Radio 357 - kiedy ruszy nowe radio byłych pracowników Trójki?

Pod koniec października twórcy Radia 357 ogłosili, że ustanowiony został na Patronite pośredni cel zbiórki wynoszący 350 tys. zł. Suma ta – jeśli zostanie zebrana – pozwoli uruchomić wersję pośrednią Radia 357, nadającego kilkanaście godzin na dobę Radia 0.9.  

- Premierę zakładamy na grudzień i podtrzymujemy ją. W jakiej formie wystartujemy - zależy od kwoty miesięcznych deklaracji – przyznał Tomasz Michniewicz w rozmowie z wirtualnemedia.pl.

Audycja Marka Niedźwieckiego, której mogliśmy posłuchaj na Open FM i WP Pilot w minioną niedzielę daje nadzieję, że nowy radiowy projekt byłych pracowników Trójki zakończy się sukcesem.

Kto wczoraj nie mógł posłuchać audycji Marka Niedźwieckiego lub chciałby to zrobić jeszcze raz, ma niepowtarzalną szansę...

Opublikowany przez Radio 357 Poniedziałek, 2 listopada 2020

 

Przypomnijmy, że pomysł na stworzenie nowego Radia 357 zrodził się jesienią tego roku po odejściu znacznej części radiowców związanych z Programem Trzecim Polskiego Radia. Wśród osób, które zainicjowały powstanie nowego radia są m.in.: Tomasz Michniewicz, Marek Niedźwiecki czy Kuba Strzyczkowski, Katarzyna Borowiecka, Michał Olszański, Piotr Kaczkowski, Piotr Stelmach czy tak uwielbiamy o porankach Marcin Łukawski. Pełnej listy twórców Radia 357 jeszcze nie znamy, ale inicjatywa cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

W niedzielny wieczór na koncie zbiórki było już niespełna 300 tys. zł (miesięczne donacje), a liczba patronów przekroczyła granicę 12,3 tys. osób. Choć zbiórka w ostatnim czasie – głównie ze względu na koronawirus i problemy finansowe – wyhamowała, twórcy nowej rozgłośni są pełni optymizmu. Tomasz Michniewicz jeszcze kilka tygodni temu przyznawał, że jeśli zbiórka nie nabierze odpowiedniego tempa, rozważane jest stworzenie radia w nieco okrojonej wersji – z mniejszą liczbą publicystyki, serwisów informacyjnych i ze skróconym czasem nadawania. Ten scenariusz najprawdopodobniej się spełni, a premiera minimalistycznej wersji Radia 357 planowana jest na grudzień tego roku.

- Czy wystartujemy w naszej docelowej formie, którą nazywamy roboczo Radiem 2.0, czy w „rozbiegowej” formie Radia 0.9, o którą prosili nas patroni - to zależy tylko od kwoty miesięcznych deklaracji. Organizacyjnie i infrastrukturalnie będziemy gotowi na obie wersje – zapewnia Tomasz Michniewicz w rozmowie z serwisem wirtualnemedia.pl. - Pokazaliśmy dziś naszym patronom aktualny stan przygotowań na kluczowych odcinkach. Jak na miesiąc działania - jesteśmy na bardzo zaawansowanym etapie – podsumowuje.

Jakie będzie Radio 357? Sądząc po liście twórców, będzie to nowa wersja kochanej przez tak wiele osób w Polsce radiowej Trójki. Na Patronite możemy przeczytać zasady, jakimi kierują się autorzy nowej rozgłośni i jestem przekonana, że wielu osobom właśnie taka wizja radia bardzo się podoba.

Radio 357 – zasady:

  • Żadnych partyjnych układów
  • szacunek dla różnych poglądów
  • żadnych reklam
  • to nasze wspólne radio – radio społeczności
  • radio bez zadęcia

Radio 357 i Radio Nowy Świat

Warto dodać, że Radio 357 będzie drugą rozgłośną w Polsce, która powstała po fali odejść z radiowej Trójki wywołanych skandalem na Liście Przebojów Trójki. Pierwszą rozgłośną jest Radio Nowy Świat, w którym audycje prowadzi m.in. Wojciech Mann, Zbigniew Zamachowski czy Maciej Orłoś.

Wiele osób – po informacji o tym, że Kuba Strzyczkowski, Marek Niedźwiecki i Tomasz Michniewicz zakładają nowe radio – krytykowało ten pomysł, uważając, że Radio 357 będzie bezpośrednią konkurencją Radia Nowy Świat, podbierając sobie nawzajem słuchaczy i patronów jednocześnie. W związku z tym zarzutami w komunikacie Radia 357 na Patronite pojawiło się także kilka słów skierowanych do radiowców, którzy zdecydowali się pozostać w Programie Trzecim Polskiego Radia, a także do twórców Radia Nowy Świat:

- Kłaniamy się w pas wszystkim naszym koleżankom i kolegom, którzy z różnych powodów musieli lub postanowili zostać w redakcji. Kłaniamy się tym kilkorgu z nas, którzy poszli na swoje, zakładając Radio Nowy Świat. Dla wszystkich mamy wyłącznie sympatię i szacunek. Nasze drzwi są dla Was zawsze otwarte. Zapraszamy do wspólnego nagrania piosenki na Święta!