Olej konopny – właściwości kosmetyczne 

Olej konopny stosowany w kosmetyce pochodzi z konopi siewnych. Najcenniejszy jest ten nierafinowany, ponieważ nie stracił on cennych właściwości i składników. Olej konopny jest tłoczony na zimno w temperaturze 40 st. C. Ma żółto-zielony kolor i specyficzny orzechowy zapach. Olej najczęściej przechowuje się w lodówce i można go stosować kilka miesięcy po otwarciu. Po pewnym czasie może dojść do jego jełczenia i wtedy produkt nie nadaje się już do użycia. Olej konopny ma wiele właściwości kosmetycznych. Wynika to z jego składu, w którym znajdują się m.in. 

  • witamina A,
  • witamina D,
  • witamina E,
  • witamina K,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie omega-6 i omega-3,
  • karoten,
  • aminokwasy,
  • canabidol.

Dzięki temu olej konopny pozyskiwany z nasion może być stosowany nie tylko na ciele, ale także na włosach i twarzy. Produkt niezwykle nawilża, odżywia i regeneruję ciało, wzmacnia paznokcie i przeciwdziała chorobom skórnym, np. łuszczycy i atopowemu zapaleniu skóry. Olej przynosi ulgę cerze suchej i wrażliwej, a stosowany regularnie poprawia kondycję skóry. Kosmetyk szczególnie polecany jest jednak posiadaczkom cery tłustej, mieszanej i problematycznej. Olej z konopi siewnej pomaga w walce z trądzikiem, reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Kosmetyk jest niezwykle łagodny, ale jednocześnie świetnie radzi sobie z wygładzeniem i odżywieniem skóry. Olej pomaga zwalczyć problem łuszczącej się skóry, zmniejsza stan zapalny i niweluje swędzenie, które może się pojawić w przypadku mocno wysuszonej cery. Olej może być stosowany również na włosach i skórze głowy. Kosmetyk stymuluje wzrost włosów, wygładza je, nadaje im blasku i ułatwia rozczesywanie. 

Olej konopny na twarz – jak stosować? 

Olej z konopi siewnej może być stosowany na twarzy na wiele sposobów. Można go używać bezpośrednio na skórę, wtedy olej zastąpi nam serum na noc. Jeśli obawiamy się stosowania olejków, możemy po prostu kilka kropel dodać do ulubionego kremu nawilżającego. Możemy też stosować go punktowo na problematyczne miejsce, np. na pryszcza czy suche miejsce na skórze. Produkt można też łączyć z innymi olejami np. olejem jojoba i taką mieszanką wykonywać oczyszczanie twarzy metodą OCM. Świetnie sprawdzi się do tego również olej arganowy czy olej krokoszowy. Olejowanie twarzy stało się modne kilka lat temu, głównie za sprawą Koreanek. Metoda pozwala na dogłębne oczyszczenie cery z różnych zanieczyszczeń. Należy jednak pamiętać, że źle dobrane olejki mogą pozostawiać na twarzy tłusty film, który zatyka ujścia gruczołów łojowych, a więc może pogorszyć stan cery trądzikowej. Ważne, żeby po olejowaniu twarzy przemyć ją wodą i łagodnym żelem. 

Olej konopny może być stosowany przez posiadaczki cery tłustej, mieszanej, trądzikowej, suchej, a nawet wrażliwej. Produkt pomaga w walce z trądzikiem, wysuszoną skórą, wyrównuje koloryt  i przede wszystkim doskonale ją nawilża. Olej z konopi siewnej może też być stosowany razem z filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ dodatkowo zabezpieczy skórę przed działaniem promieni UV. Produkt może być również dodatkiem w domowych zabiegach DIY. Do stworzenia naturalnej, odżywiającej maski z olejkiem konopnym będziesz potrzebować:

  • pół awokado,
  • pół łyżki olejku z konopi,
  • łyżki miodu,
  • łyżki jogurtu naturalnego.

Na początku dobrze zgnieć awokado widelcem. Następnie dodaj resztę składników i wszystko dobrze wymieszaj. Taką maskę należy nałożyć na twarz i zmyć po ok. 15 minutach. Zabieg odżywi zmęczoną i szarą cerę i złagodzi podrażnienia. Miód działa bakteriobójczo, nawilżająco i przyspiesza gojenie ran. Jogurt naturalny zawiera kwas mlekowy, dlatego zmniejsza widoczność blizn i przebarwień, ale także zmniejsza widoczność porów. 

