Paznokcie po hybrydzie – czy wymagają regeneracji?

Czy manicure hybrydowy niszczy paznokcie? Teoretycznie nie – poprawnie wykonany, a później zdjęty manicure hybrydowego nie jest szkodliwy ani dla płytki paznokcia, ani dla skórek. W praktyce bywa jednak różnie... Paznokcie po hybrydzie często wymagają naprawy. Lakier ściągany jest w sposób mechaniczny - frezarką lub pilnikiem i nawet jeśli robimy to bardzo delikatnie, dochodzi do mikrouszkodzeń. Jeszcze gorzej jest jeśli ściągamy hybrydę wacikiem z acetonem, który je wysusza. Przez szkodliwe działanie acetonu paznokcie stają się kruche, cienkie, i łamliwe

Skoro sam manicure hybrydowy nie szkodzi paznokciom, to co właściwie je niszczy? Powodów jest kilka. To m.in.

  • robienie hybrydy na paznokciach, które są w kiepskim stanie,
  • nieprawidłowe przygotowania płytki (np. zbyt mocne spiłowanie),
  • nieprawidłowa aplikacja produktów (np. zbyt krótki czas utwardzania),
  • nieprawidłowe zdejmowanie (lakier nie odchodzi sam, więc zrywamy go same niszcząc przy okazji płytkę),
  • brak regularnej pielęgnacji dłoni.

Paznokcie po hybrydzie - jak dbać?

Sposobów jest sporo, wszystkie wymagają jednak odrobiny cierpliwości i konsekwencji. By wzmocnić paznokcie po hybrydzie, należy zadziałać zarówno na zewnątrz, jak i od środka – zaczynając od odpowiedniej diety i suplementów. Dla powodzenia kuracji kluczowa jest też rezygnacja z manicure hybrydowego, winylowego albo paznokci żelowych – przynajmniej na jakiś czas. Jak zregenerować i wzmocnić paznokcie po hybrydzie? Oto kilka skutecznych sposobów.

Po hybrydzie: IBX system - co to jest, jak go stosować, ile kosztuje?

W odróżnieniu od zwykłych odżywek IBX to specjalny system naprawczy, który przenika również do głębszych warstw paznokcia, skutecznie regenerując płytkę. Jak to działa?

Najpierw na paznokcie nakładany jest preparat odżywczy na bazie olejków i witamin. Gdy się wchłonie, manikiurzystka nakłada kolejny preparat – tym razem utrwalany lampą LED. Ma on pełnić rodzaj pancerza ochronnego, który osłania paznokcie przed uszkodzeniami mechanicznymi i jednocześnie pozwala płytce w pełni się zregenerować. IBX może być też używany zamiast bazy pod lakier hybrydowy lub winylowy – z reguły wiąże się to z drobną dopłatą. Jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów na szybką regenerację paznokci po hybrydzie.

Zabieg IBX warto wykonywać co 7 dni przez ok. 2-3 tygodnie (lub do momentu osiągnięcia zadowalających efektów). 

Ile kosztuje IBX? Odpowiedź nie jest prosta, bo wszystko zależy od miasta, czy popularności salonu manicure. Średni koszt IBX to ok. 50 zł.

Zobacz także:

Po hybrydzie: manicure japoński - co to jest, ile kosztuje, jakie daje efekty?

Manicure japoński często określany jako „przerywnik” pomiędzy kolejnymi hybrydami. Polega na nacieraniu płytki paznokcia odpowiednimi preparatami (z keratyną, woskiem pszczelim, czy witaminami A i E), które poprawiają stan i wygląd paznokci, wzmacniają je, regenerują i nabłyszczają. Efekt utrzymuje się ok. 10 dni. Manicure japoński można wykonywać także u kobiet w ciąży.

Cały zabieg jest krótki, trwa około 30–40 minut, powtarza się go co około 2–3 tygodnie. Średni koszt wynosi ok. 50 zł.

Po hybrydzie: olej rycynowy - jak stosować i czy to w ogóle działa?

Olej rycynowy to naturalny zamiennik popularnych odżywek do paznokci. Stosowany regularnie przynosi wspaniałe rezultaty i faktycznie wzmacnia osłabione paznokcie. Należy aplikować go codziennie wieczorem, wcierając w płytkę za pomocą wacika lub patyczka do paznokci.

Nie musisz nakładać grubej warstwy – najważniejsze jest to, żeby robić to regularnie. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest cena - buteleczka oleju rycynowego kosztuje zaledwie kilka złotych i starcza na kilka tygodni, co w zupełności wystarczy, by wzmocnić osłabione paznokcie po hybrydzie. Minusy? Tylko jeden: przez ten czas nie możemy ich malować żadnym lakierem, ani odżywką.

Nie możesz lub nie chcesz stosować olejku rycynowego? Sięgnij po dobrą, rekomendowaną odżywkę do paznokci.

Po hybrydzie: manicure biologiczny

To najbardziej naturalny (i najdelikatniejszy) wariant dbania o paznokcie. Manicure biologiczny polega na opiłowywaniu paznokci papierowym lub szklanym pilnikiem (pod żadnym pozorem nie używamy metalowego!) i delikatnym odsuwaniu skórek drewnianym patyczkiem, po uprzedniej kąpieli w ciepłej wodzie. Na końcu opcjonalnie można nałożyć na paznokcie bezbarwną odżywkę albo wsmarować w nie olejek (np. rycynowy). Stosuj go przynajmniej do momentu, gdy paznokcie po hybrydzie się wzmocnią i przestaną rozdwajać.

Paznokcie po hybrydzie: dieta

Choć często o niej zapominamy – to właśnie od niej powinnyśmy zacząć regenerację paznokci po hybrydzie. Włącz do diety produkty bogate w krzem, wapń, żelazo, cynk i miedź. Najwięcej znajdziesz ich w ziarnach słonecznika i sezamu, migdałach, pestkach dyni czy płatkach owsianych. Warto sięgnąć też po owoce morza, czosnek, seler czy rzodkiewkę. Pomocne będą również produkty bogate w kwasy omega-3 (oleje roślinne, tłuste ryby). Jeśli to nie wystarczy, zadbaj też o odpowiednią suplementację. Pomogą preparaty z wysoką zawartością biotyny, witamina D i witaminy z grupy B. Zanim jednak sięgniesz po suplementy, warto skonsultować się z lekarzem. Osłabione paznokcie mogą być objawem poważniejszych problemów ze zdrowiem. Jeśli mimo intensywnej pielęgnacji ich kondycja się nie poprawia, warto udać się do lekarza i wykonać badania okresowe. 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: