1. Prebiotyki

Probiotyki pewnie dobrze znasz. Czym w takim razie są prebiotyki? To białka, tłuszcze i cukry, które stanowią pokarm dla dobrych bakterii zasiedlających naszą skórę. To one tworzą tzw. mikrobiom, który działa jak naturalna armia broniąca skórę przed działaniem drobnoustrojów, a co za tym idzie infekcjami, czy podrażnieniem skóry. Serum z prebiotykami Gift of Nature wzmacnia też płaszcz hydrolipidowy naskórka, dzięki czemu chroni przed utratą wody, a w efekcie - pozwala skórze zachować jędrność i zmniejszyć jej podatność na zmarszczki.  

Czytaj też: Czy wiesz, co zamieszkuje Twoją skórę? Sprawdź, jak utrzymać zdrowy mikrobiom!

2. Argirelina 

Argirelina® to substancja naśladująca działanie... botoksu, z tą różnicą, że nakłada się ją zewnętrznie. Ten dziwnie brzmiący neuropeptyd blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, zapobiega więc kurczeniu się mięśni twarzy, które powoduje pogłębianie się zmarszczek mimicznych. Argirelinę znajdziesz w serum polskiej marki Miya Cosmetics, które zawiera również dogłębnie nawilżający kwas hialuronowy i w dodatku jest całkowicie wegańskie.

3. Niacynamid

Niacynamid to pochodna witaminy B3 o bardzo wszechstronnym działaniu. Mówi się, że to składnik idealny dla posiadaczek tzw. trądziku po 30, bo reguluje pracę gruczołów łojowych, uspokaja stany zapalne, a także ma działanie pośrednio nawilżające. Co to oznacza? Zapobiega utracie wody przez parowanie, bo doskonale wzmacnia płaszcz hydrolipidowy naskórka. Niacynamid jest również sprzymierzeńcem w walce z przebarwieniami posłonecznymi, a ten od Paula’s Choice zawiera dodatkowo naszą ukochaną, antyoksydacyjną witaminę C. 

Zobacz też: Trądzik u dorosłych – jakich kosmetyków używać, aby sobie nie zaszkodzić?

4. Matrixyl

Matrixyl należy do substancji, które naśladują działanie naturalnych peptydów w skórze. Co na przykład? Stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu, czyli „stelażu” skóry, procesy regeneracyjne naskórka, a także  procesy które mają za zadanie chronić go przed utratą wody. Serum The Ordinary oprócz Matrixylu ma składzie kwas hialuronowy, dzięki któremu efekt nawilżenia skóry jest spotęgowany. 

Czytaj też: Serum do twarzy z Matrixylem – ten składnik działa jak lifting i ujędrnia skórę kiedy śpisz