Olej migdałowy: właściwości

Olej ze słodkich migdałów to produkt pochodzenia naturalnego, który jest bezpieczny w stosowaniu nawet u alergików, a zarazem bardzo skuteczny – już po pierwszym zastosowaniu widać zdecydowaną różnicę w wyglądzie i kondycji skóry oraz włosów. Idealnie sprawdza się w roli kosmetyku do codziennej pielęgnacji.

W procesie pozyskania oleju migdałowego korzysta się z dwóch rodzajów migdałów: słodkich i gorzkich. Te drugie zawierają w sobie toksyczną substancję, amigdalinę, która odpowiada za ich goryczkę. Z kolei słodkie migdały zawierają jej śladowe ilości, przez co są nie tylko smaczniejsze, ale przede wszystkim bardziej bezpieczne w stosowaniu.

Jak produkuje się olej migdałowy? Powstaje on w wyniku tłoczenia owoców drzewa migdałowego, a więc najpierw te owoce należy pozyskać ze środowiska naturalnego. Samo tłoczenie odbywa się w temperaturze około 30 ℃. Dzięki temu możliwe jest zachowanie wszystkich cennych składników odżywczych migdałów w niezmienionej formie. W kolejnym etapie produkt poddaje się rafinacji – wówczas usuwane są wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.

Jest to znakomity specyfik dla osób, które cenią sobie dary Matki Natury, ponieważ naturalny olejek migdałowy jest pełen znakomitych składników odżywczych. W jego składzie można znaleźć witaminy A, B, D, E, a także sole mineralne, magnez, mangan, potas, fosfor i proteiny. Dodatkowo ma on w sobie kwasy o działaniu nawilżająco-regeneracyjnym. m.in. kwas linolowy, oleinowy, stearynowy, palmitynowy. Do tego należy wymienić jeszcze także liczne substancje białkowe, a także nienasycone kwasy tłuszczowe.

Ta niezwykła kombinacja drogocennych komponentów sprawia, że olej migdałowy pretenduje do grupy najbardziej cudotwórczych substancji, jakie są dostępne na rynku.

Czym szczególnie wyróżnia się olej z migdałów?

•    spowalnia procesy starzenia się skóry,
•    nawilża,
•    działa ujędrniająco i uelastyczniająco,
•    przywraca cerze naturalny blask,
•    łagodzi podrażnienia,
•    nie uczula,
•    zabezpiecza przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych,
•    usuwa martwe komórki naskórka (przez co znakomicie nadaje się do peelingu),
•    łatwo się rozsmarowuje i szybko się wchłania (nie pozostawia tłustych plam na ubraniach)
•    ma piękny orzechowy zapach, który można wykorzystywać w aromaterapii.

Te kosmetyki zawierają w swoich składzie cudowny olejek z migdałów

Komu polecany jest olejek migdałowy? Zasadniczo nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Nadaje się do pielęgnacji każdego typu skóry, także wrażliwej, podrażnionej, trądzikowej lub naczynkowej. Bez obaw można go stosować również u niemowląt i małych dzieci – pomaga w zwalczeniu ciemieniuchy, łagodzi popieluszkowe podrażnienia skóry. Wystarczy dodać kilka kropli olejku migdałowego do kąpieli maluszka.

Zobacz także:

Właściwości tej substancji doceniają również osoby starsze. Niektórzy wykorzystują wspomniany olejek także wspomagająco w terapii leczenia egzemy lub łuszczycy.

 

Zobacz też: 4 mało znane składniki na zmarszczki

Olejek migdałowy na twarz


Jak już wspomnieliśmy, olej migdałowy fantastycznie sprawdza się w roli uniwersalnego kosmetyku naturalnego do każdego rodzaju cery. Nie tylko świetnie nawilża i uelastycznia naskórek, ale także – co istotne – nie zatyka porów. Nie trzeba się więc obawiać, że po zastosowaniu wystąpią jakiekolwiek niedoskonałości.

Olej ze słodkich migdałów to produkt niezastąpiony w codziennej pielęgnacji cery. Można go wykorzystywać w roli:

•    dodatku do peelingu cukrowego lub solnego,
•    specyfiku do demakijażu,
•    dodatku do kremu na dzień lub na noc (wystarczy zaledwie kilka kropel, by wzbogacić działanie kremu).

Wiele osób dodatkowo stosuje olejek migdałowy pod oczy, dodając ten naturalny komponent do standardowego kremu lub używając go samodzielnie, na noc. 

