Czy "Shallow" Lady Gagi to plagiat?

Piosenka „Shallow” z filmu „Narodziny Gwiazdy” stała się światowym hitem bardzo szybko po premierze. Nawet jeśli temat filmu, Lady Gagi, czy Bradleya Coopera jest Ci obcy, najprawdopodobniej słyszałaś ten utwór przynajmniej raz. Piosenka wygrała wiele nagród, w tym Oscara w kategorii „Najlepsza Piosenka Oryginalna”. Teraz muzyk, Steve Ronsen, oskarża autorkę przeboju, Lady Gagę, o plagiat. Twierdzi, że „Shallow” bardzo przypomina jego utwór „Almost”.

- Wiele osób zwróciło mi uwagę, że ‘Shallow’ brzmi bardzo podobnie do mojej piosenki. Sam tego nie zauważyłem, nawet nie widziałem filmu. Uwielbiam Lady Gagę i chcę tylko to wszystko wyjaśnić. Tempo, melodia, harmonia utworu są bardzo zbliżone.

Prawnicy Lady Gagi bronią "Shallow"

Na zarzuty o plagiat odpowiedzieli prawnicy piosenkarki, nazywając je próbą zarobienia łatwych pieniędzy na pracy innego artysty. Twierdzą, że bardzo łatwo udowodnić, że Lady Gaga nigdy nie słyszała „Almost”, biorąc pod uwagę niemalże nieistniejącą dystrybucję utworu. Warto wspomnieć, że przed wybuchem sprawy piosenka Steve’a Ronsena miała zaledwie 300 odtworzeń na SoundCloud. Obecnie ta liczba wzrosła do 260 tys., co pokazuje, że oskarżyciel już znacząco zyskał na rozgłosie. Fragment utworu, któremu zarzuca się plagiat, opiera się na podstawowej melodii, którą znaleźć można w wielu dziełach. Prawnik Lady Gagi wyraził swój podziw dla uczciwości i odwagi, z jaką jego klientka walczy z fałszywymi zarzutami, które są częste w świecie show-businessu.

Czy Lady Gaga będzie musiała oddać Oskara?

Choć linia obrony Lady Gagi jest bardzo mocna, autorkę hitu „Shallow” może niepokoić to, że niedawno w podobnej sprawie przegrała Katy Perry i w konsekwencji była zmuszona zapłacić prawie 3 mln. dolarów. Prawnicy Lady Gagi są jednak przekonani, że gwieździe to nie grozi. Twierdzą, że oskarżanie o plagiat tak prostych fragmentów jest jak oskarżanie o plagiat prostych zdań – wiele utworów ma te same. Utwór „Shallow” został napisany przez Lady Gagę we współpracy z Andrew Wyattem, Anthony’m Rossomando i Markiem Ronsonem, a wykonany w filmie „Narodziny Gwiazdy” w duecie z Bradleyem Cooperem. Jeśli sąd uzna plagiat, Lady Gaga będzie musiała zmierzyć się nie tylko z zapłaceniem kary i stratą wpływów z koncertów, ale również z utratą nagród, w tym Oskara. Czy „Shallow” Lady Gagi jest plagiatem „Almost”? Oceńcie sami.