Olej z konopi siewnej na twarz – jakie daje efekty? 

Olej z konopi siewnej to świetny naturalny kosmetyk do twarzy. Produkt sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ nie tylko nawilża, ale także pomaga w walce z przesuszoną skórą, trądzikiem i przebarwieniami. Jakie efekty daje olejek z konopi siewnej na twarzy?

  • Olejek doskonale nawilża i odżywia skórę.
  • Łagodzi podrażnienia i stany zapalne przy chorobach skórnych, m.in atopowym zapaleniu skóry,  łuszczycy i egzemie. 
  • Niweluje uczucie świądu.
  • Regularnie stosowany poprawia kondycję i elastyczność skóry.
  • Odbudowuje płaszcz hydrolipidowy naskórka i wzmacnia barierę lipidową skóry, dzięki czemu wolniej traci wilgoć i jest dłużej nawilżona.
  • Pomaga w leczeniu trądziku, reguluje wydzielanie sebum.
  • Zmniejsza przebarwienia, wyrównuje koloryt naskórka i zapobiega powstawaniu nowych blizn i przebarwień. 
  • Dzięki wysokiej zawartości NNKT zapobiega przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek.
  • Chroni skórę przed negatywnymi działaniami czynników zewnętrznych.

Olej z konopi powinien być używany przez posiadaczki cery suchej, przesuszonej i wrażliwej, które potrzebują dogłębnego nawilżenia i odżywienia skóry. Produkt sprawdzi się też w przypadku osób z cerą trądzikową, tłustą, a także z przebarwieniami i bliznami potrądzikowymi. Olej z konopi to również świetny kosmetyk dla kobiet z cerą dojrzałą, ponieważ ujędrnia i uelastycznia skórę, a także zapobiega powstawaniu zmarszczek. 

Zobacz także:

Olej konopny na trądzik i przebarwienia – czy naprawdę działa? 

Olej konopny może pomóc w walce z trądzikiem i przebarwieniami, jednak musi być stosowany regularnie. Dopiero po kilku tygodniach będzie można zauważyć pierwsze efekty. Olejek nie zapycha porów i szybko się wchłania, dlatego nie będzie pozostawiać nieprzyjemnego, tłustego filmu na twarzy. Kosmetyk łagodzi podrażnienia, pomaga w walce z trądzikiem, wyrównuje koloryt twarzy, reguluje wydzielanie sebum, wygładza cerę i zmniejsza ryzyko powstawania nowych blizn i przebarwień. Olejek dzięki zawartości NNKT regeneruje skórę i odbudowuje płaszcz hydrolipidowy naskórka. 

Olejek konopny na przebarwienia może być stosowany bezpośrednio na skórę, np. jako serum. Może też być używany punktowo na problematyczny miejsce. Olejek to jednak przede wszystkim świetny dodatek do domowych zabiegów. Na przebarwienia najlepiej sprawdzi się naturalny peeling do twarzy. Jak przygotować taki rozjaśniający zabieg?

Składniki:

  • 3 łyżki zmielonych płatków owsianych,
  • ciepła woda,
  • 1 łyżeczka soku z cytryny,
  • 1 łyżeczka miodu,
  • 1 łyżeczka olejku z konopi.

Najpierw płatki owsianej zalej ciepłą wodą i odstaw je na 10 minut. Gdy całkowicie napęcznieją, dodaj do nich resztę składników i dobrze wymieszaj. Po nałożeniu mieszanki masuj twarz kolistymi ruchami przez ok 2-3 minuty. Następnie zostaw maskę na twarzy na kolejne kilka minut. Na końcu zmyj peeling i osusz twarz. Zabieg możesz wykonywać dwa razy w tygodniu. Miód działa bakteriobójczo, nawilżająco i przyspiesza gojenie ran. Cytryna rozjaśnia skórę, oczyszcza i pomaga w walce z przebarwieniami. 

Olej konopny na włosy – jak działa? 

