Decyzja o tymczasowym zamknięciu wszelkich instytucji kulturalnych w związku z pandemią koronawirusa uderzyła mocno w świat polskiej kultury - za odwołanymi spektaklami, eventami, wystawami, koncertami i innymi wydarzeniami stoją ludzie, którzy zostali bez źródła dochodu.

"Każdy kryzys może przynosić dobre strony. Chciałbym zaapelować do wszystkich obywateli, organizacji, żeby szczególnie myśleli o odpowiedzialności i dzielności. Także jako minister odpowiedzialny za kulturę chciałbym powiedzieć, że nasze zachowania codzienne muszą się zmienić." - tłumaczył minister Gliński

Obecna sytuacja skłoniła Krystynę Jandę do apelu dla dobra swoich dwóch teatrów "Teatru Polonia" i "OCH-Teatru" w Warszawie, z prośbą o nie zwracanie zakupionych biletów, ale wymianę ich na dowolny spektakl do końca tego roku.

"Drodzy Widzowie, w tym trudnym dla nas wszystkich momencie, chcemy Was prosić o wsparcie, dzięki któremu będziemy mogli grać dalej. Nasze teatry trwają od lat i funkcjonują dzięki naszej publiczności, dzięki Wam. Nie dotacjom, nie sponsorom. Właśnie dzięki publiczności. Gramy dla Was przez całe wakacje, dlatego zachęcamy – nie zwracajcie biletów, wymieńcie je na inne. Zapraszamy latem i jesienią.Proponujemy Wam wymianę biletów na inny dowolny termin lub inny dowolny spektakl w tej samej strefie biletowej do końca 2020 roku. Zostańmy chwilowo w domach, ale nie rezygnujmy z teatru. Pozdrawiamy Was, bądźcie zdrowi"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Krystyna Janda (@tojajanda) Mar 18, 2020 o 11:10 PDT

Pomimo wielu pytań wielbicieli teatru o streaming onlinowy spektakli, Krystyna Janda informuje, że nie przewiduje szybkiej możliwości przeniesienia spektakli do internetu. 

"Szanowni Państwo, Drodzy Widzowie, odpowiadając na pytania Państwa, nie decydujemy się na oferowanie Wam żadnego z naszych spektakli w Internecie, nawet za opłatą. Jest to nie możliwe z powodu praw jakimi są obwarowane wszystkie nasze spektakle, są to prawa autorów, tłumaczy, kompozytorów, scenografów i choreografów. Do każdego udostępnienia są niezbędne uzgodnienia, umowy, zgody. W tej chwili jest to niemożliwe. Miejmy nadzieję że cały nasz repertuar bieżący będziemy mogli prezentować Państwu, na naszych scenach, już niebawem. Serdecznie pozdrawiamy. Dbajcie o siebie, nie wychodźcie z domu bez potrzeby, uważajcie na najbliższych i chrońcie innych. Jesteśmy pewni , że przyjdzie czas, kiedy będziemy się wspólnie cieszyć teatrem. Pozdrawiamy. Fundacja KJ Na Rzecz Kultury".

Jeszcze będzie wspaniale - nie poddawajmy się panice i wspierajmy kulturę, w tym trudnym dla niej czasie.