Śmierć księżnej Diany. Data, którą pamięta każdy Brytyjczyk

Paryż. Właśnie wybija północ. Jest 31 sierpnia 1997 roku. Księżna Diana wychodzi z hotelu Ritz Paris należącego do Mohameda Al.-Fayeda i wsiada do Mercedesa S280. Gdy rusza, zaczyna ścigać ją zgraja paparazzich, liczących na kolejne sensacyjne zdjęcia z romansu. 24 minuty po północy samochód wiozący księżną Dianę uderza w 13. Filar tunelu Alma. Kierowca Henri Paul i Dodi Al.-Fayed giną na miejscu. Księżna Diana i ochroniarz Dodiego są ciężko ranni. Lady Diana do ośmiu zebranych wokół niej paparazzich resztkami sił mówi: „O mój Boże. Zostawcie mnie w spokoju”. O godzinie pierwszej w nocy księżna Diana zostaje przewieziona do szpitala, gdzie lekarze podejmują próbę ratowania jej życia. Wewnętrzne obrażenia okazują się jednak zbyt rozległe. Księżna Diana umiera w niedzielę 31 sierpnia 1997 roku o godzinie 4 rano. Ma 36 lat.

Czy w chwili wypadku wspomina dzień, w którym to wszystko się zaczęło? Całkiem prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że paparazzi nie zostawili jej nawet w tak tragicznym momencie. A zaczęło się tak jak w bajkach się zaczyna – od miłości niewinnej dziewczyny do księcia.

Ślub księżnej Diany i księcia Karola - ceremonia jak z bajki

Ślub Diany Spencer i księcia Karola przez lata nazywany był „ślubem stulecia”. Odbył się 29 lipca 1981 w Katedrze Św. Pawła w Londynie. W samej tylko ceremonii wzięło udział 3,5 tysięcy osób, a londyńskie ulice wypełniły setki tysięcy mieszkańców i turystów. Relacja przyciągnęła przed telewizory aż 750 mln widzów! Bez przesady można powiedzieć, że ślub Diany i Karola śledził niemalże cały świat, a jednym z najbardziej komentowanych elementów ceremonii była oczywiście suknia ślubna księżnej. Jej projekt niemal do samego końca utrzymywany był w wielkiej tajemnicy.

Suknia ślubna księżnej Diany kryła wielką tajemnicę

- Gdy przyjechała zobaczyłem najpiękniejszą kobietę na świecie, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Biła od niej niewinność. Była taka młoda – wspominał David Emanuel, projektant sukni ślubnej księżnej Diany.

- Była czarująca i bardzo nieśmiała, ale nie mogłem zaprojektować dla niej skromnej kreacji pasującej do jej osobowości. Książęcy ślub wymagał książęcej kreacji. Na jej suknie ślubną miały patrzeć setki milionów ludzi! – dodał.

Gdy księżna Diana pojawiła się w tejże kreacji na ślubnym kobiercu, wszyscy oniemieli. Suknia ślubna uszyta z sześciu rodzajów najszlachetniejszych tkanin zdobiona była 10 tys. pereł. Tren zaś miał 8 metrów długości.

Zobacz także:

Diana wierzyła w przesądy, dlatego w kreacji ślubnej znalazło się „coś starego” (antyczna satyna), „coś nowego” (tkanina z brytyjskiej farmy jedwabiu) oraz „coś niebieskiego” (mała niebieska kokardka umiejscowiona  w okolicach talii). Głowę Diany Spencer zdobiła rodzinna tiara („coś pożyczonego”).

To spektakularne dzieło mody zaprojektowane przez Elizabeth i Davida Emanuelów kryło w sobie jednak wiele tajemnic, które dopiero teraz ujrzały światło dzienne. Stało się symbolem smutnego i burzliwego małżeństwa, które śledził cały świat.

Ślub księżnej Diany i księcia Karola. Co wydarzyło się kilka dni przed ceremonią?

