Obostrzenia na Święta Bożego Narodzenia

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że Święta Bożego Narodzenia 2020 będą zdecydowanie inne niż w ubiegłych latach. Eksperci zalecają, żeby w miarę możliwości pozostać w domach i święta spędzać tylko w gronie najbliższych. Ci, którzy chcą spędzić święta tradycyjnie, powinni zgodnie z zaleceniami doktora Pawła Grzesiowskiego na dwa tygodnie wcześniej, poddać się izolacji. "Jeśli marzą nam się rodzinne wielopokoleniowe święta, to konieczna jest samoizolacja na dwa tygodnie przed świętami: praca i nauka zdalna i z całą pewnością żadnych żadnych spotkań towarzyskich bez zachowania zasad bezpieczeństwa czy innych ryzykownych sytuacji, to jest wykluczone" – mówił niedawno Grzesiowski.

To Cię również zainteresuje: Nowe obostrzenia: od 28 grudnia do 17 stycznia rząd wprowadza "kwarantannę narodową". Zamknięte galerie, hotele i stoki narciarskie

Z kolei eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ostrzegli w poniedziałek przed bliskimi kontaktami z rodziną podczas świąt. Ma to związek z "szokującą" liczbą zachorowań i zgonów z powodu COVID-19 szczególnie w USA.

Szczerze mówiąc, szokujące jest, gdy w Stanach Zjednoczonych umiera jedna lub dwie osoby na minutę – kraju o wspaniałym, silnym systemie opieki zdrowotnej i niesamowitych możliwościach technologicznych – powiedział dyrektor WHO ds. kryzysowych dr Mike Ryan.  

Przeczytaj: "Konieczna jest samoizolacja na dwa tygodnie przed świętami" - zaleca dr Grzesiowski. O co dokładnie chodzi?

Obostrzenia na święta od WHO

Doktor Ryan odpowiadając na pytanie podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, czy przytulanie się uznajemy za "bliski kontakt" - co zdecydowanie odradza agencja ONZ ds. zdrowia w obszarach o wysokiej transmisji koronawirusa, powiedział:

To okropna rzecz, mówić ludziom jako Światowa Organizacja Zdrowia: ''nie przytulajcie się''. To okropne. Ale to brutalna rzeczywistość w miejscach takich jak Stany Zjednoczone w tej chwili.

Maria Van Kerkhove, która jest kierownikiem technicznym WHO ds. COVID-19, dodała, że większość transmisji ma miejsce wśród osób, które spędzają razem dużo czasu, dzieląc posiłki i miejsce, na przykład w miejscach pracy lub domach. Z kolei doktor Kate O'Brien, główna ekspertka WHO ds. szczepionek podkreśla, że chociaż szczepienia będą pomocne w ograniczeniu pandemii (Wielka Brytania już rozpoczęła szczepienia), to na efekty trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, stąd takie obostrzenia w związku ze świętami.

Zobacz także:

Oto pierwsza kobieta zaszczepiona na COVID-19. Jak czuje się 90-letnia mieszkanka Irlandii Północnej?

Takich skutków pandemii nikt się nie spodziewał. Jak zwykle ucierpiały na tym nasze dzieci

Polacy nie chcą szczepić się na COVID-19. Jesteśmy w czołówce sceptyków badania IPSOS

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o otwarcie szkół: "Uczniowie powinni wracać do szkół"