Niacynamid – co to jest?

Niacynamid, czyli witamina B3, to składnik tej samej klasy co witamina C czy retinol  – jego wszechstronne i bardzo skuteczne działanie potwierdziły liczne badania naukowe. Mimo to wciąż jest mało popularny w kosmetyce i w zwykłych drogeriach trudno znaleźć oparte na nim produkty. Tymczasem jego regularne stosowanie może rozwiązać całą gamę popularnych problemów skórnych: od wyprysków, przez przebarwienia, po zmarszczki. 

Niacynamid rozpuszcza się w wodzie, świetnie przenika przez wierzchnią warstwę naskórka i nie wykazuje właściwości podrażniających. Dzięki temu świetnie sprawdza się jako aktywny składnik lekkich, szybko wchłaniających się kremów czy serów, które możemy używać na co dzień. 

Niacynamid – działanie

Niacynamid na trądzik

Niacynamid jest składnikiem seboregulującym, czyli ograniczającym wydzielanie łoju. Badania naukowe wykazały, że regularne stosowanie przez 6 tygodni witaminy B3 w stężeniu 2 proc. wyraźnie zmniejsza przetłuszczanie się cery. Mniej sebum pociąga za sobą mniejszą ilość wyprysków, wągrów i zaskórników. Ponadto niacynamid zwęża rozszerzone pory, działa antybakteryjnie oraz wycisza stany zapalne. To wszystko dzieje się jednak bez przesuszania i podrażniania skóry. Dla nas brzmi to jak opis idealnej substancji przeciwtrądzikowej.  

Niacynamid na zmarszczki 

Niacynamid jest cennym składnikiem kosmetyków odmładzających. Po pierwsze stymuluje produkcję kolagenu, czyli białka odpowiadającego za jędrność i elastyczność skóry. Dzięki temu drobne zmarszczki zostają spłycone, a cera wyraźnie wygładzona. Aby uzyskać takie efekty, należy stosować go stężeniu 5 proc. przez przynajmniej 12 tygodni. Po drugie witamina B3 pobudza wytwarzanie ceramidów, czyli elementów chroniących głębsze warstwy skóry przed utratą wilgoci i czynnikami zewnętrznymi. Z wiekiem ilość tej witaminy w skórze spada, dlatego warto dostarczać ją od także od zewnątrz. Nawodniona skóra wolniej się starzeje i sprawia wrażenie bardziej “pulchnej” i jędrnej. Po trzecie niacynamid jest antyoksydantem, czyli substancją zwalczającą wolne rodniki, które napędzają procesy starzenia się komórek. 

Niacynamid na przebarwienia 

Zobacz także:

Niacynamid rozjaśnia przebarwienia zarówno potrądzikowe, jak i posłoneczne. Dzięki temu, że ogranicza wytwarzanie melaniny wywołane przez promieniowanie UV czy uszkodzenia skóry po wypryskach, zapobiega też powstawaniu nowych śladów. Ponadto stymuluje regenerację skóry oraz wspiera działanie innych substancji rozjaśniających i wyrównujących koloryt. 

Niacynamid – serum

Ponieważ niacynamid świetnie rozpuszcza się w wodzie, świetnie działa jako składnik wodnistych serów do stosowania na dzień lub pod krem. Produktem, który cieszy się świetną opinią wśród internautów, jest serum od marki The Ordinary – Niacinamide 10% + Zinc 1%. W tym przypadku przeciwtrądzikowe działanie witaminy B3 uzupełnia cynk, który dodatkowo przyspiesza gojenie się ranek i wyprysków. 

Krem z witaminą B3

Krem z witaminą B3 powinien zainteresować wszystkie posiadaczki cery tłustej i trądzikowej. Ze względu na swoje działanie przeciwstarzeniowe idealnie sprawdzi się w przypadku trądziku u dorosłych, stopniowo niweluje też przebarwienia:

Niacynamid – z czym nie łączyć

Choć niacynamid jest substancją bezpieczną, istnieją pewne ograniczenia w stosowaniu go z innymi składnikami aktywnymi. Jednym z nich jest kwas askorbinowy, czyli witamina C. W połączeniu z witaminą B3 tworzy ona związek, który może podrażniać skórę. Kolejną zasadą, jest unikanie łączenia niacynamidu z kwasami AHA i BHA, ze względu na to, że kwaśnie pH tych drugich nie sprzyja efektywności witaminy B3. Substancje te można jednak aplikować wymiennie, na przykład co drugi dzień.