Pod falbanami tkanin i kosztownych pereł kryła się nieśmiała i przestraszona młoda dziewczyna, która kilka dni przed ślubem dowiedziała się o tym, że jej wymarzony książę tak naprawdę nigdy jej nie kochał.

- To był najgorszy dzień mojego życia. Czułam się, jak zwierzę prowadzone na rzeź – mówiła po latach.

Diana Spencer dwa dni przed ślubem odkryła, że książę Karol potajemnie spotkał się z Kamilą Parker Bowles – swoją największą życiową miłością. Dał jej wówczas tajemniczy prezent. Romans Karola i Kamili był dla Diany ciosem w serce. Jak ujawniono po latach, przyszła księżna spędziła noc przedślubną, płacząc. Miała też nawrót bulimii. Dzień ślubu był dla niej trudnym momentem, ale jak wyjawiła autorce swojej biografii Andrew Morton, towarzyszyła jej pełna świadomość losu, który właśnie miała przyjąć.

- Musiałam obudzić się około 5 rano. Byłam bardzo, bardzo spokojna. Śmiertelnie spokojna – wspominała.

Suknia ślubna księżnej Diany. Mały wypadek przyniósł jej pecha i "magiczne pantofelki" na szczęście

Jednak nie obyło się bez małego wypadku. W dniu ślubu księżna Diana wylała na suknię butelkę perfum. Plama pozostała, choć nie była widoczna na zdjęciach czy ekranach telewizorów.

Otuchy dodawała jej nie tylko spektakularna kreacja, ale też „magiczne pantofelki”, które – jak wierzyła księżna Diana – miały przynieść jej szczęście. „Pantofelki Kopciuszka” zostały zaprojektowane przez Clive’a Shiltona specjalnie na ślub Lady Di. Wykonano je z satyny i ozdobiono delikatnym ażurem, a następnie udekorowano 542 cekinami raz 134 perełkami.

Ślubne pantofelki księżnej Diany. Sekretny przekaz

Bajkowe pantofelki Diany kryły w sobie sekretny przekaz przyszłej księżnej. Lady Di poprosiła projektanta, by umieścił na podeszwie inicjały jej i księcia Karola – D i C. Wyszyto je na jedwabnej poszewce i ozdobiono motywem kwiatów. Na wszelki wypadek stworzono dwie identyczne pary pantofelków. Sekretny przekaz miał przynieść szczęście i sprawić, że książę Karol zakocha się w swojej małżonce.

Przyszłej księżnej w dniu ślubu towarzyszył jeszcze jeden szczęśliwy talizman. Na sukni wyszyta była mała złota podkowa wysadzana diamencikami. Ona również miała przynieść szczęście.

Niestety dziś już wiemy, że ich małżeństwo nie przetrwało próby czasu, a przyszła księżna w dniu ślubu miała w sercu ogromną ranę, która z czasem zaczęła się zaogniać.

"The Crown" 4. sezon serialu Netflixa. Kiedy premiera?

Powracamy do ślubnej kreacji księżnej Diany i odkrywamy tajemnice mody sprzed lat nieprzypadkowo. Jesienią 2020 roku planowana jest bowiem premiera 4. sezonu serialu „The Crown”, w którym po raz kolejny będziemy mieli okazję zobaczyć kreację Lady Di.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Elizabeth Debicki (@elizabethdebickinators) Maj 18, 2019 o 3:18 PDT

W postać księżnej Diany wcieli się aktorka polskiego pochodzenia Elizabeth Dębicki. Twórcy netflixowego hitu zapowiadają, że zrobili wszystko, co w ich mocy, by jak najwierniej odtworzyć wspaniałą suknię ślubną Królowej Ludzkich Serc. Czy będzie wyglądała równie spektakularnie, co oryginał niespełna 30 lat temu? Dowiemy się już w połowie listopada.

Zobacz więcej zdjęć ze ślubu księżnej Diany i księcia Karola!

Dowiedz się też, jak przedwczesna śmierć księżnej Diany wpłynęła na życie księcia Williama?