Masaż stemplami ziołowymi – opis

Masaż stemplami ziołowymi wywodzi się z Tajlandii i Indonezji i był praktykowany już 400 lat temu. Zabieg wykonywany jest za pomocą owiniętej w bawełniany materiał specjalnej mieszanki ziół, przypraw, kwiatów i orzechów. Taka mieszanka po podgrzaniu uwalnia swoje lecznicze i relaksacyjne właściwości. Odpowiedni ucisk podczas masażu pozwala jej natomiast przeniknąć w głębsze warstwy skóry, dzięki czemu stemple ziołowe uśmierzają bóle mięśni, poprawiają krążenie krwi i pomagają w walce z cellulitem

Dawniej do wykonywania stempli ziołowych używano liści i nasion specjalnych roślin, które następnie zawijano w bawełniany materiał i podgrzewano. W składzie takiej leczniczej mieszanki najczęściej znajdywały się: 

  • Kurkuma – kurkuma zawiera w swoim składzie wiele cennych związków m.in. kurkuminę, która działa przeciwutleniająco i likwiduje wolne rodniki. Oprócz tego kurkuma działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo oraz poprawia krążenie krwi.
  • Trawa cytrynowa – trawa cytrynowa pomaga w walce z bólem głowy i brzucha, rozgrzewa organizm i pobudza krążenie. W stemplach ziołowych najbardziej wartościowy jest jednak jej orzeźwiający zapach, który dodaje energii i poprawia samopoczucie. 
  • Bazylia indyjska – bazylia indyjska działa pozytywnie na układ nerwowy, reguluje ciśnienie krwi i poziom cholesterolu oraz wpływa pozytywnie na proces przemiany materii. Roślina znalazła również zastosowanie w kosmetyce. Bazylia indyjska działa przeciwłupieżowo, przyspiesza gojenie się ran i dzięki swoim przeciwbakteryjnym właściwościom pomaga w walce z trądzikiem.
  • Liście eukaliptusa – liście eukaliptusa działają pobudzająco i odświeżająco na organizm oraz zmniejszają uczucie zmęczenia. Oprócz tego mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.  

Masaż stemplami ziołowymi krok po kroku

Masaż stemplami ziołowymi jest obecnie dostępny w większości zakładów SPA w Polsce. Wykonuje się go na specjalnym łóżku do masażu, jednak można cieszyć się tym zabiegiem również w domowym zaciszu. Masaż wykonywany jest za pomocą wcześniej przygotowanych jednorazowych sakiewek, które podgrzewa się bezpośrednio przed zabiegiem. Jak podgrzać ziołowe stemple? W tym celu przydatny będzie specjalny podgrzewacz. Takie urządzenie wykorzystuje wodę lub olej, żeby podgrzać gotowe ziołowe stemple. Odpowiednio wysoka temperatura  pozwoli mieszance ziół i przypraw na uwolnienie leczniczych właściwości i olejków eterycznych. Przy pomocy takich gorących stempli wykonuje się masaż. 

Zabieg polega na szybkich, punktowych dotknięciach bawełnianymi sakiewkami, z których każde zakończone jest lekkim dociśnięciem stempla do ciała. Od momentu, w którym zioła zaczynają tracić ciepło i nie są już gorące, masaż robi się coraz bardziej intensywny. Dzięki temu substancje czynne z mieszanki ziół, roślin i kwiatów mogą łatwo przeniknąć w głąb ciała. Rozgrzana skóra bez trudu wchłania dobroczynne właściwości roślin, a cało po zabiegu jest niezwykle nawilżone, jędrne i rozświetlone. 

Masaż stemplami ziołowymi – efekty

Masaż stemplami ziołowymi jest znany ze swoich niezwykłych właściwości i pozytywnego wpływu na cały organizm. Obecnie do wykonywania ziołowych stempli używa się m.in. mięty, liści eukaliptusa, ryżu, kawy, cynamonu, melisy, zielonej herbaty czy kakao. Każdy składnik mieszanki ma nawilżyć i odprężyć ciało i umysł, ale również poprawić krążenie krwi. Zabieg może też pomóc w walce z cellulitem i zrzuceniem dodatkowych kilogramów, ponieważ przyspiesza proces przemiany materii. Masaże i olejki eteryczne mogą zastąpić niejeden olejek na cellulit. Ciepło ciała i stempli podczas zabiegu sprawia, że substancje czynne lepiej wnikają w głąb skóry, a co za tym idzie - działają bardziej efektywnie i zdecydowanie szybciej od kosmetyków drogeryjnych. 

Zabieg zmniejsza również napięcie mięśni, pobudza krążenie limfy, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia sprawność ruchową. Olejki eteryczne zawarte w stemplach ziołowych do masażu dodatkowo nawilżają skórę, poprawiają jej kondycję i koloryt.  Poprawnie wykonany zabieg opóźnia starzenie skóry i usuwa z ciała martwy naskórek. 

Stemple ziołowe – jak zrobić?

