Co to jest obojętność?

Obojętność w związku pojawia się najczęściej w przypadku par z długim stażem. Bliskość emocjonalna i intymność, jaka łączyła nas z partnerem, zdają się wygasać, a my same mamy poczucie, że nasz związek się wypalił. Obojętność pojawia się więc najczęściej, gdy po latach wspólnego życia, partnerzy tracą zainteresowanie sobą nawzajem (lub traci je tylko jedno z nich). Co istotne nie chodzi tu wyłącznie, choć także, o sferę seksualną. Brak zainteresowania obejmuje też takie aspekty codziennego życia jak praca, problemy lub sukcesy zawodowe partnera, jego relacje z rodziną i przyjaciółmi, hobby i zainteresowania oraz ogólne samopoczucie.

Objawy obojętności to więc najczęściej:

  • oziębłość seksualna;
  • brak zainteresowania życiem partnera;
  • brak chęci do wyświadczania partnerowi drobnych przyjemności;
  • niechęć do myślenia o wspólnych planach;
  • narastająca irytacja obecnością partnera;
  • zwiększenie się chęci przebywania bez niego;
  • brak troski i wsparcia w codziennych obowiązkach.

Kłótnie w związku wcale nie muszą pojawiać się w przypadku obojętności. Do sprzeczek i ostrych wymian zdań dochodzi najczęściej, kiedy obie strony są mocno zaangażowane emocjonalnie w sytuację. W przypadku obojętności natomiast charakterystyczny jest raczej niedobór uczuć, niż ich nadmiar. Możliwe nawet, że wywołanie kłótni będzie trudne, ponieważ partner lub partnerka stracili zupełnie zainteresowanie naszymi poczynaniami. Brak sprzeczek nie oznacza jednak, że obojętność nie jest bolesnym etapem, przez który przechodzi wiele par. Niekiedy etap obojętności może trwać nawet latami. Czy jest coś, co możemy zrobić, gdy obojętność wkradnie się i do naszego związku? Dobra wiadomości jest taka, że jak najbardziej!

Czym jest obojętność w związku?

Obojętność w związku może wynikać z różnych przyczyn, a długi straż relacji jest tylko jedną z nich. Uczucie obojętności pojawia się zazwyczaj jako konsekwencja długo nawarstwiającego się rozczarowania, irytacji, a nawet złości. Partner, który od dłuższego czasu nie spełniał naszych oczekiwań, początkowo swoim zachowaniem wywoływał złość, która jednak nie prowadziła do zmiany zachowania. W końcu, na etapie rezygnacji pojawiło się zrezygnowanie i rozczarowanie. Oznacza to więc, że w większości przypadków, pary, które doświadczają obojętności, miały problemy w komunikacji, na długo przed tym, jak osłabły ich uczucia. W przypadku taki osób, podczas terapii małżeńskiej lub terapii dla par, często okazuje się, że któryś z partnerów, lub oboje z nich, stosowali komunikację oskarżającą oceniającą lub krytykującą.

Małżeństwo, w którym pojawiła się obojętność, nie jest niestety rzadkim zjawiskiem. Problemy w komunikacji dotyczą ogromnej ilości związków, a pary skłonne do tego, aby przepracować je pod nadzorem specjalisty, należą do rzadkości. Jest jednak kilka kroków, które możecie podjąć, aby znów obudzić uczucia w małżeństwie. Pamiętaj jednak, że do tanga trzeba dwojga! Jeśli całe przedsięwzięcie ma się udać, oboje powinniście być równie zaangażowani w ten proces.

Co zrobić, gdy partner jest obojętny?

Getty Images

Obojętność ze strony partnera może być niezwykle bolesnym doświadczeniem. U osób, które jej doświadczają, najczęściej pojawiają się myśli takie jak:

Zobacz także:

“Czy zrobiłam coś nie tak?”

“Czy mu się znudziła lub już mu się nie podobam?”

“Moje uczucia i emocje nie liczą się w tym związku.”

Obojętny partner może sprawić, że zaczniemy kwestionować poczucie własnej wartości, będziemy czuli się stale poszkodowani. Często popełnianym błędem na tym etapie relacji jest utożsamienie się z rolą ofiary. Zamiast tego, powinniśmy jasno zakomunikować nasze potrzeby i postarać się możliwie jak najtrafniej przedstawić problem drugiej ze stron. W tym celu należy przede wszystkim zacząć stosować komunikat typu “JA”. Choć może brzmieć to egoistycznie, są to tylko pozory. Komunikat typu “JA” pozwala na przedstawienie naszej subiektywnej perspektywy w sposób niemożliwy do podważenia.

