Makijaż permanentny ust – na czym polega ten zabieg?

Makijaż permanentny ust to zabieg polegający na wprowadzeniu w skórę ust pigmentu, który nadaje im bardziej wyraźny kolor oraz kształt. Wykonywany jest przy pomocy igieł, dlatego wymaga miejscowego znieczulenia. Ponieważ w wyniku naturalnego procesu łuszczenia się naskórka część pigmentu jest wydalana z organizmu, po 3-4 tygodniach konieczne jest powtórzenie makijażu. Warto wybrać więc salon, który w cenie zabiegu oferuje także korektę. 

Makijaż permanentny jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które czują się blado bez pomalowanych ust. Dzięki użyciu trwałego pigmentu znikają takie problemy jak poranny makijaż w pośpiechu czy poprawki po jedzeniu. Na zabieg często decydują się też sportsmenki czy podróżniczki, których tryb życia utrudnia codzienne używanie pomadek.   

Makijaż permanentny ust powinnyśmy jednak traktować nie tylko jako zabieg typowo upiększający, ale także korekcyjny. Wiele pań ma nierówny kształt czy koloryt z powodu przebytych chorób lub wypadków. W takich sytuacjach makijaż permanentny jest świetnym sposobem na przywrócenie ustom pierwotnego wyglądu, a tym samym poprawę samopoczucia. 

Makijaż permanentny ust – metody dające wyrazisty efekt 

Metodę makijażu permanentnego ust wybieramy w zależności od tego, czy chcemy uzyskać mniej lub bardziej naturalny efekt. Fankom mocniejszego makijażu spodoba się pigmentacja ust w stylu ombre, czy inaczej 3D. W tym przypadku linergistka wykonuje cieniowanie, czyli umieszcza najjaśniejszy pigment w środkowej części ust, na którą naturalnie pada najwięcej światła. Makijaż permanentny ust metodą 3D jest bardzo popularny, ponieważ pozwala optycznie je powiększyć. 

Drugim, bardziej klasycznym rodzajem jest makijaż permanentny metodą pełnego koloru, czyli usta w stylu francuskim. Taki makijaż daje efekt ust w nasyconym, soczystym kolorze. Podczas takiego zabiegu linergistka musi być wyjątkowo ostrożna, ponieważ najmniejszy błąd będzie bardzo widoczny. 

Makijaż permanentny ust – metody dające naturalny efekt 

Osoby pragnące uzyskać naturalny wygląd ust, powinny zdecydować się na jedną z metod bezkonturowych. W tym wypadku pigment jest wprowadzany tak, aby uniknąć wyraźnego zaznaczania ich kształtu. Jedną z technik wykorzystywanych w tym przypadku jest pigmentacja barwnikami akwarelowymi, czyli półtransparentnymi. Zabarwione nimi usta wyglądają bardzo świeżo i subtelnie. Ten styl makijażu permanentnego ust nazywamy aquarelle lips

Innym stylem makijażu permanentnego ust, który zapewnia naturalny efekt są pixel lips. Technika ta polega na wprowadzeniu pigmentu punktowo, tak aby nagromadzenie punkcików koloru stworzyło optyczną iluzję większej trójwymiarowości ust. W rezultacie nawet dosyć intensywny kolor nie wygląda płasko, ale lekko i naturalnie. Z kolei usta wydają się większe. Rozmieszczenie i intensywność barwy pojedynczych pixeli jest indywidualnie dobierana do kształtu ust oraz naszych upodobań. 

Makijaż permanentny ust – usta w stylu nude

Gdy szukamy efektu pomiędzy, czyli zależy nam na podkreśleniu konturu, ale w bardziej naturalny sposób – warto wybrać usta nude. W tym wypadku linergistka używa pigmentu w delikatnym kolorze z palety beży lub róży. Barwa powinna być jak najlepiej dopasowana do naszej karnacji. Zaletą subtelnych barwników jest fakt, że bez problemu możemy na nie nakładać mocniejsze szminki, na przykład gdy robimy sobie make up na wieczór. W ciągu dnia wystarczy pomadka ochronna lub bezbarwny błyszczyk. 

