[PODCAST] Bardzo Kobiecy: Lekarki, pielęgniarki, pacjentki - wszystkie jesteśmy kobietami

Każdy, kto choć raz był w szpitalu na dłużej niż tylko w odwiedzinach wie, że to miejsce, w którym kumuluje się mnóstwo emocji: strach, smutek, złość, a czasem łzy szczęścia. O tych i wielu innych emocjach, które pojawiają się w nas gdy pada hasło "szpital" rozmawiałyśmy w naszym, redakcyjnym gronie: z redaktorkami Małgorzatą Malinowską i Xymeną Borowiecką. Zależało nam na tym, by z kobiecego punktu widzenia wymienić się spostrzeżeniami dotyczącymi służby zdrowia. Piszę o "służbie", ale niedawno ktoś mnie poprawił zwracając uwagę, że medycy nie lubią tego słowa. Wolą takie jak "opieka" czy "ochrona". Właśnie - czy zastanawialiście się, co boli kobiety, które zdecydowały się nieść tę opiekę innym? Czy poza faktem, że kobiety pracujące w polskich szpitalach skarżą się na niskie zarobki, jest coś jeszcze, co zniechęca je do ich pracy? Wymieniłyśmy się naszymi obserwacjami, ale chcemy znać Wasze. Dajcie nam znać w naszych mediach społecznościowych, co dodałybyście do naszych wniosków, z czym się zgadzacie, a z czym nie. Pierwszy odcinek serii [PODCAST] Bardzo Kobiecy znajdziecie poniżej, a my już zapraszamy Was na kolejne - chcemy prowokować Was do rozmów - w Waszych domach czy przestrzeni mediów społecznościowych, ale też będziemy Was próbowały czasem rozbawić, więc zaglądajcie tu i na nasz youtube'owy kanał i wypatrujcie nowości!

Kobiety w ochronie zdrowia - nasz nowy Temat Tygodnia

Bez względu na to, z której perspektywy patrzycie na szpital, macie w tym temacie jakieś doświadczenia. My chciałyśmy przede wszystkim oddać głos tym kobietom, które na co dzień pracują w ochronie zdrowia. Zachęcam Was do przeczytania wywiadu Xymeny Borowieckiej z Karoliną, zaprzyjaźnioną lekarką, która zwierzyła się naszej dziennikarce z ciemnej strony pracy w zawodzie. "Widzisz alkoholików, osoby podpięte do respiratorów, chorych, którym wycina się zniszczone nowotworem organy" - opowiada rozmówczyni Xymeny, która zdradziła też, jak wyglądają studia medyczne i co - jej zdaniem - jest w nich do naprawy.

Nasz Temat Tygodnia zbiega się w czasie z na nowo rozbudzoną dyskusją dotyczącą praw kobiet w zakresie decydowania o własnym ciele. W czwartek, 2 grudnia, na naszym instagramowym profilu odbędzie się spotkanie live z ginekolożką dr Anną Parzyńską, podczas którego poruszymy m.in. temat aborcji i etyki lekarskiej. Zapraszamy w imieniu prowadzącej spotkanie Karoliny Lei Jarmołowicz - Turczynowicz.