Nagroda Nike 2020: Radek Rak laureatem nagrody literackiej: kim jest Radek Rak?

"Jestem zaskoczony, nie przygotowałem sobie niczego mądrego, co mógłbym powiedzieć. Obawiam się, że musiałbym się nie zgodzić ze świętej pamięci panem Jerzym Pilchem, bo trochę lepiej piszę niż mówię, gdy przychodzi mi coś powiedzieć w takiej sytuacji. Jestem zaszczycony i cieszę się bardzo", powiedział pisarz tuż po otrzymaniu tego najważniejszego w Polsce literackiego wyróżnienia.

Nas fakt, że "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" otrzymała Nike dziwi mniej. Od początku była wymieniana wśród faworytów tej nagrody. Była też już nominowana m.in. do Nagrody Literackiej "Gdynia" i znalazła się na liście 10 najlepszych książek roku dwumiesięcznika "Książki".  Poza tym Radek Rak to odkrycie polskiej literatury współczesnej. 33-letni autor ma na swoim koncie już wyróżnienia m.in. za "Puste niebo" (2017 r. Złote Wyróżnienie im. Jerzego Żuławskiego).

Nagroda Nike 2020: o czym jest nagrodzona książka Radka Raka?

"Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” nawiązuje do "Słowa o Jakóbie Szeli" Brunona Jasieńskiego. Rak opowiada historię młodego chłopskiego przywódcy, Jakóba Szeli i Żydówki Chany w konwencji baśni pełnej wiedźm, duchów i ożywionego świata przyrody. Na nowo pisze mitologię Galicji, pełną przelanej krwi, walki dobra ze złem i niezabliźnionych ran.

„Ta książka to klechda. Jak każda klechda jest triumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata.[…] W tym paśmie realności, z którym mierzy się 'Baśń o wężowym sercu' jest coś poruszającego i okrutnego zarazem[…] Siłą książki Radka Raka jest sam akt snucia opowieści. Snucia i tkania. Tkania z rozbieganych ech i pogłosów. Z lotnych pasm uwolnionej wyobraźni. Z refleksów światła odbitego od gór, bukowych liści, łusek węża”, opisywał w laudacji przewodniczący jury profesor Paweł Próchniak.

Zobacz też: Jerzy Pilch nie żyje. Olga Tokarczuk, Jerzy Stuhr i Paweł Huelle żegnają wybitnego pisarza

Nagroda Nike 2020: Radek Rak laureatem nagrody literackiej: nagroda Nike

Do tegorocznej 24. edycji nagrody Nike nominowanych było 7 tytułów. Poza "Baśnią o wężowym sercu" były to powieść "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" Filipa Zawady, esej "Pusty las" Moniki Sznajderman, "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu" Piotra M. Majewskiego, "Jaremianka. Biografia" Agnieszki Daukszy, "27 śmierci Toby'ego Obeda" Joanny Gierak-Onoszko oraz "Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota" Pawła Reszki.

Stawką prócz ogromnego prestiżu i promocji książki jest wygrana w wysokości 100 tysięcy złotych i statuetka projektu Gustawa Zemły. W zeszłym roku Nagroda Nike trafiła w ręce Mariusza Szczygła za reportaż "Nie ma".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Radek Rak (@radek_rak_) Paź 4, 2020 o 12:22 PDT