Odkurzacz do wągrów to kontrowersyjny produkt. Wiele kobiet marzy jednak, aby go przetestować i dowiedzieć się, czy faktycznie może lepiej niż kremy, czy inne preparaty oczyścić naszą skórę z zaskórników. Jak działa odkurzacz do wągrów? Czy odkurzacz do wągrów jest bezpieczny? Jakie opinie zbiera odkurzacz do wągrów? Wraz z dermatolożką, dr Małgorzatą Marcinkiewicz odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!

Odkurzacz do wągrów: jak to działa?

Wągry, lub nieco ładniej — zaskórniki otwarte, to małe, denerwujące kropeczki, których pozbycie się wcale nie jest łatwe. Jak powstają? Pod wpływem nagromadzonego sebum, martwych komórek naskórka i zanieczyszczeń, ujścia gruczołów łojowych zapychają się. Jeśli nie są regularnie, dogłębnie oczyszczane - powstaje zaskórnik. Jeśli dodatkowo do tej mieszanki dostaną się bakterie, może przeistoczyć się w bolesny wyprysk. Problem trudnych do usunięcia wągrów jest tak palący, że na rynku powstało kilka "przełomowych" produktów, które obiecują pozbycie się zaskórników w oka mgnieniu. Zaczęło się niewinnie - od maseczek peel off, które wraz z odrywaniem (to słowo zostało użyte nieprzypadkowo) od skóry, miały "wyciągać" wągra z ujścia gruczołu łojowego. Często niestety zamiast wągra, na maseczce pojawiały się włosy i kawałki naskórka, a sam proces przypominał torturę. Stosunkowo nowym wynalazkiem jest odkurzacz do wągrów. Ten gadżet ma dosłownie wysysać zaskórniki, dzięki zastosowaniu próżni. Cała, brzydka "treść" porów ląduje w małym zbiorniczku, a my cieszymy się czystą i gładką skórą. Ale czy na pewno tak jest?

Czy odkurzacz do wągrów jest bezpieczny? Opinia dermatologa

Uważam, że przy stosowaniu tego typu urządzań należy być bardzo ostrożnym, szczególnie przy cerze naczynkowej lub wysoce przesuszonej. Nie mamy pewności, jak skóra zareaguje na tego typu działanie kosmetyczne, a przy tym czy efekt próżni nie przyczyni się do zaognienia istniejących problemów i nie spowoduje np. wyprysków, zaczerwienień, siniaków czy mikrouszkodzeń naskórka. - alarmuje dr n.med. Małgorzata Marcinkiewicz, dermatolożka z kliniki Projekt Skóra

W sieci krążą setki filmików, przedstawiających "ofiary" odkurzacza — skóra pokryta siniakami i małymi krwiakami to możliwy skutek używania gadżetu przez osoby o cerze wrażliwej. 

Odkurzacz do wągrów — opinie

Opinie na temat urządzenia są skrajne:

Działa super, tylko może nie zaczynajcie od mocy 6, bo zrobiłam sobie siniaka — ostrzega internautka.

Nieskuteczne. Nie ma szans na usunięcie zaskórników, głębszych już tym bardziej. Szkoda nawet złotówki na taki szajs — komentuje inna.

Produkt adekwatny do ceny. Nie daje oszałamiających rezultatów, ale przy regularnych stosowaniu widać poprawę stanu cery — stwierdza kolejna.

Odkurzacz masakra.. Tylko mi siniaków narobił - krytykuje osoba o nicku C...9.

Produkt działa spoko. Warto zrobić dobra parówkę twarzy przed zabiegiem - zachęca użytkowniczka.

Bezpieczne sposoby na wągry

Walkę z wągrami można wygrać bez szkody dla skóry — wystarczy odpowiednia i regularna pielęgnacja.

Swoim pacjentom zalecam przede wszystkim regularną pielęgnację domową, opartą na retinolu i innych preparatach działających zwężająco na pory, takich jak kwasy AHA czy BHA, wspieraną przez zabiegi w gabinecie dermatologa. Istotą jest zatem systematyczne złuszczanie i nie mam tu na myśli mocnej eksfoliacji, tylko powolny i delikatny proces wygładzania skóry. Myślę, że takie czynności pozwolą cieszyć się zdrową i pełną blasku cerą - wyjaśnia dr Marcinkiewicz

Najpopularniejszymi pogromcami wągrów, które możemy znaleźć w produktach do domowej pielęgnacji, są kwasy: glikolowy, salicylowy i migdałowy. Te w wyższych stężeniach występują najczęściej w peelingach i maskach, łagodniejsze nawet w tonikach do codziennego użytku.