Oscary 2021: nowe zasady Amerykańskiej Akademii Filmowej 

Gdy na Amerykańską Akademię Filmową spadły zarzuty o dyskryminacje mniejszości i coraz częściej podnoszono bojkot ceremonii, który w social mediach opatrzono hashtagiem #Oscarsowhite, filmowcy złożyli obietnicę wprowadzenia większej różnorodności. Obietnicy dotrzymali. I zgodnie z nowo ogłoszonymi regułami, w najbliższych latach nominowane filmy będą musiały spełniać szereg kryteriów. Jakich?

Zobacz też: Oscary 2021: "Śniegu już nigdy nie będzie" polskim kandydatem do Oscara. Sukces Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta

Oscary 2021: progi różnorodności

Podczas zaplanowanych na 2022 i 2023 rok ceremonii rozdania Oscarów, przy kandydaturze każdego z filmów będzie przedstawiana poufna ankieta o nazwie "Academy Inclusion Standards", która pozwoli zweryfikować, w jakim stopniu postawione warunki są możliwe do spełnienia. Bardzo podobne standardy funkcjonują m.in. przy przyznawaniu nagród BAFTA. Tak więc począwszy od 2024 roku koniecznością dla filmu zgłoszonego w kategorii najlepszy film stanie się osiągnięcie co najmniej dwóch z czterech "progów różnorodności". Progi podzielono na cztery grupy A,B.C.D:

A: reprezentacja na ekranie, tematy i narracje

B: szefostwo nad kreacją i ekipa projektowa

C: dostęp do branży i możliwości

D: rozwój widowni.

Zobacz także:

Zobacz też: Oscary 2020: Natalie Portman wyszyła na pelerynie Diora nazwiska kobiet-reżyserek. W jakim celu?

W dużym uproszczeniu chodzi o to, by wyrównać szanse wszystkich grup społecznych, a zwłaszcza tym mniej uprzywilejowanym, o co od dawna walczyli nie tylko aktywiści, ale i same gwiazdy. Według nowych zasad opracowanych przez Akademię, co najmniej jeden z głównych lub znaczących aktorów drugoplanowych ma pochodzić z niedostatecznie reprezentowanej grupy rasowej lub etnicznej (są to m.in. Azjaci, Afroamerykanie, rdzenni Amerykanie, Latynosi). Dodatkowo co najmniej 30 proc. wszystkich aktorów w rolach drugoplanowych i innych ma reprezentować przynajmniej dwie z poniższych niedostatecznie reprezentowanych grup: kobiet, mniejszości rasowych/etnicznych, LGBTQ+ oraz osób niepełnosprawnych i niesłyszących. 

"Musimy patrzeć szerzej, aby odzwierciedlić naszą różnorodną globalną populację, która zarówno tworzy filmy, jak i je odbiera. Akademia jest zaangażowana w odgrywanie istotnej roli w urzeczywistnianiu tej idei", napisali w oficjalnym oświadczeniu prezydent Akademii David Rubin i dyrektor generalna, Dawn Hudson.

Oscary 2021: Kiedy odbędzie się 93. ceremonia Oscarów

93. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku. Polskim kandydatem do nominacji jest film "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta.