Niacynamid – co to jest?

Niacynamid, czyli witamina B3, to składnik tej samej klasy co witamina C, czy retinol  – jego wszechstronne i bardzo skuteczne działanie potwierdziły liczne badania naukowe. Mimo to wciąż jest mało popularny w kosmetyce i w zwykłych drogeriach trudno znaleźć oparte na nim produkty. Tymczasem jego regularne stosowanie może rozwiązać całą gamę popularnych problemów skórnych: od wyprysków, przez przebarwienia, po zmarszczki. 

Niacynamid rozpuszcza się w wodzie, świetnie przenika przez wierzchnią warstwę naskórka i nie wykazuje właściwości podrażniających. Dzięki temu świetnie sprawdza się jako aktywny składnik lekkich, szybko wchłaniających się kosmetyków, których możemy używać na co dzień. 

Niacynamid – działanie

Niacynamid na trądzik

Niacynamid jest składnikiem seboregulującym, czyli ograniczającym wydzielanie łoju. Badania naukowe wykazały, że regularne stosowanie przez 6 tygodni witaminy B3 w stężeniu 2 proc. wyraźnie zmniejsza przetłuszczanie się cery. Mniej sebum pociąga za sobą mniejszą ilość wyprysków, wągrów i zaskórników. Ponadto niacynamid zwęża rozszerzone pory, działa antybakteryjnie oraz wycisza stany zapalne. To wszystko dzieje się jednak bez przesuszania i podrażniania skóry. A skoro działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i ogranicza wydzielanie sebum, to świetnie sprawdzi się w przypadku trądziku.  

Niacynamid na zmarszczki 

Niacynamid jest cennym składnikiem kosmetyków o działaniu anti-ageing. Po pierwsze, stymuluje produkcję kolagenu, czyli białka odpowiadającego za jędrność i elastyczność skóry. Dzięki temu drobne zmarszczki zostają spłycone, a cera wyraźnie wygładzona. Aby uzyskać takie efekty, należy stosować go stężeniu 5 proc. przez przynajmniej 12 tygodni. Po drugie, witamina B3 pobudza wytwarzanie ceramidów, czyli elementów chroniących głębsze warstwy skóry przed utratą wilgoci i czynnikami zewnętrznymi. Z wiekiem ilość tej witaminy w skórze spada, dlatego warto dostarczać ją od także od zewnątrz. Nawodniona skóra wolniej się starzeje i sprawia wrażenie bardziej jędrnej i elastycznej. Po trzecie, niacynamid jest antyoksydantem, czyli substancją zwalczającą wolne rodniki, które napędzają procesy starzenia się komórek. 

Niacynamid na przebarwienia 

Niacynamid hamuje syntezę melaniny - barwnika skóry odpowiadającego za tworzenie ciemnych plam pigmentacyjnych, a co za tym idzie - rozjaśnia przebarwienia zarówno potrądzikowe, jak i posłoneczne. Ponadto, stymuluje regenerację skóry oraz wspiera działanie innych substancji rozjaśniających i wyrównujących koloryt. Kosmetyki, w których występuje cenna witamina B3, dbają o to, by cera była jednolita i promienna. Warto również wiedzieć, że stosowanie niacynamidu jest bezpieczne i możliwe przez cały rok - ten cenny składnik rzadko uczula i nie uwrażliwia na słońce.

Serum z niacynamidem

Ponieważ niacynamid świetnie rozpuszcza się w wodzie, a więc doskonale sprawdza się jako składnik wodnistych serów do stosowania na dzień lub pod krem.

Produktem, który cieszy się świetną opinią wśród internautów, jest serum od marki The Ordinary – Niacinamide 10% + Zinc 1%. W tym przypadku przeciwtrądzikowe działanie witaminy B3 uzupełnia cynk, który dodatkowo przyspiesza gojenie się ranek i wyprysków. Jego sporą zaletą jest cena - za małe opakowanie zapłacicie ok. 30 zł.

Zobacz także:

Dobrym wyborem będzie również produkt marki Basic Lab - aktywne serum o wodno-żelowej konsystencji na bazie niacynamidu. 10% stężenie niacynamidu efektywnie reguluje pracę gruczołów łojowych, przyczyniając się do prawidłowej sekrecji sebum i zmniejszenia widoczności porów. Produkt dostępny jest także w wersji z 5% stężeniem substancji aktywnej.

Podobnie The INKEY List Niacinamide Oil Control Serum, czyli serum normalizujące z niacynamidem. Produkt kosztuje 37 zł, a efekty jego działania są naprawdę doskonałe.

Krem z niacynamidem

Krem z witaminą B3 powinien zainteresować wszystkie posiadaczki cery tłustej i trądzikowej. Ze względu na swoje działanie przeciwstarzeniowe idealnie sprawdzi się w przypadku trądziku u dorosłych, stopniowo zniweluje też przebarwienia.

Spora popularnością wśród kremów z niacynamidem cieszą się dermokosmetyki Cetaphil oraz nowości Fenty Beauty, czyli marki stworzonej przez Rihannę. Krem-żel na noc w liliowo fioletowym opakowaniu to ostatnio prawdziwy hit wśród kobiet - jego średnia ocen to 4.9/5!

Niacynamid – z czym nie łączyć?

Choć niacynamid jest substancją bezpieczną, istnieją pewne ograniczenia w stosowaniu go z innymi składnikami aktywnymi. Jednym z nich jest kwas askorbinowy, czyli witamina C. W połączeniu z witaminą B3 tworzy ona związek, który może podrażniać skórę. Kolejną zasadą, jest unikanie łączenia niacynamidu z kwasami AHA i BHA, ze względu na to, że kwaśnie pH tych drugich nie sprzyja efektywności witaminy B3. Substancje te można jednak aplikować wymiennie, na przykład co drugi dzień. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: