzując historię. Jest to jeden z wielu objawów toksycznej męskości w naszym społeczeństwie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Aaran Hodges (@aaranjhodges) Lut 8, 2014 o 5:49 PST

Przeczytaj też: Seksistowska reklama LG na TikToku. Nagranie wywołało oburzenie na całym świecie

Toksyczna męskość – co to jest

Toksyczna męskość to zachowania i normy przyjęte jako typowo męskie, choć szkodliwe dla ogółu społeczeństwa. Są to między innymi przekonania, że mężczyźni nie są emocjonalni, muszą być silni i zaborczy. Toksyczną męskość rozwija się już od najmłodszych lat poprzez wychowanie dziecka w oparciu o stereotypy - "chłopcy nie płaczą", "chłopcy mogą więcej", "chłopcy są lepsi od dziewczynek". W późniejszych latach podtrzymywany jest "kult prawdziwego mężczyzny”- silnego, zaradnego i oschłego. Owocuje to w dorosłości potrzebą udowodnienia swojej męskości przed kolegami i samym sobą, niejednokrotnie kosztem innych osób.

Przeczytaj też: NIEMCY: Nawet 2 lata za robienie zdjęć spod spódnicy? Co to jest "upskirting" i jak będzie karany?

Pigging – z czego wynika i na co warto zwrócić uwagę?

Pigging zdarza się bardzo często w okresie dojrzewania, gdy młodzi mężczyźni wyjątkowo silnie odczuwają potrzebę przynależenia do grupy czy udowodnienia swojej męskości. Pigging czy hogging jest jednak świadomą formą przemocy wobec drugiej osoby. Może wynikać z problemów emocjonalnych osoby piggingującej a nawet poważnych psychicznych zaburzeń. Ta forma przemocy może przydarzyć się zarówno w szkole, jak i w życiu dorosłym - w pracy, w klubie, w social mediach.

Piggingowi można jednak zapobiec. Warto zacząć od uczenia chłopców od najmłodszych lat, że każdy zasługuje na szacunek. Dodatkowo społeczeństwo powinno przestać dyktować mężczyzną, czym jest „prawdziwy” mężczyzna i męskość. Każdy z nas powinien mieć prawo do własnego definiowania swojej płci i nikt w procesie nie powinien być skrzywdzony.

 

Zobacz także: