Masaż gorącymi kamieniami – dla kogo jest ten zabieg?

Masaż gorącymi kamieniami jest zabiegiem wywodzącym się z medycyny Dalekiego Wschodu, którą charakteryzuje holistyczne podejście do zdrowia. Zdaniem tamtejszych ekspertów problemy psychiczne i emocjonalne zawsze łączą się ze schorzeniami typowo fizycznymi. Podobnie efekty tego zabiegu są odczuwalne zarówno w sferze cielesnej, jak i duchowej. 

Masaż gorącymi kamieniami jest szczególnie polecany osobom zmagającym się z chronicznym przemęczeniem, stresem i niepokojem. Te problemy są z kolei często związane ze stanami zapalnymi, zaparciami, otyłością, zaburzeniami snu, a nawet chorobami autoimmunologicznymi czy reumatologicznymi. We wszystkich tych przypadkach masaż gorącymi kamieniami może być więc traktowany jako dodatkowa terapia. 

Podczas masażu gorącymi kamieniami rozluźniają się nasze mięśnie, dlatego zabieg ten świetnie sprawdzi się w przypadku urazów sportowych, przetrenowania, obrzęków czy przewlekłego bólu. Ponadto pobudza zostaje układ limfatyczny i krwionośny, dzięki czemu zabieg ten może być pomocny w ujędrnianiu i nawilżaniu skóry, a nawet redukcji cellulitu. 

Masaż gorącymi kamieniami – na czym polega?

Masaż gorącymi kamieniami to zabieg o charakterze nie tylko relaksacyjnym, ale także leczniczym. Przyświecająca mu idea pochodzi z Dalekiego Wschodu i ma związek ze starożytnymi naukami o przepływie energii w ludzkim ciele. Według wielu azjatyckich religii, takich jak buddyzm czy hinduizm, nasz organizm posiada czakry, czyli ośrodki w których gromadzi się siła życiowa. Problemy zdrowotne i duchowe wynikają z nieprawidłowego przepływu energii między tymi punktami. Masaż gorącymi kamieniami według wierzeń ezoterycznych jest jedną z najskuteczniejszych metod odblokowania, a tym samym uzdrawianie czakr. 

Bez względu na nasze poglądy na temat energoterapii, sam masaż jest techniką jak najbardziej profesjonalną, o której skuteczności świadczą opinie zarówno masażystów, fizjoterapeutów, jak i ich klientów. Gorące kamienie ułożone w odpowiednich miejscach wywołują w naszym ciele bodźce mechaniczne i termiczne, na które reagują skóra, mięśnie, a także układ limfatyczny i krwionośny, 

Masaż gorącymi kamieniami – krok po kroku

Przed rozpoczęciem masażu gorącymi kamieniami przeprowadzany jest wywiad na temat kondycji fizycznej i psychicznej klienta. Pomaga to dostosować cele zabiegu do indywidualnych potrzeb masowanej osoby. W masażu najczęściej wykorzystywane są bazalty, czyli ciemnoszare lub czarne kamienie pochodzenia wulkanicznego. Rozgrzewa się je w wodzie do temperatury 60°C.  

Masaż gorącymi kamieniami zaczyna się od pobudzenia skóry delikatnym głaskaniem, a następnie posmarowania jej oliwką, która zapewni odpowiedni poślizg kamieni. Potem masażysta ostrożnie dotyka skóry rozgrzanymi kamieniami, tak aby klient mógł przyzwyczaić się do ich ciepła. Gdy kamienie ostygną na tyle, że można ich swobodnie dotykać, masażysta szybkimi i pewnymi ruchami przesuwa je po skórze klienta. Wraz z ochładzaniem się kamieni masaż staje się coraz spokojniejszy – aż w końcu kamienie zostają ułożone w odpowiednich miejscach. Cały proces trwa od 60 do 90 minut. Zabiegowi towarzyszy zazwyczaj łagodne światło i relaksująca muzyka. 

Masaż gorącymi kamieniami – efekty 

Efekty masażu gorącymi kamieniami można podzielić na trzy grupy – relaksujące, lecznicze i estetyczne. Jeśli chodzi o relaksujące, to zabieg zapewnia głębokie wyciszenie umysłu, rozluźnienie mięśni oraz redukcję stresu, a tym samym wszystkich jego skutków. Ponadto masaż gorącymi kamieniami pobudza krążenie krwi i limfy, dzięki czemu ciało szybciej usuwa toksyny i zbędne produkty przemiany energii. Komórki zostają dotlenione i odżywione, co sprawia, że odzyskujemy siły witalne. Efektem ubocznym tego procesu jest poprawa kondycji skóry – redukcja obrzęków, poprawa nawilżenia i jędrności, a nawet zmniejszenie cellulitu. 

Masaż gorącymi kamieniami – wskazania i przeciwwskazania

Masaż gorącymi kamieniami jest przede wszystkim idealnym zabiegiem dla zestresowanych i zabieganych osób. Oprócz tego sprawdzi się w przypadku problemów z wagą, układem krążenia oraz chorobami reumatycznymi. Polecany jest też w czasie rekonwalescencji po poważnych problemach zdrowotnych, w tym zaburzeniach neurologicznych czy udarze mózgu oraz jako forma odpoczynku po dużym wysiłku fizycznym. 

Jak każdy zabieg – masaż gorącymi kamieniami ma też kilka przeciwwskazań. Przede wszystkim nie powinny wybierać się na niego osoby z podwyższoną temperaturą oraz cierpiące na choroby zakaźne i stany zapalne. Do kolejnych przeciwwskazań należą choroby nowotworowe, ciąża, zakrzepy oraz wady serca. W każdym z tych przypadków konieczna jest konsultacja z lekarzem. 

Masaż gorącymi kamieniami – cena

Ceny masażu gorącymi kamieniami zaczynają się około 100 zł.