Podczas uroczystej gali rozdania Paszportów w dziedzinie kultury, nagrodzono zasłużonych artystów, pisarzy, reżyserów. W kategorii Film za swój bardzo dobrze oceniany debiut "Wieża. Jasny dzień." nagrodę otrzymała Jagoda Szelc. Reżyserka nagrodę dedykowała przyjaciołom ze stowarzyszenia otwarte klatki. Szelc pochodzi z Wrocławia, ma 33 lata. Jako uzasadnienie przy przyznawaniu jej Paszportu Polityki doceniono "świeżość spojrzenia, artystyczną konsekwencję i wyjątkowo oryginalny sposób ukazania świata na krawędzi”. 

W kategorii Teatr po raz czwarty statuetkę otrzymał Michał Borczuch, tym razem za spektakl "Wszystko o mojej marce" (Nowa Łaźnia w Krakowie), który jest "poruszającym przedstawieniem z pytaniami o życie, relacje, pamięć i rolę sztuki".  Jak podkreśla jury, jest nagroda za "efekt wieloznaczności, jaki uzyskuje w pracy z aktorami i obrazem scenicznym, który nie ma sobie równych".

W kategorii Literatura doceniono Marcina Wichę, grafika, za książkę "Rzeczy, których nie wyrzuciłem". To powieść biograficzna, o rodzinie i sztuce. Paszport Polityki Marcin Wicha zdobył za :oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych: o żałobie, rodzinie, o Polsce i przede wszystkim o słowach i milczeniu". Nagrodę wręczał wybitny pisarz Wiesław Myśliwski.

Norman Leto otrzymał z kolei nagrodę w kategorii Sztuki wizualne. Leto to pseudonim artystyczny 37.letniego Łukasza Banacha, który jest w sztuce człowiek orkiestrą. Maluje, tworzy instalacje i performance, reżyseruje filmy, pisze książki i realizuje autorskie projekty komputerowe. Jego film "Photon" otrzymał nagrodę Złoty Pazur na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W 2007 r. rozpoczął współpracę z reżyserem Krystianem Lupą przy spektaklu „Factory 2”. W 2010 r. wydał powieść „Sailor” oraz nakręcił na jej podstawie pełnometrażowy film. Wkrótce ukaże się jego nowa książka "Detoks". 

W kategorii Muzyka Poważna laureatką Paszportów została śpiewaczka operowa, sopranistka Joanna Freszel. Joanna Freszel zdobyła uznanie jury za utworów Uriego Caine'a, Aleksandra Kościówa, Krzysztofa Wołka i Adama Falkiewicza oraz album "Real Life Song".

W Muzyce popularnej triumfowała krakowska formacja Hańba!, która została uhonorowana za "umiejętne łączenie folkowo-punkowej muzyki z estetyką lat 30-tych XX wieku".

Zwycięzcami w kategorii "kultura cyfrowa" zostali Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak i Wojciech Piejko z krakowskiego studia Bloober Team. Nagrodę przyznano za "tworzenie psychologicznych horrorów o mrocznej atmosferze i intrygującej narracji". Bloober Team to studio założone w 2008 roku. Znane jest ono z tworzenia psychologicznych horrorów o mrocznej atmosferze, z akcentem na intrygującą narrację.

Paszporty Polityki 2018 po raz kolejny pokazały, że Polska to kraj wielu młodych, bardzo zdolnych twórców. Gratulujemy!