Ocet jabłkowy na twarz – właściwości

Ocet jabłkowy ma szerokie zastosowanie, nie tylko w kuchni. Substancja ma w swoim składzie enzymy, aminokwasy, kwas chlorogenowy oraz pektyny. Ocet jabłkowy to również źródło witamin z grupy B, witaminy C, kwasu foliowego i beta-karotenu. Produkt może być spożywany w potrawach lub w zdrowotnych napojach, np. wymieszany z wodą. Picie wody z octem jabłkowym reguluje pracę układu krążenia, obniża poziom glukozy we krwi, zwiększa produkcję soków trawiennych oraz pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Substancja wykazuje też silne działanie antynowotworowe. Ocet jabłkowy dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i antyseptycznym może być też stosowany do usuwanie grzybicy stóp i paznokci, a także infekcji ucha czy odkażania ran. Substancja wspomaga również odporność i może być stosowana jako lek na przeziębienie. Ocet jabłkowy to naturalny probiotyk, ponieważ zapobiega namnażaniu bakterii i łagodzi ból. 

Ocet jabłkowy na twarz sprawdzi się szczególnie w przypadku cery trądzikowej, problematycznej i tłustej. Substancja rozjaśnia przebarwienia i działa przeciwzmarszczkowo. Antyoksydanty zawarte w occie jabłkowym wspomagają walkę z wolnymi rodnikami, dlatego produkt spowalnia procesy starzenia skóry. Kwasy organiczne natomiast rozpuszczają sebum i ułatwiają oczyszczanie porów, pozwalają zmniejszyć widoczność przebarwień i działają rozjaśniająco.

Ocet jabłkowy na trądzik – na co pomaga? 

Ocet jabłkowy jest często stosowany w kosmetyce, zwłaszcza w projektach DIY. Substancja zawiera w swoim składzie kwasy organiczne, które pomagają w walce z bakteriami powodującymi pryszcze. Ułatwiają one również oczyścić zatkane pory i pomagają regulować naturalne pH skóry. Należy jednak pamiętać, że nakładanie octu bezpośrednio na skórę może prowadzić do podrażnień i mocnego wysuszenia twarzy. Na substancję powinny uważać szczególnie posiadaczki cery suchej i wrażliwej. Bezpieczniej jest używać octu jabłkowego jako dodatku w projektach i zabiegach DIY. Substancja świetnie sprawdzi się w domowych maseczkach do twarzy. Jeśli walczysz z trądzikiem, najlepsza będzie dla ciebie maska z octu i glinki zielonej. Do przygotowanie domowej mieszanki będziesz potrzebować:

  • 2 łyżeczek octu jabłkowego,
  • 1 łyżeczki glinki zielonej,
  • ulubionego hydrolatu.

Wystarczy wymieszać ze sobą wszystkie składniki i nałożyć mieszankę na twarz na ok. 10 minut. Glinka zielona reguluję produkcję sebum, działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i doskonale oczyszcza. Odpowiedni hydrolat przywróci naturalne pH skóry i nawilży twarz.

Ocet jabłkowy na przebarwienia – kiedy przynosi efekty? 

Przebarwienia to ciemniejsze plamy na skórze, które powstają kiedy komórki wytwarzające melaninę działają nieprawidłowo. Z problemem zmaga się aż 35 proc. kobiet po 30. roku życia i aż 90 proc. po 50 roku życia. Ocet jabłkowy to naturalny kosmetyk, który świetnia radzi sobie z  przebarwieniami. Kwasy organiczne zawarte w occie działają rozjaśniająco, dlatego zmniejszają widoczność niewielkich blizn i przebarwień. Na zmiany skórne najlepiej i najszybciej zadziała peeling z dodatkiem octu. Do jego wykonania będziesz potrzebować:

  • 1 łyżki octu jabłkowego,
  • 1 łyżki musu jabłkowego,
  • 1 łyżeczki oliwy z oliwek.

Wystarczy wymieszać wszystkie składniki i nanieść gotowy peeling-maseczkę na twarz. Po nałożeniu mieszanki należy masować skórę kolistymi ruchami, a następnie pozostawić peeling na ok. 2-3 minuty. Ocet jabłkowy zawiera w swoim składzie kwas mlekowy, kwas cytrynowy i jabłkowy. Wszystkie te składniki delikatnie rozpuszczają martwy naskórek, pomagają skórze się zregenerować i rozjaśniają przebarwienia. Dodatkowo ocet jabłkowy świetnie sprawdza się także na rozszerzone pory. Kwasy ułatwiają ich oczyszczanie, dlatego przy regularnym stosowaniu stają się one mniej widoczne. 

Ocet jabłkowy na zmarszczki – naprawdę wygładza? 