Masaż stemplami ziołowymi to niezwykle relaksujący zabieg, który wpływa pozytywnie na cały organizm. Niestety w profesjonalnych gabinetach SPA może kosztować nawet kilkaset złotych. Na szczęście nie musimy od razu rezygnować z tej przyjemności. Stemple ziołowe można w prosty sposób przygotować samodzielnie w domu. Należy pamiętać, żeby takie sakiewki przygotowywać chwilę przed masażem, ewentualnie używać do ich produkcji suszonych, a nie świeżych ziół i roślin. Czego będziesz potrzebować do stworzenia domowych stempli ziołowych?

Zobacz także:

Składniki:

  • gaza lub bawełniany materiał,
  • sznurek,
  • łyżka lawendy,
  • łyżka rumianku,
  • łyżka zielonej herbaty,
  • 5 łyżek płatków owsianych,
  • 3 krople olejków eterycznych,
  • alkohol 40 proc.

Na początku należy wymieszać w miseczce suszone zioła. Jeśli używamy świeżych roślin, należy je najpierw posiekać a następnie zwilżyć alkoholem. Zapobiegnie to namnażaniu się bakterii. Do ziół dodajemy płatki owsiane i olejek eteryczny i wszystko ze sobą mieszamy. Teraz należy już tylko wyciąć z gazy lub bawełnianego materiału koło o średnicy 20 cm i nałożyć na środek dwie łyżki mieszanki. Następnie złóż gotowy stemple i zwiąż go sznurkiem. 

Jeśli chcemy, żeby nasz masaż był relaksacyjny, należy do mieszanki wybrać np. lawendę, róże lub zieloną herbatę. Jeśli ma to być zabieg pobudzający, najlepiej sprawdzi się mięta, cytrusy, oregano i rozmaryn. Należy pamiętać, żeby przed wykonaniem zabiegu nałożyć na ciało specjalny olejek do masażu. Tak przygotowana skóra będzie rozgrzana, wygładzona i gotowa na dalsze etapy domowego SPA. 
 

Masaż stemplami ziołowymi – wskazania i przeciwwskazania

Masaż stemplami ziołowymi, tak jak każdy zabieg, polecany jest konkretnym osobom i istnieją przeciw niemu pewne przeciwskazania. Na pewno szczególnie przypadnie do gustu osobom przemęczonym, przepracowanym i żyjącym w ciągłym stresie. Masaż stemplami ziołowymi na pewno pomoże też osobom zmagającym się z bólem mięśniowym i reumatycznym. Dzięki odpowiednio dobranym składniom, zabieg również nawilży, poprawi wygląd skóry i opóźni proces starzenia się. Masaż polecany jest także osobom zmagającym się z cellulitem czy dodatkowymi kilogramami. Zabieg przede wszystkim odpręża i poprawia samopoczucie, dlatego może skorzystać z niego każda osoba, która potrzebuje chwili relaksu w swoim życiu. 

Istnieje jednak wiele przeciwskazań do masażu stemplami ziołowymi. Nie mogą z niego korzystać osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi, żylakami, skłonnością do powstawania zakrzepów i różnymi zwichnięciami czy skręceniami. Z masażu musza również zrezygnować kobiety w ciąży i w trakcie menstruacji. Z zabiegu nie mogą korzystać też osoby uczulone na którykolwiek składnik stempli ziołowych do masażu. Kolejnym przeciwskazaniem jest uszkodzona skóra, występowanie pęcherzów i wrzodów. Na zamiany chorobowe typu rany, potówki i podrażnienia, na pewno pomoże nadmanganian potasu. Kąpiel w tym roztworze działa dezynfekująco, przyspiesza gojenie ran i zapobiega rozwojowi drobnoustrojów.

Masaż stemplami ziołowymi – opinie

Na forach internetowych można zaleźć wiele pomocnych i wartościowych opinii na temat masażu stemplami ziołowymi. Oto kilka z nich:

- Polecam bardzo głęboki, ajurwedyjski masaż gorącymi stemplami (…) Oprócz świetnych efektów pielęgnacyjnych i oczyszczających skórę, masaż ma też działanie głęboko rozluźniające tkanki - napisał Andrzej Jandeczek na stronie Goldenline.

- Podczas zabiegu czuć jak z każdej partii ciała odchodzi stres i napięcie. Ciało staje się bezwładne i podatne na ruchy masażysty. Przyjemne ciepło rozchodzi się po ciele. Niestety 90 minut błogostanu szybko mija i nim się obejrzałam masaż dobiegł końca. Po zabiegu czułam się jakbym wróciła z raju – dosłownie! Skóra po zabiegu była nie tylko odprężona, ale i cudownie nawilżona dzięki zastosowaniu oleju z pestek winogron. Jeszcze długo po zabiegu czułam przyjemne ciepło wewnątrz - napisała Monika Laskowska na stronie Wielki Kufer. 

- Masaż stemplami ma szereg dobroczynnych właściwości zdrowotnych, działających na poziomie mięśni, układu nerwowego, a także skóry. To także przyjemność dla zmysłów – szczególnie, gdy masaż połączy się z relaksacyjną muzyką-  napisała Anita Makowska na stronie Czas Dla Ciebie