Karmienie piersią a statystyki. Co powinnaś wiedzieć?


● aż 16 na 17 noworodków mających nieprzerwany kontakt skóra do skóry z mamą przez 1 godzinę po porodzie samodzielnie i prawidłowo przystawiło się do piersi?* (ze strony bc.pl)
 
● aż 22% – tylu zgonom noworodków na świecie może zapobiec rozpoczęcie karmienia piersią w 1. godzinie życia (Edmond et al, 2006 - z www.breastcrawl.org)
 
● aż 57% noworodków w Polsce było dokarmianych mlekiem modyfikowanym w szpitalu

Breast Crawl – początek wielkich zmian


Inicjatorkami akcji są założycielki Fundacji BreastCrawl.pl - Aleksandra Piotrowska – Certyfikowana Promotorka Karmienia Piersią oraz Agnieszko Mińko – położna, certyfikowany doradca laktacyjny, ambasadorka kampanii “Położna na medal”.  
 
Kampania będzie się toczyć w mediach tradycyjnych i internetowych podczas Polskiego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią. Animacje dotyczące breast crawlu wyświetlane będą przez tydzień w warszawskim metrze na stacjach oraz w wagonach. 
 
– Naszym marzeniem jest, aby każda mama w Polsce miała jak największe szanse na powodzenie w karmieniu piersią. Liczne badania naukowe jasno pokazują, jak bezcennym darem jest mleko kobiece. Z naszej praktyki zawodowej wynika jednak, że wiele świeżo upieczonych mam ma problemy z karmieniem. Chcemy im ulżyć i dać radę: zaufajcie swoim dzieciom – one w zakresie karmienia piersią są kompetentne od narodzin – mówi Aleksandra Piotrowska, inicjatorka akcji.  
 
Głównym celem kampanii jest upowszechnienie wiedzy o breast crawl –  fizjologicznym odruchu i naturalnym sposobie na zainicjowanie karmienia piersią. Breast crawl to intuicyjne pełzanie noworodka tuż po porodzie w stronę matczynej piersi zakończone samodzielnym dostawieniem się do niej. Odruch ten zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu laktacyjnego oraz przyczynia się do łatwiejszego karmienia w późniejszym okresie.
 
Breast crawl powinien nastąpić od razu po porodzie, w pierwszej godzinie życia dziecka. W tym celu noworodek musi pozostawać w nieprzerwanym kontakcie skóra do skóry z matką.  

ZOBACZ TEŻ:


 
Karmienie piersią – breast crawl - Fakty:


 
● zdrowy noworodek jest w stanie sam skutecznie przystawić się do piersi wkrótce po porodzie
● UNICEF rekomenduje samoprzystawienie jako najlepszy sposób na inicjację karmienia piersią
● poród przez cesarskie cięcie nie jest przeciwskazaniem do breast crawl?  
● zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej w Polsce rodząca ma prawo do min. 2 h niezakłóconego kontaktu skóra do skóry i inicjacji kp poprzez breast crawl Eksperci Światowej Organizacja Zdrowia (WHO) podkreślają, że karmienie piersią niesie ogromne korzyści zdrowotne i ekonomiczne. Wspieranie karmienia naturalnego może uratować setki tysięcy istnień ludzkich i zaoszczędzić setki miliardów dolarów dla światowej gospodarki.

– Każdy zdrowy i donoszony noworodek ma wrodzone odruchy, które pozwalają mu prawidłowo przystawić się do piersi. Wystarczy tylko umożliwić mamie i dziecku kontakt skóra do skóry w pozycji odchylonej na plecach, w której maleństwo leży brzuchem na brzuchu mamy. Co więcej, bezpośredni kontakt skóra do skóry ułatwia wyrzut oksytocyny – hormonu, który pełni kluczową rolę w nawiązaniu i budowaniu więzi między matką a dzieckiem – mówi lek. Aleksandra Gładyś-Jakubczyk, neonatolog, certyfikowany doradca laktacyjny, ekspert medyczny kampanii #kompetentni.  
 
W późniejszym okresie noworodkowym i niemowlęcym także warto wykorzystać fizjologiczne odruchy dziecka i kontynuować karmienie piersią w pozycji naturalnej odchylonej. Biologiczna pozycja minimalizuje problemy z przystawianiem do piersi, pozwala niemowlęciu na prawidłowe, głębokie uchwycenie piersi oraz zapewnia duży komfort zarówno dziecku, jak i matce.  

PRZECZYTAJ TEŻ:

 

Zobacz także: