Koronawirus: nowe obostrzenia od 7 listopada

Nowe obostrzenia w tym nauka zdalna dla klas 1-3, zamknięcie kin i teatrów, a także galerii handlowych – o takich decyzjach rządu poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Nowe obostrzenia są spowodowane ciągle rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem (prawie 25 tys. zakażeń na dzień 4 listopada).

Kolejne restrykcje są niezbędne. Chronimy tym samy służbę zdrowia, chronimy obywateli przed tragicznymi konsekwencjami pandemii - podkreślił szef rządu.

Nowe restrykcje mają wejść w życie od najbliższej soboty 7 listopada i będą obowiązywały co najmniej do 29 listopada z możliwością wydłużenia.

Nowe obostrzenia: Zamknięte kina, teatry, nauka zdalna w klasach 1-3

Nowe obostrzenia w związku z koronawirusem to:

- klasy 1-3 w szkołach podstawowych przejdą w tryb nauki zdalnej od 9 listopada do 29 listopada,

- przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych do 29 listopada,

- zamknięcie kin, teatrów, muzeów i galerii sztuk, domów kultury,

- zamknięcie sklepów w galeriach handlowych, z wyjątkiem sklepów usługowych, w tym sklepów spożywczych, drogerii i aptek,

- hotele i obiekty hotelarskie dostępne tylko dla osób odbywających podróże służbowe,

- zmiany w wyliczaniu limitów osób w sklepach, 1 osoba na 10 metrów kwadratowych w placówkach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych,

- w kościołach może przebywać 1 os./15 m2.

Premier dodał, że przedszkola i żłobki będą cały czas otwarte.

Nic nie zmieniło się w sprawie obostrzeń, które zostały wprowadzone przez rząd jakiś czas temu. To oznacza, że nadal pozostają zamknięte baseny, siłownie, aquaparki. Lokale gastronomiczne mogą działać tylko oferując usługi na wynos.

Przeczytaj również: Koronawirus: Czy rodzicom na kwarantannie z dzieckiem przysługuje zasiłek opiekuńczy? Nowe zasady

Koronawirus w Polsce: bon 500 złotych dla nauczycieli

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przeznaczeniu bonu w wysokości 500 złotych dla nauczycieli na zakup akcesoriów do pracy zdalnej, np. kamerki do laptopów.

Przeznaczamy dodatkowy bon w wysokości 500 złotych na wsparcie pracy zdalnej dla nauczycieli - poinformował premier Morawiecki.

Koronawirus w Polsce: Czy grozi nam "narodowa kwarantanna"?

Premier i Minister Zdrowia apelują o pozostanie w domach, pracę zdalną i ograniczenie kontaktów społecznych. Zapewniają, że wciąż mamy duże rezerwy sprzętu, w tym respiratorów. Mateusz Morawiecki podkreślił, że jeżeli liczba zakażonych będzie rosła i przekroczy "próg bezpieczeństwa" czeka nas "narodowa kwarantanna".

Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców, to włączamy mocny hamulec bezpieczeństwa. Jeśli jednak przekroczy 70, 75 przypadków na 100 tys., to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny - informuje premier.

Narodowa kwarantanna oznacza restrykcyjne zasady przemieszczania się.

Zobacz również: Koronawirus w Polsce: "Najbliższe trzy miesiące to będzie prawdziwe piekło" - mówi lekarz zajmujący się prognozowaniem rozwoju pandemii

Fot. KPRM

Zobacz również: Nowe zasady kwarantanny od 3 listopada. Już nie dostaniesz telefonu z Sanepidu