Makijaż permanentny ust – przygotowanie do zabiegu 

Efekt permanentnego makijażu ust zależy nie tylko od umiejętności linergistki, ale także naszego przygotowania do zabiegu. Przez 3 dni przed wizytą w salonie powinnyśmy zażywać lek przeciw opryszczce – niezależnie od tego, czy jesteśmy nosicielkami wirusa. W ten sposób zabezpieczymy się przed zarażeniem w trakcie procesu gojenia.  

Drugą istotną kwestią jest nawilżenie i wygładzenie ust. Sucha i popękana skóra źle absorbuje pigment. Z uwagi na to przez przynajmniej tydzień przed zabiegiem powinnyśmy szczególnie dbać o nasze usta. Świetnie sprawdzą się do tego cukrowe peelingi oraz pomadki i balsamy nawilżające. 

Makijaż permanentny ust – pielęgnacja po zabiegu 

Najważniejsze są pierwsze 3 dni po wykonaniu zabiegu. W tym czasie powinnyśmy dalej przyjmować lek przeciw opryszczce oraz bezwzględnie unikać niepotrzebnego dotykania ust. Ze względu na opuchliznę i podrażnienie skóry konieczna jest także specjalna pielęgnacja. Stosujemy ją aż do wyraźnego wygojenia. Aby przyspieszyć ten proces, usta należy smarować łagodzącym kremem lub maścią (na przykład Tribiotykiem czy Alantanem). Oprócz tego ważne jest oczyszczanie ich solą fizjologiczną lub delikatnym płynem dezynfekującym (np. Octenisept). Robimy to nie tylko po demakijażu, ale także każdym posiłku. Nie stosujemy żadnych mydła ani innych oczyszczających kosmetyków. 

Pamiętajmy również, że usta po zabiegu makijażu permanentnego powinny być przez cały czas nawilżone (także w nocy). W innym wypadku skóra może nierównomiernie przyjąć pigment, czego skutku łatwo się domyślić. 

Przez przynajmniej 2-3 tygodnie nie powinnyśmy korzystać z publicznych miejsc z wodą, takich sauna czy basen. Ponadto lepiej unikać nadmiernego wystawiania ust na słońce, a przede wszystkim opalania i korzystania z solarium.

Makijaż permanentny ust – jak długo się utrzymuje?

Jak w przypadku innych rodzajów makijażu permanentnego – kolor zaraz po zabiegu jest znacznie bardziej intensywny niż oczekiwany. Jest to jednak stan przejściowy (trwa 3-7 dni) i nie powinnyśmy się nim martwić. Wraz z upływem kolejnych tygodni usta mogą z kolei zblednąć za bardzo, dlatego konieczna jest korekta, podczas której linergistka uzupełni usunięty przez skórę pigment. 

Po takim wzmocnieniu koloru możemy się spodziewać, że efekt makijażu permanentnego ust będzie utrzymywał się od 2 do 5 lat. Zależy to zarówno od rodzaju użytego pigmentu, jak indywidualnych właściwości skóry. 

Makijaż permanentny ust – przeciwwskazania

Makijaż permanentny ust jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego przed jego wykonaniem trzeba zapoznać się z dosyć długą listą przeciwwskazań. Po pierwsze zabieg ten nie jest polecany kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Po drugie nie powinny decydować się na niego osoby z aktywną opryszczką oraz stanami zapalnymi skóry. Niebezpieczne jest też łączenie zabiegu z lekami sterydowymi, przeciwzakrzepowymi i antybiotykami. Konsultacji lekarskiej wymagają niektóre choroby, na przykład nowotwory, cukrzyca, hemofilia, epilepsja i łuszczyca. 

Makijaż permanentny ust – cena 

Cena makijażu permanentnego ust zależy przede wszystkim od rodzaju zabiegu. Ceny pigmentacji bez efektu cieniowania (3D) zaczynają się od 1000 zł. Za zabieg dający wrażenie optycznego powiększenia ust zapłacimy ok. 1300 zł. Zdecydowanie tańsze jest samo zaznaczenie konturu ust. W tym wypadku kwota może wynosić 500-600 zł.