Ocet jabłkowy działa na płytkie zmarszczki skóry. Substancja ma właściwości przeciwzmarszczkowe dzięki zawartości antyoksydantów, które wspomagają walkę z wolnymi rodnikami, a więc opóźniają proces starzenia skóry. Ocet zawiera również witaminy i kwasy organiczne, które zapewniają prawidłowe pH skóry, natomiast żywe kultury bakterii pozwalają odtworzyć naturalną barierę skóry. Dzięki temu nasza cera wolniej traci wilgoć, jest dłużej nawilżona i jest mniej narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Przy regularnym stosowaniu octu jabłkowego na twarzy, zmarszczki stają się mniej widoczne a skóra wygląda na zdrową i rozświetloną. 

Zobacz także:

Żeby ocet miał szansę zadziałać na zmarszczki, należy raz-dwa razy w tygodniu przecierać cerę specjalną mieszanką substancji z wodą. Można też wykonywać okłady z octu lub domowe maseczki. Pierwsze zmiany na twarzy powinny być zauważalne już po kilku tygodniach. Należy pamiętać, żeby po każdym zabiegu oczyścić delikatnie cerę i nałożyć ulubiony krem przeciwzmarszczkowy. 

Tonik z octu jabłkowego – przepis

Tonik do twarzy to niedoceniany kosmetyk, jednak jest bardzo potrzebny w naszej codziennej pielęgnacji. Produkt przywraca naturalne pH  skóry, a także może nawilżać i działać wygładzająco. Jak zrobić tonik do twarzy z octu jabłkowego?

Składniki:

  • 5 ml octu jabłkowego,
  • 25 ml przegotowanej wody,
  • 2-3 krople oleju z drzewa herbacianego.

Wyparz naczynie, w którym będziesz przygotowywać tonik. Połącz ocet jabłkowy z wodą i wymieszaj składniki. Na koniec dodaj kilka kropel olejku z drzewa herbacianego i ponownie wymieszaj. Przelej gotowy tonik do butelki z atomizerem. Produkt powinien być stosowany rano i wieczorem po oczyszczeniu cery. Tonik do twarzy z octu jabłkowego działa antybakteryjnie, wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry i łagodzi stany zapalne. Olejek z drzewa herbacianego działa przeciwdrobnoustrojowo, antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i wykazuje właściwości antyseptyczne. 

Nacieranie skóry octem jabłkowym 

Nacieranie skóry octem jabłkowym działa bardzo korzystnie na cerę trądzikową, tłustą i z przebarwieniami. Kwasy zawarte w substancji rozpuszczają sebum, oczyszczają pory, pomagają w walce z trądzikiem i zmniejszają widoczność przebarwień. Należy jednak pamiętać, że ocet jabłkowy posiada odczyn kwaśny i nie powinien być stosowany bezpośrednio na twarzy. Substancja może uszkodzić naskórek i doprowadzić do poważnych podrażnień, szczególnie u osób z cerą suchą i wrażliwą. Żeby nacierać skórę octem jabłkowym należy wcześniej zrobić specjalną mieszankę. Do jej przygotowania będziecie potrzebować:

  • octu jabłkowego,
  • przegotowanej wody.

Składniki należy wymieszać ze sobą w zdezynfekowanym naczyniu w stosunku 1:3. Może to być np. jedna łyżka octu i trzy łyżki wody. Dopiero taką mieszanką można bezpiecznie nacierać skórę. Jeśli jesteś posiadaczką skóry suchej czy wrażliwej, możesz na początku zmniejszyć ilość octu w mieszance. Po takim zabiegu warto przygotować nawilżający okład. Idealnie sprawdzi się do tego ogórek, który możesz kłaść na oczy lub na całą twarz. Zawarta w warzywie witamina C działa przeciwutleniająco i bierze udział w wytwarzaniu kolagenu, który jest odpowiedzialny za elastyczność naszej skóry. Witamina K natomiast poprawia koloryt skóry i rozjaśnia cerę.

Kąpiel w occie jabłkowym – jak zrobić?

Ocet jabłkowy stosowany bezpośrednio na skórę nie jest dobrym pomysłem. Substancja może podrażnić, wysuszyć i uszkodzić naskórek. Zamiast tego warto wypróbować kąpiel z octem jabłkowym. Taki zabieg szybko i łatwo przywraca równowagę pH ciała, łagodzi problemy skórne i pomaga w walce z chorobami np. trądzikiem. Dodatkowo ocet działa bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo, dlatego skutecznie usuwa  grzybicę stóp, grzybicę paznokci i brodawki. Kąpiel w occie może być też stosowana do odkażania ran i usuwania różnych zanieczyszczeń. 

Do przygotowania takiego zabiegu będziesz potrzebować jedynie 1-2 szklanki octu jabłkowego. Substancję należy wlać do ciepłej wody w wannie i wymieszać. Taki zabieg powinien trwać ok 20 minut. Po zakończonej kąpieli należy opłukać ciało letnią wodą. Zabieg należy wykonywać raz-dwa razy w tygodniu. Kąpiel w occie jabłkowym niszczy drożdżaki i grzyby, pomaga w walce z brzydkim zapachem potu, rozluźnia mięśnie i pomaga w bólach stawowych, a także działa korzystnie na nasze włosy. Ocet  normalizuje wydzielanie sebum i znacznie poprawia kondycję skóry głowy