Osocze bogatopłytkowe na włosy – co to jest? 

Osocze bogatopłytkowe to preparat uzyskiwany dzięki specjalnej obróbce krwi pobranej od osoby, u której będzie wykonywany zabieg. Obróbka krwi polega na jej odwirowaniu, a następnie odseparowaniu osocza, czyli płynu z płytkami krwi. Płytki krwi zawierają kilkadziesiąt substancji aktywnych, które stymulują wzrost i regenerację komórek. Te właściwości osocza bogatopłytkowego są od wielu lat wykorzystywane w medycynie w celu przyspieszenia procesu gojenia. 

Lecznicze właściwości płytek krwi zostały docenione również w medycynie estetycznej. Do rozpromowania zabiegów z ich użyciem przyczyniły się amerykańskie gwiazdy, na przykład Gisele Bundchen czy Sandra Bullock, których zdjęcia po “wampirzym liftingu”, czyli mezoterapii twarzy osoczem bogatopłytkowym, trafiały kilka lat temu do portali plotkarskich. Niewiele osób wie jednak, że ta metoda leczenia świetnie sprawdza się też w przypadku skóry głowy. Zabieg ten nazywamy osoczem bogatopłytkowym na włosy lub mezoterapią skóry głowy z użyciem osocza bogatopłytkowego

Osocze bogatopłytkowe na włosy – efekty

Osocze bogatopłytkowe na włosy jest zabiegiem polecanym osobom zmagającym się z problemem nadmiernego wypadania włosów, w tym łysieniem plackowatym, a także ich permanentnym osłabieniem. Objawy te mogą wynikać z wielu przyczyn, na przykład schorzeń autoimmunologicznych, wahań hormonalnych w okresie ciąży i karmienia piersią czy długotrwałego stosowania środków antykoncepcyjnych. Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym odżywia cebulki, dzięki czemu włosy nie tylko zaczynają szybciej i gęściej rosnąć, ale także stają się mocniejsze. Ponadto zwalnia proces wypadania włosów. Łysienie może zostać nawet całkowicie zatrzymane.   

Efekty zabiegu z osoczem na włosy pojawiają się po około 3 miesiącach od wizyty u lekarza, co wynika z naturalnego cyklu wzrostu włosów. Jednak już po 3-4 tygodniach możemy zaobserwować pierwsze rezultaty, przede wszystkim zmniejszenie wypadania włosów. Kolejne tygodnie przynoszą stopniową poprawę kondycji łodyg, a kolejne miesiące zagęszczenie fryzury. Na ostateczny rezultat trzeba poczekać mniej więcej pół roku, ale wiele zależy od naszego wieku oraz indywidualnych predyspozycji. 

Aby uzyskać jak najlepsze efekty, osocze bogatopłytkowe na włosy powinno być stosowanie przynajmniej 3-4 razy, w maksymalnie 4-tygodniowych odstępach. 

Osocze bogatopłytkowe włosy – zalecenia przed i po zabiegu

Przez 7 dni przed zabiegiem ostrzykiwania osoczem skóry głowy nie należy przyjmować leków przeciwzakrzepowych oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym między innymi: aspiryny, diklofenaku, ketoprofenu, ibuprofenu, naproksenu. W dniu zabiegu nie można spożywać alkoholu oraz należy wypić 1,5-2 litrów wody. 

Przez zabiegiem ostrzykiwania skóry głowy osoczem konieczne jest pobranie niewielkiej ilości krwi od pacjenta. Następnie materiał zostaje umieszczony w specjalnej wirówce, która wytwarza koncentrat bogatopłytkowy. Osocze bogatopłytkowe zostaje wprowadzone w skórę metodą mezoterapii igłowej, czyli iniekcji. Procedura odbywa w znieczuleniu miejscowym. Trwa od 30-60 minut.

Po zabiegu osocza bogatopłytkowego na włosy nie jest konieczna rekonwalescencja. Warto jednak przestrzegać kilku zasad: włosy myjemy dopiero następnego dnia po ostrzykiwaniu, przez minimum 72 godziny nie opalamy się, ani nie korzystamy z sauny czy basenu. Do całkowitego wygojenie się skóry lepiej nie wykonywać peelingów, ani nie stosować produktów z alkoholem.  

Osocze bogatopłytkowe włosy – przeciwwskazania

Ponieważmezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jest przeprowadzana przy użyciu preparatu z własnej krwi pacjenta, zagrożenie alergią czy nietolerancją – jest właściwie wykluczone. Mimo wysokiego bezpieczeństwa zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania. Należą do nich między innymi choroby krwi i nowotwory, a także okres ciąży i karmienia piersią czy zażywanie antybiotyków.  

Osocze bogatopłytkowe włosy – cena

Cena mezoterapii skóry głowy osoczem bogatopłytkowym waha się w granicach 500-800 zł. Często gabinety oferują korzystne pakiety na przykład 3 zabiegów. W takiej sytuacji ceny zaczynają się od 1800 zł. Każdy zabieg musi zostać poprzedzony konsultacją lekarską. W niektórych klinikach jest ona bezpłatna, a w innym zapłacimy 100-150 zł.