Krostki po goleniu to problem z którym walczy wiele kobiet. Wyglądają nieestetycznie, a także mogą wiązać się z bólem i dyskomfortem. Jak pozbyć się krostek po goleniu? Podpowiadamy!

Krostki po goleniu - przyczyny powstawania 

Krostki po goleniu, czyli inaczej zapalenie mieszka włosowego, mogą powstawać z kilku powodów. Do najczęstszych z nich należą:

Zbyt sucha skóra

Wiele osób zabiera się za golenie "na ostatnią chwilę" i sięga po maszynkę chwilę przed wyjściem z domu. Sucha, nierozgrzana kąpielą skóra, jest dużo bardziej skłonna do podrażnień i wszelkiego rodzaju infekcji. 

Zużyta maszynka

Teoretycznie maszynka jednorazowa, jak sama nazwa wskazuje, powinna być użyta jeden raz, a potem trafić do kosza na śmieci. Niestety, w praktyce taka maszynka służy nam często tygodniami, co powoduje, że z każdym goleniem robi się coraz bardziej tępa. Tępa maszynka będzie podrażniała skórę. Co więcej taką maszynką trudniej się ogolić, więc samo golenie będzie trwało dużo dłużej i będzie wymagało mocniejszego przyciskania maszynki. 

Brudna maszynka

Zobacz także:

Maszynkę do golenia powinniśmy dezynfekować po każdym użyciu np. popularnym octaniseptem lub wysoko stężonym alkoholem. Niewiele osób o tym pamięta, a brudna maszynka to siedlisko bakterii, a zetknięcie się podrażnionej lub zranionej skóry z bakteriami powoduje, że nietrudno o zapalenie mieszków włosowych, czyli o pojawienie się niechcianych czerwonych krostek po goleniu. 

Nieodpowiednie ubranie 

Jeśli bezpośrednio po depilacji założymy obcierające ubranie np. zbyt obcisłe dżinsy, to niestety zamiast pomóc, podrażnimy skórę i przyczynimy się do powstania krostek po goleniu. Zbyt obcisłe ubranie nie tylko podrażnia, ale także nie pozwala skórze oddychać, co jest idealnym siedliskiem dla rozwoju bakterii. 

Krostki po goleniu bikini - jak się ich pozbyć?

Skóra w okolicy bikini jest wyjątkowo delikatna, przez co dużo bardziej skłonna do podrażnień. Żeby pozbyć się tego problemu trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że skoro skóra w tej okolicy jest bardzo delikatna, to wymaga starannej pielęgnacji przed, w trakcie i po goleniu. W przypadku okolicy bikini delikatny peeling skóry najlepiej zrobić dzień wcześniej. Przed samym goleniem dokładnie rozgrzewamy skórę, można ją też delikatnie pomasować. Żeby zminimalizować ryzyko pojawienia się krostek po goleniu, na skórę nakładamy krem lub piankę do golenia. Golimy się zdezynfekowaną maszynką, po goleniu możemy również zdezynfekować skórę. Na koniec wklepujemy krem nawilżający. W walce z krostkami po goleniu ważna jest również przewiewna i nieuciskająca skóry bielizna np. bawełniana. 

Krostki na nogach po goleniu - jak się ich pozbyć?

Mimo, że skóra nóg nie jest tak delikatna, jak skóra okolic bikini, wcale nie oznacza, że nie wymaga dobrej pielęgnacji. Czerwone krostki po goleniu najczęściej pojawiają się w okolicach ud, bo skóra jest tam delikatniejsza niż na łydkach. Zbyt często golimy nogi w pośpiechu, tak naprawdę szarpiąc skórę maszynką. Nogi przed goleniem musimy dobrze rozgrzać i golić czystą, zdezynfekowaną maszynką. Bardzo ważny jest odpowiedni krem do golenia, żeby nadać maszynce poślizg i zmiękczyć włoski. W przypadku skóry nóg bardzo ważne jest regularne robienie peelingu, żeby złuszczyć stary naskórek oraz systematyczne używanie dobrego, nawilżającego balsamu, nie tylko po każdym goleniu. 

Jak się golić żeby nie mieć krostek

Krostki po goleniu to problem, którego każda z kobiet wolałaby uniknąć. Dlatego, żeby cieszyć się gładką skórą bez podrażnień warto stosować się do kilku złotych zasad:

1. Zawsze golimy skórę rozgrzaną. W kosmetologii nazywa się to "zasadą 7 minut". To znaczy, że najlepiej przystąpić do golenia po 7 minutach od momentu wejścia pod prysznic lub moczenia w kąpieli. Wtedy skóra odpowiednio zmiękczy się i rozgrzeje, a pory się otworzą, co zminimalizuje ryzyko podrażnień i krostek po goleniu. 

2. Peeling wykonujemy przed goleniem, nie bezpośrednio po goleniu. Peeling bardzo dobrze przygotuje skórę do golenia, złuszczy naskórek, dzięki czemu skóra będzie gładsza i łatwiej będzie nam dotrzeć do wszystkich włosków. Trzeba jednak pamiętać, że peeling wykonany po goleniu dodatkowo podrażni skórę, więc pojawienie się krostek po goleniu będzie tylko kwestią czasu. Paniom, które mają wyjątkowo wrażliwą skórę polecamy peeling enzymatyczny, który nie wymaga tarcia skóry i zmniejszy ryzyko podrażnień.

Peeling najlepiej wykonywać minimum dwa razy w tygodniu, nie tylko przed goleniem. 

3. Używamy tylko czystej maszynki i zgodnie z przeznaczeniem, po jednym użyciu maszynki jednorazowe wyrzucamy do kosza. Maszynki wielorazowe dezynfekujemy po każdym użyciu i dokładnie suszymy.

Przeczytaj: