Paznokcie po hybrydzie – czy wymagają regeneracji?

Czy manicure hybrydowy niszczy paznokcie? Teoretycznie nie – o ile jest prawidłowo nakładany i zdejmowany. A przynajmniej z takim zapewnieniem spotykamy się w większości profesjonalnych salonów kosmetycznych. W praktyce bywa jednak różnie - i paznokcie po hybrydzie często wymagają planu naprawczego. Zwłaszcza, gdy ściągamy jedną hybrydę po to, by natychmiast nałożyć następną. Nie oszukujmy się – lakier hybrydowy to chemia, która utwardzona lampą bardzo szczelnie przylega do płytki paznokcia. Jeśli nie robimy od niego przerw, nie ma siły, żeby pozostało to bez wpływu na jej kondycję. Nie jest też do końca prawdą, że przy odpowiednim zdejmowaniu hybrydy, nie ma szans na uszkodzenie płytki. Lakier ściągany jest w sposób mechaniczny – więc nawet jeśli robimy to bardzo delikatnie, dochodzi do mikrouszkodzeń. Nie mówiąc już o tym, że wcześniej owijamy paznokcie wacikiem z acetonem, który je wysusza.

Częstym błędem jest też robienie hybrydy na paznokciach, które są w kiepskim stanie. Kilka razy zdarzyło mi się nawet słyszeć od manikiurzystki, że pod płaszczykiem z hybrydy będą miały szansę się zregenerować. Nic bardziej mylnego. Manicure hybrydowy na pewno nie poprawi kondycji paznokci, a ze względu na wspomniane już wcześniej czynniki – może ją dodatkowo pogorszyć. Odpowiedź na pytanie, czy hybryda szkodzi, nie jest zatem jednoznaczna. Z pewnością jednak, paznokcie nie pozostają obojętne na nakładanie i utrwalanie preparatów chemicznych oraz mechaniczne usuwanie lakieru. U wielu z nas pogorszenie ich stanu widać gołym okiem.

Polecamy Wam te odżywki do paznokci

Paznokcie po hybrydzie – jak je zregenerować?

Sposobów jest wiele – ale wszystkie wymagają odrobiny cierpliwości i konsekwencji. By wzmocnić paznokcie po hybrydzie należy zadziałać zarówno na zewnątrz, jak i od środka – zaczynając od odpowiedniej diety i suplementów. Dla powodzenia kuracji kluczowa jest też rezygnacja z manicure hybrydowego, winylowego albo paznokci żelowych – przynajmniej na jakiś czas. Jak zregenerować i wzmocnić paznokcie po hybrydzie? Oto kilka skutecznych sposobów.

Zafunduj im IBX system

W odróżnieniu od zwykłych odżywek, IBX to specjalny system naprawczy, który przenika również do głębszych warstw paznokcia, skutecznie regenerując płytkę. Jak to działa? Najpierw na paznokcie nakładany jest preparat odżywczy na bazie olejków i witamin. Gdy się wchłonie, manikiurzystka nakłada kolejny preparat – tym razem utrwalany lampą LED. Ma on pełnić rodzaj pancerza ochronnego, który osłania paznokcie przed uszkodzeniami mechanicznymi i jednocześnie pozwala płytce w pełni się zregenerować. IBX może być też używany zamiast bazy pod lakier hybrydowy lub winylowy – z reguły wiąże się to z drobną dopłatą. Jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów na szybką regenerację paznokci po hybrydzie.

Paznokcie po hybrydzie – zrób manicure japoński

Manicure japoński często jest polecany jako „przerywnik” pomiędzy kolejnymi hybrydami. Takie rozwiązanie jednak nie zawsze się sprawdza. Wbrew obiegowej opinii, nie powinien być on wykonywany na paznokciach, które są bardzo osłabione i w złym stanie. Sprawdzi się za to, jeśli chcemy je delikatnie wzmocnić i na chwilę odpocząć od hybrydy. Manicure japoński polega wtarciu w płytkę specjalnej pasty, która ma w składzie składniki odżywcze, takie jak keratyna, wosk pszczeli czy witaminy A i E. Preparat ten jest wcierany za pomocą polerki, dzięki czemu na końcu uzyskujemy efekt naturalnego połysku, który utrzymuje się przez około dziesięć dni.

Paznokcie po hybrydzie – wzmocnij je olejkiem rycynowym

Olej rycynowy to naturalny zamiennik popularnych odżywek do paznokci. Stosowany regularnie przynosi wspaniałe rezultaty i faktycznie wzmacnia osłabione paznokcie. Wystarczy codziennie wieczorem wcierać go w płytkę za pomocą wacika lub patyczka do paznokci. Nie musisz nakładać grubej warstwy – najważniejsze jest to, żeby robić to regularnie. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest cena - buteleczka oleju rycynowego kosztuje zaledwie kilka złotych i starcza na kilka tygodni, co w zupełności wystarczy by wzmocnić osłabione paznokcie po hybrydzie. Minusy? Tylko jeden: przez ten czas nie możemy ich malować żadnym lakierem, ani odżywką. Gwarantujemy jednak, że efekt wart jest zachodu.

Wypróbuj manicure biologiczny

To najbardziej naturalny (i najdelikatniejszy) wariant dbania o paznokcie. Manicure biologiczny polega na opiłowywaniu paznokci papierowym lub szklanym pilnikiem (pod żadnym pozorem nie używamy metalowego!) i delikatnym odsuwaniu skórek drewnianym patyczkiem, po uprzedniej kąpieli w ciepłej wodzie. Na końcu opcjonalnie można nałożyć na paznokcie bezbarwną odżywkę albo wsmarować w nie olejek (np. rycynowy). Stosuj go przynajmniej do momentu, gdy paznokcie po hybrydzie się wzmocnią i przestaną rozdwajać.

Wzmacniaj paznokcie po hybrydzie dietą

Choć często o niej zapominamy – to właśnie od niej powinnyśmy zacząć regenerację paznokci po hybrydzie. Włącz do diety produkty bogate w krzem, wapń, żelazo, cynk i miedź. Najwięcej znajdziesz ich w ziarnach słonecznika i sezamu, migdałach, pestkach dyni czy płatkach owsianych. Warto sięgnąć też po owoce morza, czosnek, seler czy rzodkiewkę. Pomocne będą również produkty bogate w kwasy omega-3 (oleje roślinne, tłuste ryby). Jeśli to nie wystarczy, zadbaj też o odpowiednią suplementację. Pomogą preparaty z wysoką zawartością biotyny, witamina D i witaminy z grupy B. Zanim jednak sięgniesz po suplementy, warto skonsultować się z lekarzem. Osłabione paznokcie mogą być objawem poważniejszych problemów ze zdrowiem. Jeśli mimo intensywnej pielęgnacji ich kondycja się nie poprawia, warto udać się do lekarza i wykonać badania okresowe.