Regularne stosowanie olejku migdałowego sprawia, że cera wygląda na bardziej wypoczętą, odświeżoną i nawilżoną, a zmarszczki stają się mniej widoczne. Co więcej, zawarte w produkcie witaminy łagodzą przebarwienia i różnego rodzaju uszkodzenia naskórka, co zdecydowanie podnosi codzienny komfort i polepsza samopoczucie.

Olej migdałowy będzie też znakomitym produktem do pielęgnacji twarzy podczas upalnych, słonecznych dni. Tworzy bowiem na naskórku niewidzialną barierę, zabezpieczającą przed promieniowaniem słonecznym.

Z powodzeniem możesz więc nakładać cienką warstwę tego specyfiku pod codzienny filtr ochronny. Dzięki temu nawet pod koniec intensywnego dnia, Twoja skóra będzie gładka, piękna i nawodniona. Ale korzystanie z tego olejku jest rekomendowane także bezpośrednio po kąpieli słonecznej lub pobycie w solarium – w ten sposób natychmiast zregenerujesz skórę i unikniesz ewentualnych podrażnień.

To masło ma w składzie cudownym olejek z migdałów, ale też inne wspaniale działające na skórę składniki - musisz go poznać!

 

Zobacz też: Twoja skóra jest przesuszona czy odwodniona? Poznaj różnicę!

Olejek migdałowy na włosy


Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się także jako idealny pielęgnacyjny dla przesuszonych i pozbawionych blasku włosów. Jego doskonałe właściwości nawilżające sprawiają, że rozdwojone końcówki niemal natychmiast się regenerują, a włos odzyskuje dawną witalność. Fryzura staje się bardziej sprężysta i miękka, co niewątpliwie wpływa na samopoczucie.

Wspomniany naturalny produkt doskonale zabezpiecza kosmyki przed słońcem, piaskiem, wiatrem oraz słoną i chlorowaną wodą, tworząc na ich powierzchni specjalną tarczę ochronną. Okaże się więc nieodzowny w wakacyjnej kosmetyczce.

Już kilka kropelek powoli zregenerować pasma i nadać im piękny, zdrowy wygląd. Wystarczy posmarować końcówki lub przygotować półgodzinny kompres na włosy, a po godzinie umyć głowę delikatnym szamponem. Efekty będą widoczne już po pierwszym domowym zabiegu.

Świetną opcją będzie również dodanie olejku migdałowego do ulubionej maseczki lub odżywki, wzbogacając w ten sposób działanie kosmetyku.

Zobacz też: Ten olejek genialnie działa na włosy - poznaj wszystkie jego cenne właściwości!

Olejek migdałowy do masażu


Zastanawiasz się, jaki olejek najlepiej sprawdzi się do masażu? Koniecznie wypróbuj olejek migdałowy, który jest stworzony do tego zadania.  Zapewnia optymalny poślizg, a dodatkowo ma działanie pielęgnujące.

Olej odżywia skórę, a ponadto pomaga w walce z rozstępami i innymi niedoskonałościami ciała. Idealny do codziennego dbania o okolice brzucha, pośladków, ud i bioder. Sprawdzi się zwłaszcza u kobiet w ciąży oraz u osób zmagających się z nadwagą. Naturalne komponenty, wchodzące w skład olejku migdałowego, poprawiają sprężystość skóry, tworząc na jej powierzchni warstwę ochronną.

Jak przeprowadzać masaż z wykorzystaniem olejku? Najlepiej stosować go tuż po kąpieli, bo wtedy ciało jest najbardziej rozgrzane, a przez to doskonale przygotowane do wchłaniania odżywczych składników. Najlepiej sprawdzają się okrężne, a zarazem pewne ruchy dłoni.

Dla lepszych doznań zmysłowych warto dodać do olejku migdałowego kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Zobacz też: Oto najczęściej googlowany kosmetyk roku - dlaczego jest takim hitem?

Olejek migdałowy: cena, gdzie kupić

Olej z migdałów nie należy do drogich produktów i jest on powszechnie dostępny w większości drogerii i sklepów zielarskich. Można go także kupić w różnego rodzaju punktach sprzedających zdrową eko żywność. 

Różne są pojemności olejku, bo w asortymencie sklepów stacjonarnych i online znajdują się butelki o dość zróżnicowanych wielkościach, od 15 ml do nawet 500 ml i więcej.

Cena zależy od źródła pochodzenia oleju, firmy, jakości opakowania, a także od certyfikatów, które może posiadać olej migdałowy. Średnia cena za 500-mililitrowe opakowanie tego specyfiku to 30-50 złotych. Mniejsze pojemności mniej się opłacają – za najmniejszą buteleczkę zapłacisz około 10 złotych.