Olej konopny jest bardzo wszechstronny i może być używany na całym ciele, ale również na włosach. Kosmetyk odżywia skórę głowy, stymuluje wzrost włosów i nadaje im blasku. Olej polecany jest szczególnie osobom z długimi włosami, ponieważ wygładza i ułatwia rozczesywanie. Produkt chroni przed nadmiernym przedostawaniem się wody do łodygi włosa, dlatego są one mniej podatne na łamanie. Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3, olej mocno nabłyszcza suche i zniszczone włosy i sprawia, że są miękkie w dotyku. Kosmetyk polecany jest również kobietom z włosami wysokoporowatymi i kręconymi, ponieważ mocno odżywia i wygładza pasma. Olej może być używany na całych włosach, skórze głowy, albo do pielęgnacji samych końcówek. 

Podobnie jak w przypadku cery, olej reguluje wydzielanie sebum również na głowie. Dzięki temu może być stosowany przez osoby z mocno przetłuszczającymi się włosami, które szukają naturalnych rozwiązań na ten problem. Olej działa również, jak naturalny filtr przeciwsłoneczny i chroni skórę głowy przed negatywnymi działaniami czynników zewnętrznych, dlatego warto stosować go regularnie. Szczególnie latem, kiedy większość czasu spędzamy na podwórku. 

Olej konopny do włosów – jak stosować? 

Olej konopny  może być używany na włosach na wiele sposobów. Najpopularniejsza metoda to olejowanie. Polega ono na nałożeniu 1-2 łyżek produktu na suche, nieumyte włosy. Następnie przeczesujemy je grzebieniem o szerokich zębach i spinamy w kok. Teraz wystarczy tylko zawinąć włosy specjalnym turbanem i zostawić je na ok. godzinę. Taki zabieg należy wykonywać raz-dwa razy w tygodniu. Jeśli wolimy, możemy olejować włosy nawet przez całą noc. Trzeba jednak wtedy pamiętać, żeby dodatkowo zabezpieczyć poduszkę ręcznikiem. 

Olej można również dodawać do gotowych produktów pielęgnacyjnych do włosów. Wystarczy wtedy wymieszać ulubioną odzywkę czy szampon z kilkoma kroplami produktu. Olej konopny może być również składnikiem odżywiających, domowych masek do włosów. Do przygotowania takiego zabiegu będziesz potrzebować:

  • 2 jajek,
  • 1 łyżkę olejku z konopi,
  • 1 łyżeczkę soku z cytryny.

Wystarczy wymieszać ze sobą wszystkie składniki i nałożyć mieszankę na wilgotne włosy. Po ok. 20-30 minutach zmyj maskę i dokładnie umyj głowę. Białko zapobiega łamaniu się włosów i nadaje fryzurze objętości, natomiast żółtko łagodzi objawy łupieżu. Dodatkowo jajka wspomagają porost włosów i sprawiają, że są miękkie i lśniące.

Olej konopny na twarz i włosy – opinie 

Na forach internetowych można zaleźć wiele pomocnych i wartościowych opinii na temat olejku z konopi. Oto kilka z nich:

Mam cerę mieszaną. Olejek z konopi używam już od dłuższego czasu. Mój sekret – po prostu – wieczorem przed snem i rano przed wyjściem do pracy przecieram wacikiem buzię, szyję, dekolt (używam wody różanej ze względu na zapach), a następnie wmasowuję serum cienką warstwą (używam różnych naturalnych). Na to idzie olejek konopny. Aby pokryć dekolt, szyję i buzię potrzebne są 5-7 kropelek olejku. Taką pielęgnację stosuję o każdej pory roku. Buzia wygląda bardzo zdrowo, a cera jest mięciutka i gładka. Dodatkowo np. w czasie trwania mrozów, olejek bardzo dobrze przeciwdziała odmrożeniom miejscowym skóry, w tym na dłoniach. Nie narzekam na suche skórki, popękaną skórę czy takie tam. No i nie uczula - _KAMIS_ na stronie Oily.

Sama smaruje się olejem konopnym w lato - zwłaszcza, że niespecjalnie lubię opaleniznę. Ogólnie to bardzo pożyteczny składnik i myślę, że warto go mieć w swoich zasobach nawet do sezonowego wykorzystywania - agrestova na stronie Poradnik Zdrowie. 

Jak dla mnie olej konopny jest rewelacyjny na trądzik, stosuje go już od kilku lat i nie widzę lepszego kosmetyku na moją problematyczną skórę - Gość gość na stronie Kafeteria.