Laserowe usuwanie żylaków – na czym polega?

Laserowe usuwanie żylaków to nowoczesny zabieg, który pozwala na szybkie i prawie bezinwazyjne zamknięcie uszkodzonej żyły. Po wyłączeniu z obiegu krwionośnego żyła po prostu się wchłania. Tym samym znikają nie tylko żylaki, ale także źródło problemu. Zabieg jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Przed jego rozpoczęciem przeprowadzany jest dokładny wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta oraz badanie ultrasonograficzne, które pozwala określić indywidualny plan zabiegu. 

Pierwszym etapem laserowego usuwania żylaków jest oznaczenie na skórze żył, które zostaną poddane działaniu lasera, czyli tak zwany mapping. Następnie konieczne jest zrobienie znieczulenia miejscowego. Właściwy zabieg zaczyna się od wprowadzenia do wybranej żyły cewnika ze światłowodem. Cały proces odbywa się pod kontrolą USG. Po uruchomieniu lasera jego światło jest absorbowane przez hemoglobinę, a wraz z wysuwaniem cewnika żyła się obkurcza. Po zamknięciu żyły lekarz zakłada na nogę opatrunek uciskowy, który trzeba nosić przez kilka kolejnych dni. Cały zabieg trwa około godziny. 

Usuwanie żylaków laserem – jak przygotować się do zabiegu? 

Przed laserowym usuwaniem żylaków trzeba poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. W szczególności hormonalnych, na przykład antykoncepcyjnych . Konieczne jest też wykonanie wszystkich zaleconych przez specjalistę badań, w tym morfologii krwi. 

Tuż przed zabiegiem warto wydepilować skórę na nogach. Ubrania zakładane w tym dniu powinny być dosyć luźne, aby zmieścił się pod nimi opatrunek. 

Zobacz też: Blizna po cesarce - jak się jej pozbyć?

Laserowe usuwanie żylaków – rekonwalescencja 

Największą zaletą usuwanie żylaków laserem jest jego szybkość i bezinwazyjność. Zabieg nie wymaga pobytu w szpitalu ani rekonwalescencji. Już po około godzinie możemy wrócić do swoich zajęć. Tym samym na cały proces trwa tylko 2-3 godziny. Przez kolejne tygodnie konieczne jest jednak stosowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej. 

Laserowe usuwanie żylaków – zalecenia po zabiegu

Zaraz po zabiegu laserowego usuwania żył lepiej unikać wysokich obcasów. Warto tez zrobić sobie przynajmniej półgodzinny spacer, który pobudzi krążenie oraz pozwoli lepiej ocenić, jak się czujemy. Opatrunek wykonany podczas zabiegu zdejmujemy po czasie wskazanym przez lekarza. Zazwyczaj przez pierwszy tydzień konieczne jest przyjmowanie specjalnych leków przeciwzakrzepowych oraz noszenie opasek uciskowych.

Przez 2 tygodnie niewskazany jest intensywny wysiłek fizyczny. Z kolei przez około 6 tygodni zaleca się zakładanie na noc specjalnych rajstop. Przez 2-3 miesiące nie należy wystawiać się na działanie wysokich temperatur ani na silne słońce. Promieniowanie może sprawić, że na naszej skórze pojawią się bowiem przebarwienia.

Jeśli będziemy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza oraz regularnie odbywać wizyty kontrolne, szansa na pojawienie się powikłań czy powrót żylaków jest minimalna. 

Zobacz też: Usuwanie pieprzyków – kiedy stosujemy metodę laserową, a kiedy chirurgiczną?

Laserowe usuwanie żylaków – powikłania

Laserowe usuwanie żylaków to bardzo bezpieczny zabieg. Do najczęściej występujących i niegroźnych powikłań zaliczamy: uczucie zesztywnienia i ściągnięcia, zasinienie i obrzęk w obrębie skóry, pod którą przebiega żyła, a także ból o małym lub średnim nasileniu. Nie dzieje się tak jednak w każdym przypadku. Objawy te ustępują maksymalnie po 14 dniach od zabiegu. Czasem zdarza się, że na kilka miesięcy osłabia się czucie skórne w okolicach miejsca poddanego zabiegowi. 

Dzięki bezinwazyjności metody laserowej nie musimy obawiać się, że powstaną blizny. Jeśli zbyt szybko wystawimy skórę na silne słońce, mogą pojawić się przebarwienia.

Poważniejsze powikłania po usunięciu żylaków laserem są rzadkością i dotyczą zaledwie 1-2 proc. przypadków. Należą do nich poparzenia skóry, rozległe krwiaki, obrzęk całej kończyny, zatorowość płucna, stany zapalne i zakrzepica żył.

Natychmiastowego kontaktu z lekarzem wymagają objawy takie jak: silny ból, duży obrzęk, gorączka, uczucie duszności czy ciężaru w klatce piersiowej. 

Laserowe usuwanie żylaków – opinie

Opinie o zabiegu laserowego usuwania żylaków zdecydowanie świadczą o jego skuteczności. Są jednak dwie sprawy, na które zwracają uwagę użytkownicy wszystkich forów. Po pierwsze niezwykle ważny jest wybór sprawdzonego lekarza. Zanim zdecydujemy się na zabieg w konkretnej klinice, koniecznie poszukajmy informacji o przeprowadzających go specjalistach.

Drugą kwestią, która najczęściej pojawia się w internetowych opiniach, jest postępowanie po zabiegu. Jeśli chcemy na długo utrzymać jego efekt, konieczne jest regularne noszenie medycznej odzieży kompresyjnej, czyli rajstop uciskowych. Niestety szczególną rolę odgrywają one latem, ponieważ wysokie temperatury zdecydowanie nie służą naszym żyłom. Profilaktyka przeciw żylakom powinna obejmować również regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny (na przykład dłuższe spacery czy pływanie) oraz zdrową dietę. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna, do której powstawania przyczyniają się tłuszcze odzwierzęce oraz wysokoprzetworzone produkty. 

Laserowe usuwanie żylaków – przeciwwskazania

Chociaż zabieg laserowego usuwania żylaków nie jest poważną operacją, konieczne jest zapoznanie się z dość długą listą przeciwwskazań. Należą do nich między innymi: zaawansowana miażdżyca, poważna niewydolność serca lub płuc, stany zapalne w obrębie żył, aktywne infekcje oraz ciąża.  

Laserowe usuwanie żylaków NFZ

Niestety usuwanie żylaków laserem nie jest zabiegiem refundowanym przez NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci jedynie za chirurgiczne usuwanie żylaków, które polega na wycinaniu chorych żył. Jest to zabieg inwazyjny i wymagający hospitalizacji. Ponadto trzeba liczyć się z długimi kolejkami.

Laserowe usuwanie żylaków – cena 

Cena zabiegu laserowego usuwanie żylaków waha się granicach od 2,5 do nawet 6 tys. za jedną nogę. 

Usuwanie żylaków - skleroterapia

Co, jeśli nie laser? Nieoperacyjną metodą na pozbycie się żylaków jest skleroterapia, ale stosuje się ją tylko w przypadku żył o małym przekroju, oraz tzw. „pajączków”. Skleroterapia polega na wstrzykiwaniu do żył środka, który powoduje zrośnięcie ich ścian, a następnie założenie na nogę specjalnej opaski uciskającej. Po ściśnięciu i podaniu preparatu, żyły zrastają się, a krew zaczyna płynąć innymi naczyniami krwionośnymi w pobliżu.