Przykład:

Komunikat typu “TY”: “Ignorujesz mnie, a moje uczucia w ogóle się dla Ciebie nie liczą!”

Komunikat typu “JA”: “Czuję się ignorowana i mam poczucie, że nie liczysz się z moimi uczuciami.”

Dzięki tej drobnej zmianie w komunikacji, zamiast na wstępie zarzucać drugiej stronie złe intencje, mówimy o swoich uczuciach i emocjach, co w konsekwencji dalszej rozmowy powiedzie nas do szukania ich źródeł. Jeśli planujecie powiedzieć sobie o swoich uczuciach, które mogą wzbudzać w was silne reakcje, dobrym rozwiązaniem będzie też rozpoczęcie rozmowy od nieco lżejszych tematów. Pamiętaj, że komunikacja pełna empatii i otwartości na drugiego człowieka jest sztuką, którą doskonalić można latami. Choć jest pracochłonna, to z pewnością jej efekty wynagrodzą ci cały trud.

Terapia małżeńska lub terapia dla par z pewnością będzie najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji. Czasami obecność specjalisty od komunikacji z doświadczeniem psychologicznym, który pomoże nam spojrzeć na całą sytuację z nowej perspektywy, może zdziałać cuda. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest to, że z definicji musi angażować ono obie osoby. Jeśli jednak z różnych powodów nie planujecie w najbliższej przyszłości wybrać się na terapię, warto w inny sposób skorzystać z pomocy fachowców.

Książki o związkach i o budowaniu szczęśliwych relacji są nieocenioną pomocą dla par zmagających się z kryzysem. Polecamy sięgać jednak wyłącznie po pozycje napisane przez psychologów lub specjalistów w dziedzinie badania relacji międzyludzkich. Oto kilka pozycji, które pomogą ci zyskać nową perspektywę na twój związek:

“Porozmawiajmy o emocjach. Zeszyt ćwiczeń dla par.” Kallos-Lilly V., Fitzgerald J.

“Siedem zasad udanego małżeństwa” John M. Gottman, Nan Silver

“Poradnictwo psychologiczne” Czabała C., Kluczyńska S.

„Zanim powiesz: Żegnaj. Jak odbudować związek?” Peter M. Kalellis

“Po prostu słuchaj. Sztuka porozumienia”, Mark Goulston

„Miłość po przejściach. Jak zbudować szczęśliwy związek?”, Elżbieta Liszewska

Co oznacza obojętność faceta?

Obojętność ze strony męża jest czymś, co większość kobiet zauważy, lub wyczuje na bardzo wczesnym etapie. W przypadku mężczyzn obojętność w związku często jest efektem ucieczki przed swoimi własnymi emocjami, próbą wyparcia ich lub efektem trwającego niekiedy wiele lat zagłuszania uczuć. Mężowie często odsuwają się od swoich żon w obawie, że okażą się w ich oczach słabi. Czasami trudności wynikają z rozczarowania, które pojawia się na skutek niespełnienia nierealistycznych oczekiwań względem związku. Do najczęstszych z nich należy przekonanie, że w przypadku prawdziwej miłości okres tak zwanego “miesiąca miodowego” powinien trwać cały czas. Tego rodzaju niezaspokojone oczekiwania prowadzą do irytacji, ona z kolei do obwiniania partnera, to zaś prosta droga do rezygnacji i w efekcie obojętności.

Co zrobić, gdy Ty odczuwasz obojętność względem drugiej połówki?

Szczęśliwy związek to nie relacja, w której nigdy nie poczujesz wątpliwości, tylko relacja, do której mimo wszystko chcesz wrócić. Jeśli czujesz, że druga połówka nie wywołuje w tobie już tych samych uczuć co dawniej, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić. Na początek możesz rozważyć zrobienie sobie przerwy w związku - być może jedyne, czego potrzebujecie, to okazja, aby za sobą zatęsknić. Przede wszystkim potrzebna jest jednak szczera i otwarta rozmowa z partnerem. Wspólnie zaplanujcie pracę nad waszą relacją lub wybierzcie się na terapię dla par. Jeśli to też nie pomoże, możesz skorzystać z indywidualnej pomocy psychoterapeuty, który pomoże ci zrozumieć twoje uczucia. W niektórych wypadkach może się jednak okazać, że nieuniknione będzie rozstanie.