Dzień Dziecka - co dać dziecku?

To proste - na Dzień Dziecka podaruj maluchowi szczęśliwe dzieciństwo. Oczywiście nie tylko w ten jeden dzień, ale niech święto dzieci będzie dla ciebie pretekstem, by przemyśleć, czy twoje dziecko na pewno dostaje od ciebie to wszystko, na co zasługuje. Dlaczego to takie ważne? Bo do 7. roku życia w człowieku formuje się baza, na której w przyszłości będzie budował swoje życiowe powodzenie i szczęście. Ktoś kiedyś porównał zabiegi wychowawcze do napełniania filiżanek. Dziecko, któremu rodzice „wlali” do jego filiżanek dużo miłości, pewności siebie i uwagi – ma z czego czerpać przez całe życie. Oto, co jest najważniejsze.

Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka 2017

Miłość

Jest najważniejszym składnikiem szczęśliwego dzieciństwa. Musi być pewna, bezwarunkowa i widoczna.

● Kochaj dziecko niezależnie od tego, jak bardzo nabroi. Nawet jeśli przestępstwo malucha będzie wymagało solidnej bury, trzeba krytycznie odnosić się do zachowania dziecka, nie do niego samego. Mów np.:„Nie podoba mi się, że zrzuciłeś talerz ze stołu. Twoje zachowanie było niegrzeczne”.
● Powtarzaj dziecku, że je kochasz. Nie szczędź mu pieszczot.
● Nie karz chłodem emocjonalnym. Nie urządzaj cichych dni. Panuj nad gniewem. Poświęcaj czas Tyle, ile możesz. Nie o ilość chodzi, a o jakość tego czasu. Niech momenty, w których się bawicie, będą w pełni poświęcone dziecku.
● Śpiewaj mu kołysanki przed snem, poleż z nim dłuższą chwilę.
● Jeśli idziesz do pracy na cały dzień, celebruj poranki – przy okazji śniadania i ubierania.
● Gdy bawisz się, rób to całą sobą. Zejdź do poziomu maluszka, połóż się na dywanie.
● Czerp radość z zabawy. Staraj się tak ją organizować, by była atrakcyjna również dla ciebie.

Szacunek

Staraj się, by dziecko czuło, że jest równoprawnym członkiem rodziny. Nie kimś, kto wiecznie czegoś chce i ciągle przeszkadza rodzicom.

● W ramach jego możliwości pozwalaj mu uczestniczyć w codziennym życiu: przyjmuj jego pomoc, gdy chce ci przynieść szufelkę, chwal, gdy naśladuje twoje gesty, z czasem włączaj dziecko w rodzinne obowiązki.
● Dbaj o rytuały: wspólne spacery, codzienną kolację.
● Licz się z jego zdaniem – w razie konfliktu („A ja nie chcę jeść obiadu!”) negocjuj i tłumacz.
● Obserwuj, jakim maluch jest człowiekiem. Odpowiadaj na jego konkretne potrzeby – słuchaj, o czym mówi, co lubi, czego pragnie, a czego się boi.
● Nie bij dziecka.
● Wydziel mu własny kącik.

Fantazja

Rodzic powinien zejść do poziomu dziecka, do jego świata wartości, fantazji, baśni. I podchodzić do tych spraw bardzo poważnie: jeśli dla dziecka osiołek z oberwanym uchem jest ważny, rodzic nie powinien tego lekceważyć.

● Szanuj dziecięce miłości. Nie zapominaj zabierać na wakacje ukochanej przytulanki.
● Opowiadaj i czytaj baśnie: rozwijają one wyobraźnię i pozwalają odreagować trudne sytuacje.
● Pozwalaj mu wierzyć w Świętego Mikołaja czy w czarodziejskie postacie. Taka wiara pomaga oswoić świat, nabrać przekonania, że to dobre miejsce.
● Rozwijaj kreatywność dziecka. Niech chodnik zmienia się w latający dywan, a krzesła ustawione rzędem – w pociąg.