Klaudia El Dursi jest chora

Klaudia El Dursi to obecnie jedna z najpopularniejszych prezenterek w Polsce. Modelka popularność zdobyła dzięki udziałowi w ósmej edycji programu „Top model”, a dzisiaj sama jest prowadzącą „Hotel Paradise”. Kulisy swojej pracy często pokazuje w mediach społecznościowych. El Dursi jest bardzo aktywna na Instagramie, gdzie obserwuje ją prawie 900 tysięcy osób i dzieli się tam także urywkami ze swojego życia prywatnego. To właśnie za pomocą mediów społecznościowych opowiedziała o swojej chorobie. 

Klaudia El Dursi pokazała na Instagramie nagrania z gabinetu lekarskiego. Modelka przeszła niedawno badanie pod kątem obecności bakterii helicobacter pylori. "To wyszło najprawdopodobniej dlatego, że ja mam bardzo silnie aktywne bakterie helicobacter pylori i ta pani mi powiedziała, że to na pewno jest tym spowodowane i na razie nie podejmę się leczenia na SIBO tylko najpierw muszę przeliczyć te helicobactery"

Klaudia El Dursi choruje na SIBO

Modelka przyznała, że jest świadoma tego, że od roku cierpi na SIBO, jednak wyznała, że leczenie choroby jest bardzo nieprzyjemne. 

Ja wiem od roku, że to mam i powinnam to jak najprędzej wyleczyć, ale to leczenie jest tak ciężkie i tak nieprzyjemne, że cały czas szukałam jeszcze innych chorób, innych powodów mojego złego samopoczucia, a to jednak cały czas kończy się na tym, że powodem moich wszystkich dolegliwości jest to helicobacter– powiedziała na Instagramie Klaudia El Dursi. 

Chociaż przy SIBO zalecana jest antybiotykoterapia, modelka nie ukrywa, że mocno się jej obawia, ponieważ jak sama mówi "ona jest naprawdę bardzo ciężka i wyniszczająca". Prezenterka zdradziła, że najpierw wypróbuje alternatywną opcję leczenia choroby. „Jestem takim człowiekiem, który niechętnie sięga po leki, po antybiotyki i słuchajcie, dowiedziałam się, że jest alternatywne leczenie niefarmakologiczne, naturalne”.

Są badana, które mówią nam o tym, że kiełki brokuła potrafią wyleczyć helicobacter i nawet bardzo skutecznie. Ja wiem, że to brzmi śmiesznie, że po jednej stronie mamy bardzo silny antybiotyk – to są nawet trzy, albo cztery antybiotyki – a po drugiej kiełki brokuła, ale są badania udokumentowane, które mówią, że to działa" – powiedziała. 

Czym jest SIBO?

SIBO (ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth) to zespół rozrostu bakteryjnego, czyli nadmiar flory bakteryjnej w jelicie cienkim. Zwykle pojawia się u osób cierpiących na wrodzone zaburzenia jelit, pacjentów z nietolerancjami pokarmowymi oraz z objawami refluksu. 

Roksana Środa, Dietetyk kliniczna, założycielka marki MajDiet opowiedziała kobiecie.pl o tym, jak pomóc osobom cierpiącym na SIBO.  „Leczenie SIBO, to tak naprawdę kilka elementów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Nie ma elementu mniej czy bardziej ważnego. Jeśli mówimy o skutecznej i trwałej walce z SIBO, to musimy mieć na uwadze, że każdy z nich jest równie istotny i na każdym powinniśmy skupić swoją uwagę w odpowiednim momencie”. O czym dokładnie mówi nasz ekspert?

  • Edukacja pacjenta i odpowiednie przygotowanie do badań.
  • Prawidłowa analiza wyników.
  • Dodatkowe badania i szukanie potencjalnych przyczyn SIBO.
  • Stała współpraca z dobrym lekarzem gastrologiem.
  • Prawidłowo dobrana dieta.
  • Stały kontakt pacjenta z dietetykiem.