Chirurgia plastyczna wciąż wielu osobom wydaje się egzotyczną sferą. W poniższym artykule dr Marta Błażewicz, lekarka medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej oraz właścicielka DerClinic by dr Martha, odpowiada na najważniejsze pytania na ten temat.

Materiały prasowe

Pani doktor, jedną z metod, którą stosuje Pani w swojej klinice, jest lipotransfer. Na czym polega fenomen tego zabiegu?

Lipotransfer to metoda bazująca na wykorzystaniu tłuszczu własnego pacjenta. Dzięki niej możemy pobrać go z miejsca, w którym mamy go nadmiar i wykorzystać w innym obszarze, który wymaga wypełniania ubytków tkankowych i redukcji oznak starzenia. Dodatkowo dzięki stosowanej w DerClinic nowoczesnej technologii, zabieg pozwala na pozyskanie z tkanki tłuszczowej pacjenta komórek macierzystych - bez konieczności dodawania do nich substancji chemicznych. Przeprowadzony w taki sposób przeszczep tłuszczu jest w pełni autologiczny, a co za tym idzie - bezpieczny.

Na czym dokładnie polega, wspomniane przez Panią, bezpieczeństwo?

Na wykorzystaniu materiału biologicznie kompatybilnego z organizmem biorcy. Wyklucza to możliwość wystąpienia alergii lub odrzucenia przeszczepionej tkanki. W ten sposób zabieg zapewnia nam nie tylko doskonałe i naturalne efekty, ale też jest interesującą alternatywą dla implantów i wypełniaczy. To także rozwiązanie, z którego chętnie korzystają alergicy.

Na jakie obszary możemy zastosować tę procedurę?

Zobacz także:

Tak naprawdę możemy stosować ją w każdym obszarze wymagającym uzupełnienia tkanki. Pozwala on w naturalny sposób poprawić owal twarzy, przywrócić pożądaną objętość naszym policzkom, zregenerować "chomiczki", i skutecznie wygładzać zmarszczki i bruzdy. Możemy działać nim oczywiście również punktowo, modelując tłuszczem np. usta. Wykorzystanie komórek macierzystych pobudza procesy regeneracyjne skóry, przez co metoda pomaga także walczyć z wiotkością cery czy nawet bliznami zanikowymi. A mówimy na razie o obszarze samej twarzy.

Co lipotransfer może zatem zaoferować nam w zakresie modelowania ciała?

Efekty zastosowania własnego tłuszczu potrafią naprawdę mile zaskoczyć. To doskonały sposób na modelowanie sylwetki poprzez usuwanie nadmiaru tkanki z miejsc problematycznych, takich jak np. brzuch, uda czy boczki i wykorzystanie go np. w powiększaniu piersi lub pośladków.

Jak wygląda zabieg?

W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że - ze względu na swoją małoinwazyjność - zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Lipotransfer podzielić można na kilka etapów. Pierwszy z nich polega na atraumatycznej liposukcji, czyli pobraniu tłuszczu za pomocą specjalnej kaniuli. Następnie pobrana tkanka tłuszczowa wraz z komórkami macierzystymi zawieszonymi w oczyszczonej tkance tłuszczowej jest odpowiednio przygotowywana. W rezultacie otrzymujemy pełnowartościowy koncentrat gotowy do podania pacjentowi w miejsce docelowe, także za pomocą kaniuli. Po zabiegu pacjent może udać się do domu.

Jakich efektów pacjent może się spodziewać?

Naturalnie wyglądającego efektu wypełnienia miejsc problematycznych, który jest połączony z wyraźną regeneracją skóry. Pacjent dostrzega poprawę objętości tkanek i zmiany kształtu poszczególnych obszarów. Na dodatek dzieje się to już po zabiegu. Lipotransfer odmładza i rozświetla skórę, która w efekcie wygląda świeżo i młodo, a zmarszczki, blizny oraz rozstępy są zredukowane.

Faktycznie brzmi to intrygująco! Bardzo dziękuję za rozmowę.

Materiały prasowe