Oscary 2021: nowe zasady Amerykańskiej Akademii Filmowej w duchu równouprawnienia
Amerykańska Akademia Filmowa wprowadziła nowe zasady, które mówią o tzw. "progach różnorodności". Skutkiem tych zmian ma być wprowadzenie większej różnorodności przy przyznawaniu nagród i nominacji do Oscarów. To odpowiedź Akademii na zarzuty o dyskryminacje mniejszości.

Oscary 2021: nowe zasady Amerykańskiej Akademii Filmowej
Gdy na Amerykańską Akademię Filmową spadły zarzuty o dyskryminacje mniejszości i coraz częściej podnoszono bojkot ceremonii, który w social mediach opatrzono hashtagiem #Oscarsowhite, filmowcy złożyli obietnicę wprowadzenia większej różnorodności. Obietnicy dotrzymali. I zgodnie z nowo ogłoszonymi regułami, w najbliższych latach nominowane filmy będą musiały spełniać szereg kryteriów. Jakich?
Oscary 2021: progi różnorodności
Podczas zaplanowanych na 2022 i 2023 rok ceremonii rozdania Oscarów, przy kandydaturze każdego z filmów będzie przedstawiana poufna ankieta o nazwie "Academy Inclusion Standards", która pozwoli zweryfikować, w jakim stopniu postawione warunki są możliwe do spełnienia. Bardzo podobne standardy funkcjonują m.in. przy przyznawaniu nagród BAFTA. Tak więc począwszy od 2024 roku koniecznością dla filmu zgłoszonego w kategorii najlepszy film stanie się osiągnięcie co najmniej dwóch z czterech "progów różnorodności". Progi podzielono na cztery grupy A,B.C.D:
A: reprezentacja na ekranie, tematy i narracje
B: szefostwo nad kreacją i ekipa projektowa
C: dostęp do branży i możliwości
D: rozwój widowni.
Zobacz też: Oscary 2020: Natalie Portman wyszyła na pelerynie Diora nazwiska kobiet-reżyserek. W jakim celu?
W dużym uproszczeniu chodzi o to, by wyrównać szanse wszystkich grup społecznych, a zwłaszcza tym mniej uprzywilejowanym, o co od dawna walczyli nie tylko aktywiści, ale i same gwiazdy. Według nowych zasad opracowanych przez Akademię, co najmniej jeden z głównych lub znaczących aktorów drugoplanowych ma pochodzić z niedostatecznie reprezentowanej grupy rasowej lub etnicznej (są to m.in. Azjaci, Afroamerykanie, rdzenni Amerykanie, Latynosi). Dodatkowo co najmniej 30 proc. wszystkich aktorów w rolach drugoplanowych i innych ma reprezentować przynajmniej dwie z poniższych niedostatecznie reprezentowanych grup: kobiet, mniejszości rasowych/etnicznych, LGBTQ+ oraz osób niepełnosprawnych i niesłyszących.
Musimy patrzeć szerzej, aby odzwierciedlić naszą różnorodną globalną populację, która zarówno tworzy filmy, jak i je odbiera. Akademia jest zaangażowana w odgrywanie istotnej roli w urzeczywistnianiu tej idei, napisali w oficjalnym oświadczeniu prezydent Akademii David Rubin i dyrektor generalna, Dawn Hudson.
Oscary 2021: Kiedy odbędzie się 93. ceremonia Oscarów
93. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku. Polskim kandydatem do nominacji jest film "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta.
Polecane
Oscary 2020: "Parasite" otrzymał Oskara za najlepszy film. O czym jest "Parasite" i gdzie go obejrzeć? [LISTA KIN]
OSCARY 2021 NOMINACJE: Polska ma szansę na znalezienie się na tzw. krótkiej liście tytułów
Horoskop dzienny anielski na 27 grudnia 2024 dla Panny. Spokój ducha zyska nowe znaczenie
Jak przywołać ducha? To niebezpieczna czynność, dlatego przestrzegaj ściśle określonych zasad
Wodnik i Strzelec w miłości. Czy te wolne duchy są w stanie stworzyć stały związek? Horoskop partnerski odpowiada
„W dzieciństwie wciskali mi bzdury od duchach. Udowodniłam, że to bujda, ale spotkała mnie za to kara”
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Chmiel – zielony bohater urody, zdrowia i smaku
Współpraca reklamowa
Wakacje nad morzem w Grano Hotel Solmarina – relaks, natura i słońce!
Współpraca reklamowa
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa